In perioada 16- 28 august se desfasoara, la Nanjing (China), Jocurile Olimpice de Tineret (JOT) dedicate atletilor cu varste cuprinse intre 14 si 18 ani. Romania participa la cea de-a doua editie de vara a JOT cu 41 de sportivi. Vezi mai jos rezultatele inregistrate de sportivii romani in primele doua zile de competitii.

Lotul Olimpic roman de la NanjingFoto: COSR
  • Luni, 18 august 2014

Gimnastica artistica - individual compus feminin

Laura Jurca a reusit sa obtina locul 3 in calificari, cu punctaj total 53.250. Gimnasta s-a calificat in finala.

Judo - 63 kg feminin

Stefania Adelina Dobre a luat medalia de argint in finala dupa ce a pierdut in fata campioanei mondiale, la 63 kg, Szabina Gercsak (Ungaria).

In Semifinala, sportiva a invins-o prin ippon pe canadianca Jessica Klimkait (campioana mondiala la 52 kg), dupa ce a trecut in sferturi, tot prin ippon, de Liudmyla Drozova (Ucraina).

Inot - 100 m spate masculin

Robert Andrei Glinta s-a clasat pe locul 5 in finala de la 100 m spate.

Tenis de masa - simplu feminin

Adina Mihaela Diaconu a invins, in turul 3, cu 3-1 (11-7, 13-11, 11-2, 11-5) si a reusit sa se califice in optimi.

Canotaj - dublu rame (2-) masculin

Gheorghe Robert Dedu si Ciprian Tudosa s-au clasat pe primul loc in Seria 1 cu timpul 3:10.26. Cei doia s-au calificat astfel direct in finala.

Canotaj - dublu rame (2-) feminin

Cristina Georgiana Popescu si Denisa Tilvescu au ocupat locul 1 in Seria 1 cu timpul 3:29.21, reusind astfel sa se califice in finala.

• Duminica, 17 august 2014

Inot - 200 m mixt feminin

Alina Gratiela Ene- locul 24 a reusit sa obtina locul 8 in seria 4.

Tenis - dublu feminin

Ioana Ducu si Ioana Loredana Rosca au pierdut in turul 1 cu scorul de 6-1, 5-7, 8-10;

Haltere - 56 kg masculin

Robert Stefan Manea s-a clasat pe locul 4 cu 107 kg la smuls si 131 kg la aruncat.

Inot - 100 m bras masculin

Andrei Cristian Roman a ocupat, in semifinala 1, locul 8, cu timpul 1:03.63 - nou record national, insa nu a reusit sa se califice in finala.

Robert Andrei Glinta s-a clasat pe locul 3 in semifinala 1 cu timpul 55.10. Luni, 18 august, va participa in finala comeptitiei. Sportivul se calificase anterior in semifinale cu timpul 55.46.

Adina Mihaela Diaconu a castigat in turul 2 cu 3-0 (11-8,11-1,11-3), dupa ce a reusit sa se impuna in turul 1 cu 3-1 (8-11,11-6, 11-7, 11-10).

Scrima - sabie individual masculin

Tudor Cucu Dumitrescu a pierdut cu 14-15, in optimile de finala, in fata lui Mostafa Ayman (Egipt).

Inot - 50 m bras feminin

Florina Alexandra Ilie a participat in seria 2 si a inregistrat 33.39, insa nu a reusit sa se califice in semifinale.

Gheorghe Robert Dedu si Ciprian Tudose s-au clasat pe primul loc in seria 3 cu 3:16.72, al patrulea timp al mansei.

Cristina Georgiana Popescu si Denisa Tilvescu au ocupat locul 2 in seria 3, reusind al doilea timp al mansei- 3:37.78.