Alain Prost (Dacia Duster), o noua victorie la Trofeul Andros

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 19 decembrie 2010, 13:13 Sport | Motor

Dacia Duster
Foto: tropheeandros.com
"Duster...faster...stronger!" a titrat presa straina dupa ce fostul campion de Formula 1, Alain Prost, a castigat cea de-a doua cursa din actuala editie a Trofeului Andros, competitie automobilistica pe zapada, la bordul unei Dacia Duster. Pilotul francez s-a clasat pentru a cincea oara pe podium in acest sezon, incheiand prima parte a competitiei pe locul 1 in clasamentul general.

Alain Prost a obtinut cea de-a doua victorie din actuala editie a Trofeului Andros, castigand cea de-a doua cursa din Alpe d'Huez, cea de-a treia mansa a competitieI. Dupa ce prima cursa a etapei, desfasurata vineri, a fost castigata de un alt fost campion de Formula 1, Olivier Panis, Prost a dominat a doua zi cu Dacia Duster, marindu-si si avantajul in fruntea clasamentului.

"Acesta zi a fost <nervos> de dificila. Aveam toate sansele de partea mea: o masina de top si patru pneuri a caror uzura a fost controlata perfect de catre echipa. Trebuia sa fac doar o cursa fara greseala. Sunt bucuros ca m-am impus intr-o asemenea maniera. Este un inceput perfect de sezon, deoarece am obtinut cinci podiumuri in sase curse", a declarat Prost, cvadruplu campion de Formula 1.

Pilotii vor avea doua saptamani libere pentru a-si incarca bateriile, competitia urmand a se relua in 7-8 ianuarie, in statiunea Isola 2000.

Clasament dupa trei etape (Top 3):

1. Alain Prost (Dacia Duster) 451 puncte
2. Jean-Philippe Dayraut (BMW) 433 puncte
3. Olivier Panis (Skoda Fabia) 427 puncte


Citeste mai multe despre   























3000 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    whahaha (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:18)

    cipax [utilizator]

    Dacia
    BMW
    Skoda

    Bravo Dacia. Bravo Renault.
  • +8 (8 voturi)    
    k de obicei (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:04)

    2 [anonim]

    pt noi, ca sa fie totul perfect, tre sa mearga... Prost. Felicitari Alain, felicitari Dacia!
    • +2 (2 voturi)    
      :))))))))))) (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:12)

      om [anonim] i-a raspuns lui 2

      genial comentariu :D :)))) m-am tavalit de ras :D
  • +7 (7 voturi)    
    Dacia Duster (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:08)

    Irist [utilizator]

    Inca o data Felicitari Dacia Pitesti & Renault. Oare de ce n-am aflat aceasta stire de la televiziunile de stiri?! Probabil ca nu se cadra cu genul lor de stiri (care mai de care mai prapastioase), nici pe placul invitatilor lor.
    • -2 (6 voturi)    
      hai sa nu... (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:38)

      CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui Irist

      Si eu as vrea sa ma mandresc cu realizarile Romaniei si a romanilor, dar de aici pana la felicitari pitestenilor de la Dacia....?!?
      Alooo, Alain Prost, va zice ceva... Ia puneti-l pe Mihai Leu sa vedem cate puncte facea. Alain era secundo dupa singurul geniu din F1: raposatul Senna, Alain era "le professeur".
      Si inca ceva Duster de pe strada nu are nici in clin sau maneca cu este pe traseu: poate caroseria (o parte din ea) si capacitatea cilindrica :), si din cate stiu nu este pregatita de romanasii nostri...
      Si crede-ma este pe placul tuturor stirea doar ca unii sunt mai lucizi ca altii...adica, nu se imbata cu apa rece :)
      • +6 (6 voturi)    
        aha, ej tare (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:18)

        om [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        Vrei sa zici ca un Ford Focus sau un Citroen sau un Mitsubishi echipat de raliu are ceva de-a face cu versiune de serie? Vorbesti aiurea.

        Faptul ca poate nu a fost pregatita de "romanasi" asta nu inseamna ca Renault nu vrea sa faca din Dacia o marca serioasa. Daca nu aveau intentia asta, concurau sub numele de Renault. Intelegi?

        Si Dacia e o marca ROMANEASCA atat cat sunt Lambroghini sau Bugatti marci italienesti. La capitolul tehnologic e in aceeasi situatia cu Skoda, Seat, Lamborghini, sau alte marci care practic fac parte dintr-un concern mai mare.

