VIDEO Pikes Peak International Hill Climb: Dacia Duster, locul trei la categoria "Unlimited"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 10:42 Sport | Motor

Dacia Duster No Limit
Foto: Captura YouTube
Jean Philippe Dayraut a incheiat cursa din clasa "Unlimited" din cadrul Pikes Peak International Hill Climb pe pozitia a treia, informeaza site-ul oficial al competitiei. Pilotul francez a concurat pe o Dacia Duster de 850 de cai putere, prelucrata de Renault Sport in colaborare cu VIP Challenge. 

Dayraut a incheiat proba cu timpul de 10 minute, 17 secunde si 707 miimi, pe un traseu cu o lungime de 19 kilometri (s-a alergat la o altitudine de peste 2.000 de metri).

Castigatorul de la "Unlimited" a fost niponul Nobuhiro Tajima, cu un timp de 9:51.278, acesta concurand pe o masina Suzuki SX4 Hill Climb Special.

"Unlimited" este cea mai importanta clasa din cadrul Pikes Peak International Hill Climb. Din cei cinci piloti aflati la start, doar trei au reusit sa duca cursa la bun sfarsit (printre ei si Dayraut - Dacia Duster).

Clasament clasa "Unlimited":

1 Nobuhiro Tajima 09:51.278 (Suzuki SX4)
2 Rhys Millen 10:09.242
3 Jean Phillipe Dayraut 10:17.707 (Dacia Duster)
4 Paul Dallenbach
5 Dave Carapetyan.

Dupa ce a participat timp de doi ani la Trofeul Andros, Dacia si-a incearcat norocul si intr-o competitie americana, modelul Duster participand, weekend-ul trecut, la "Pikes Peak International Hill Climb".

Model aparte pentru Duster

Masina de concurs a fost pregatita de catre Renault Sport in colaborare cu VIP Challenge, echipa cunoscutului pilot Jean-Philippe Dayraut. Modelul de concurs a fost unul preparat special, acesta avand 850 de cai putere. Fata de modelul de serie, noua masina a pastrat doar numele si unele parti care tin de design-ul exterior.

Ce este Pikes Peak International Hill Climb

Pikes Peak International Hill Climb este o competitie care are loc in fiecare an pe varful Pikes Peak din Colorado, SUA. Proba are o lungime de 19.99 kilometri, iar diferenta de nivel dintre start si sosire este de 1439 de metri. Punctul maxim al intrecerii se afla la altitudinea de 1862 de metri, iar in total sunt 156 de viraje. Suprafata pe care va avea loc intrecerea este un amestec intre macadam si asfalt. Competitia face parte din calendarul FIA International Events.

Vezi aici imagini de la competitia din 2011:











Citeste mai multe despre   



















3988 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    4 (Luni, 27 iunie 2011, 11:52)

    ElHobolan [anonim]

    Locul 3 .... din cele 3 care au terminat!!
    Asadar si un biciclist ar fi putut lua locul 4, cu conditia sa termine cursa.
    • +7 (7 voturi)    
      gica (Luni, 27 iunie 2011, 12:48)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ElHobolan

      Da bai Gica, ai dreptate. Abia a terminat ultima o cursa de 20 km, si asta in 10 minute. Adica o viteza medie de doar 120km pe ora. Si asta cu 850cp. Iti dai seama ce rau am ajuns? Pai eu cu dacia 1300 mergeam cu 145 la ora pe Pitesti-Bucuresti inca de acum 30 de ani! Ce inseamna si capitalismul asta. Numai regres. Ma si mir ca dupa chestia asta, amricanii o sa inceapa sa cumpere 'Guster', iar in anii 70-80 sabotau de zor performanta si luxoasa Dacia 1300 (LX, TLX, 1310).
      • -2 (6 voturi)    
        ? (Luni, 27 iunie 2011, 14:20)

