​MP al Ungariei: Jenson Button se impune la Hungaroring

Duminică, 31 iulie 2011, 16:51 Sport | Motor

Jenson Button, victorios in Ungaria
Jenson Button s-a impus in Marele Premiu al Ungariei la Formula 1 (in Grand-Prix-ul cu numarul 200 al carierei), pilotul celor de la McLaren trecandu-si in cont cel de-al doilea succes al sezonului (nr. dupa cel din Canada). Pe doi a incheiat Sebastian Vettel (RedBull), in timp ce pe trei a terminat Fernando Alonso (Ferrari).

Perdantul zilei a fost Lewis Hamilton - dupa ce a condus jumatate de cursa a incheiat doar al patrulea: a schimbat gresit la standuri (nr. intermediare in loc de soft) si a fost penalizat si cu un drive-through (o trecere obligatorie pe la standuri).

Britanicul celor de la McLaren a fost urmat de Mark Webber (RedBull - locul 5). In puncte au mai terminat Felipe Massa (Ferrari - locul sase), Paul di Resta (Force India - locul sapte), Sebastien Buemi (Toro Rosso - locul opt), Nico Rosberg (MercedesGP - locul noua) si Jaime Aleguersuari (Toro Rosso - locul zece).

* Cel mai rapid tur de pista: Felipe Massa (Ferrari) - 1:23.415, in turul cu numarul 61.

9     Williams 4.

Urmatorul Grand Prix din calendarul competitional va fi Marele Premiu al Belgiei (Spa-Francorchamps), in data de 28 august 2011.

2214 vizualizari

• -1 (1 vot)
    se inteteste lupta... (Duminică, 31 iulie 2011, 21:30)

me [anonim]

pentru locul 2...
    daca si sezonul viitor va fi la fel de "palpital" si "impredictibil" o sa incep sa ma uit la curse de karting...
    Mie mi-a placut (Luni, 1 august 2011, 10:00)

ion ionescu [anonim]

A fost un GP interesant, Hami a facut niste depasiri grozave, care-l califica, in momentul de fata, drept cel mai combatant, in sensul cel mai bun, pilot. A cam dat el cu mucii-n fasole (l-a "ajutat" si echipa) cu schimbul de pneuri, dar, una peste alta, a facut ce mai frumoasa cursa dintre toti. Button, oportunist, ca de obicei. Vettel, cam norocos.