        Deci nu mai aruncati cu noroi in ceva care merge si se vinde si de care ar trebui sa fim mandri.
        • -1 (1 vot)    
          nu citesti cu capul (Luni, 20 decembrie 2010, 10:10)

          CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui om

          Nimeni ju arunca cu noroi. Doar ca unii au si cap in afara de inima de roman!
          Nu pot sa ma mandresc cu ce au facut altii!!!!! Ce nu intelegi?
          Tu te mandresti cu copii vecinilor de peste drum ce bine invata? Ce naiba...
          Ma mandresc cu BRONZUL fetelor la handbal: 100% ROMANESC! 100% transpirat, muncit fizic si psihic, dar nu cu ce au facut francezii.
    • -6 (6 voturi)    
      scuze (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:55)

      CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui Irist

      Scuze, intre timp m-am documentat: nu are nimic in comun cu modelul de serie decat un pic din forma caroseriei si deschizatorul de sticle de bere de pe capota.
      Motorul V6 de 340 de caluti este facut de divizia sport reanault, caroseria complet din carbon, etc etc
      Anul trecut Alain a facut aceeasi figura cu un Auris, ceea ce ma convinge ca nu are legatura cu masina. Cred ca in afara de bani, bani multi de la Renault si pentru Renault in toata povestea asta nu prea au ce cauta romanii....
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:16)

        adi [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        nici nu mai conteaza, atata vreme cat marea masa vede in ziare "duster... faster... stronger..." asta era pana la urma ce era mai important. restul e poveste
      • +1 (3 voturi)    
        Da, dar.. (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:18)

        munteanu [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        Da, dar scrie Dacia pe masina si e sub emblema Dacia, deci tot e reclama, chiar daca e una mincinoasa.
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo Dacia ! (Duminică, 19 decembrie 2010, 18:59)

        S [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        E o promotie pentru o societate romaneasca, cu nume romanesc.
        Cursele astea sunt "laboratoare" pentru masinile de serie.
        • -1 (1 vot)    
          asa este (Luni, 20 decembrie 2010, 10:02)

          CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui S

          Asta in cazurile SUBARU Impreza WRX, MITSHUBISHI EVO.
          La anul o sa-ti Duster cu 340 de cai si frane de carbon....:)
      • -3 (3 voturi)    
        asa este (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:01)

        alain [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        masina este facuta de renault sport, la fel ca si logan s2000 si nu are nici o treaba cu uzina din pitesti. este pur si simplu un gadget de marketing, pentru ca puteau sa faca la fel de bine in locul daciei duster o masina renault clio pentru andtros trophy.
      • +3 (3 voturi)    
        Gresesti (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:46)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        Anul trecut Alain Prost a concurat tot cu Duster... Fiind primul an cu Dusterul nu se astepta la prea multe, dar totusi a facut o impresie frumoasa, castigand cel putin o cursa. Anul asta si-a propus sa castige trofeul si pana in momentul de fata se pare ca are sanse. Dar greul de acum incepe... Iar Dusterul in acest trofeu e doar cu numele si poate forma caroseriei, ce-i sub caroserie e Renault Sport...
        • -1 (1 vot)    
          asa este (Luni, 20 decembrie 2010, 10:06)

          CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui xxx

          Anul era 2008: 3 toyote pe podium
          http://www.nihoncar.com/en/news-743-Toyota+Auris+Masters+the+Andros+Throphy.html
  • -1 (1 vot)    
    ooo (Duminică, 19 decembrie 2010, 22:11)

    io [anonim]

    http://www.drive-test.ro/galerie_detaliu.php?n=alpe-huez-02.jpg&tip=imagini&art_id=1660&t=articole
    care e legatura in ce se vede in poza si un duster? in afara de sigla si aspect exterior care si ala e din fibra nu de tabla ca la duster? :D
    Nu mai sariti in sus ca a facut dacia ceva. E doar marketing Renault si nimic altceva.
    • +2 (4 voturi)    
      Toate masinile de competitie au la fel de multe .. (Duminică, 19 decembrie 2010, 23:20)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui io

      in comun cu cele de serie ca si Dacia (Duster sau S2000). Crezi ca Fabia de raliu are ceva in comun cu cea de serie (in afara de nume)?
      • -1 (1 vot)    
        m (Duminică, 19 decembrie 2010, 23:45)

        io [anonim] i-a raspuns lui ....

        Presupun ca fabia e in situatia daciei adica are tehnologie volkswagen (in cazul raliului de fata se poate zice ca renault a batut volkswagen ). In schimb BMW stii ca are tehnologie BMW in ea. Sau Focus- ca a fost adus in discutie mai sus- are tehnologie ford nu e "imprumutata" de la alta marca.Si la fel cu subaru ,mitsubishi etc etc.
        O mica mare diferenta as zice eu :)