        1 [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ce prostii vorbesti acolo? Ai mers tu cu Dacia la 4000m altitudine? Nici nu se compara Bucuresti-Pitesti cu traseul de aici. Dacia de care spui n-ajunge nici pana la jumatatea drumului intreaga asa ca nu mai induce lumea in eroare.
        • +3 (3 voturi)    
          bah (Luni, 27 iunie 2011, 15:37)

          danzigk [utilizator] i-a raspuns lui 1

          nu simti ironia ?!?!?!
        • 0 (0 voturi)    
          care-i performanta? (Marţi, 28 iunie 2011, 15:22)

          ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui 1

          1, ai auzit tu cumva ca Dusterul si-a luat zborul? De unde-ai scos-o pe asta cu 4.000 m altitudine? In text, si el prost scris, se face referire la o altitudine maxima de 1.862 m, desi in prezentare se vorbeste despre o cursa disputata la peste 2.000 m (era o vorba mai veche - logica ei se cam potriveste cu situatia de acum - care spunea despre ceva "prima din Europa si a doua din tara").
          Oricum, nu pare o mare scofala rezultatul de acolo: sa pierzi aproape 30 de secunde pe 20 km, nu-i motiv de lauda.
  • +1 (1 vot)    
    daca nu cunosti mai bine taci (Marţi, 28 iunie 2011, 15:34)

    2 [anonim]

    Nu mai faceti comentarii la ce am spus eu mai sus fara sa ganditi. Daca cel putin unul din voi avea curiozitatea sa caute traseul gasea :
    http://www.usacracing.com/ppihc/about/overview
    Dupa cum se vede altitudinea este intre 9390-14110Ft. adica 2863-4300 m.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:01)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui 2

      2, da ai dreptate, eu luasem de bune datele prezentate in articol (acum, ca m-am documentat, am vazut si eu ca traseul ajunge pe la 4.300 m).
      In ceea ce priveste performantele Dusterului, ramane cum am stabilit: 30 de secunde pierdute in 20 de km, sunt o eternitate.
      • 0 (0 voturi)    
        Prostu daca nu-i fudul parca n-ar fi prost destul (Miercuri, 29 iunie 2011, 15:10)

        3 [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        Eu am tot incercat sa va spun la astia care dau din gura pe forum. In primul rand fiti fericiti ca Dacia participa la asemenea competitii. In al doilea rand bucurati-va ca a terminat cursa. In cele din urma ar trebui sa va bucurati ca a obtinut al treilea loc. Deci cele 30 de secunde chiar nu au asa de mare importanta. Normal se putea mai bine, dar avand in vedere ca Romania este printre ultimele tari din europa la toate capitolele cursa a fost un real succes. Nu imi dau seama de unde atata nemultumire. Cand o sa constientizati ca mai ales voi astia care dati din gura nu ati contribuit cu nimic la aceasta victorie si prin urmare nemultumirea voastra nu e deloc justificata. Coborati cu picioarele pe pamant si vedeti ca Romania e unde e numai din cauza romanilor. Deci mai lasati impresiile si concentrati-va asupra realitatii.
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns unui domn (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:50)

          ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui 3

          Puiuţ, calmeaza-te si stai jos un pic. De asta exista forumuri din astea, generale, ca sa ne dam cu parerea si noi, amatorii. Unde-i greseala?
          Dar sa revenim la oile noastre. In termeni pur tehnici, 30 de secunde sunt o eternitate. Daca-ar fi incercat sa mearga mai repede (cum au facut altii) poate ca nu mai termina cursa. De aceea am spus ca nu-i prilej de mare fala. Incolo, c-a participat, ca a terminat cursa, e o.k. Oricum, uzina Dacia n-a avut nicio contributie la realizarea acestei masini, de prepararea ei s-a ocupat Renault sport. Avand in vedere si faptul ca pilotul a fost un francez, nu vad ce mare motiv de mandrie ar fi pentru romani.