JO Soci Spiritul olimpic: Un fondist rus a terminat proba cu un schi imprumutat de la canadieni

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2014, 17:07 Sport | Olimpiada 2014

Momentul in care Anton Gafarov este ajutat de antrenorul canadian
Foto: Twitter
Fondistul rus Anton Gafarov a cazut si si-a rupt unul dintre schiuri, in cadrul semifinalelor de la sprint (din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci). Sportivul a terminat totusi cursa, dupa ce a primit un schi de la un antrenor canadian. Gestul a fost salutat de toata lumea, inclusiv de Comitetul International Olimpic.

"Trebuie sa aplaudam acest gest, de asta iubim Jocurile Olimpice. Nu sunt doar sportivi incredibili, ci si oameni speciali cu valori adevarate", a declarat Mark Adams, purtatorul de cuvant al CIO, citat de Mediafax.

"Era ca si cum priveam un animal prins intr-o capcana, nu puteam sta acolo si sa nu fac nimic", a explicat Justin Wadsworth, antrenor canadian.























3485 vizualizari

  • -14 (16 voturi)    
    animalele (Miercuri, 12 februarie 2014, 17:41)

    gigi [anonim]

    deci pentru canadieni...rusii sunt animale!!!
    • +9 (9 voturi)    
      da (Miercuri, 12 februarie 2014, 17:47)

      ldev [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Da, iar pentru restul lumii tu esti un 'destept'.
    • +9 (9 voturi)    
      N-ai inteles ! (Miercuri, 12 februarie 2014, 18:40)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Mai gandeste-te. Nu ma voi obosi sa-ti explic, nu cred ca merita daca nu vei reusi sa intelegi singur.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo ! (Miercuri, 12 februarie 2014, 18:41)

    Ioanas [utilizator]

    Superb gest !
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Miercuri, 12 februarie 2014, 20:38)

    xox [utilizator]

    Asa da, felicitari.
  • +1 (1 vot)    
    ajutor inutil (Joi, 13 februarie 2014, 8:11)

    microbistu' [utilizator]

    cursele de sprint dureaza sub 3 minute si 40 de secunde, asa ca antrenorul canadian stia ca sportivul rus nu mai avea nicio sansa si oricum schiori canadieni nu mai erau in concurs. gafarov a terminat cursa ultimul in 6 minute si 25 de secunde. asadar a fost un gest doar simbolic.
    • 0 (2 voturi)    
      Astfel de gesturi... (Joi, 13 februarie 2014, 11:52)

      Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      ... sunt in general simbolice. Faptul ca l-a ajutat pe concurentul rus denota ca nu toata lumea este egoista si / sau se bucura de necazul altora. L-a ajutat sa termine intrecerea si asta este de aplaudat.