VIDEO Petrov dupa gestul lui Alonso de la Abu Dhabi: Semn de proasta crestere

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 15:56 Sport | Motor

Vitaly Petrov, pilot Renault
Foto: Reuters
I-a tinut piept lui Fernando Alonso la MP de la Abu Dhabi, iar la finalul cursei a fost mandru de faptul ca a facut o cursa deosebita. Vitaly Petrov a participat activ la stabilirea noului campion mondial din Formula 1, rusul "obligandu-l" pe Alonso sa incheie cursa pe un insuficient loc 7 (in urma acestui rezultat, Sebastian Vettel a cucerit tilul mondial). La finalul Grand Prix-ului, ibericul i-a aratat pumnul pilotului de la Renault in semn de "multumire". "A fost un semn de proasta crestere", a replicat Petrov.

"Mi-am facut doar datoria in ultima cursa a sezonului. Eu am cariera mea, el pe a lui (nr. Alonso). Intodeauna am incercat sa dau tot ce e mai bun, asa a fost si la Abu Dhabi. Gestul lui Fernando de la finalul Grand Prix-ului (nr. a ridicat pumnul catre pilotul rus) denota o proasta educatie. Am o regula in legatura cu aceste lucruri: daca esti suparat sau dezamagit, nu arata asta niciodata in public", a precizat Vitaly Petrov.

Fernando Alonso nu l-a putut depasi pe Vitaly in cadrul MP de la Abu Dhabi, ibericul incheind cursa pe un dezamagitor loc sapte. In urma acestui rezultat, pilotul celor de la Ferrari a pierdut titlul mondial in favoarea lui Sebastian Vettel (RedBull).

Clasament piloti (final):
 
1     Sebastian Vettel - RedBull 256 puncte/ Campion mondial
2     Fernando Alonso - Ferrari 252
3     Mark Webber - RedBull 242

Vezi aici gestul lui Alonso la adresa lui Petrov:





















3364 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:08)

    anonim [anonim]

    Alonso a pierdut titlul pierzand un loc la start si mai apoi fiind trimis de idiotii din echipa prea repede la schimb de pneuri.
    Setarea masinii nu i-ar fi permis nici in 1000 de ture sa treaca de rus, ultimul era prea rapid pe liniile drepte.
    • 0 (2 voturi)    
      felicitari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:53)

      me [anonim] i-a raspuns lui anonim

      cred ca cel mai pertinent comentariu de aici!
      oricum in proportie de 95-99% echipa e de vina pentru a a pierdut alonso titlul...

      PS: mie imi place de comentariile de aici care spun de caracterul infect al lui alonso, dar uita de hamilton si mclaren
  • +1 (1 vot)    
    Nu i-a aratat nici un pumn (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:11)

    Cristi [anonim]

    De unde filmeaza camera asa se vede, de fapt prin semnul aratat Alonso ii cere explicatii. Cand de fapt ar trebui sa si le ceara singur, lui si echipei.
  • -6 (8 voturi)    
    S-a trezit rusul (Joi, 18 noiembrie 2010, 16:48)

    Paleopterix [utilizator]

    Rusul asta a condus ca o cizma in toate cursele din anul asta, si s-a "trezit" tocmai in ultima, cand a decis practic cine urma sa fie campion mondial. Normal ca in prima faza Alonso sa fie furios pe el. Il inteleg sa fie furios pe toata lumea, incepand cu strategii de la Ferrari. Oricum, pe de alta parte, RedBull meritau un campion mondial, pentru ca au fost net superiori tot anul, si doar cateva accidente nefericite i-au facut sa piarda puncte.
    • +6 (6 voturi)    
      Rocada Alonso-Massa a fost razbunata! (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:14)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

      Si-au primit Alonso si Ferrari rasplata pentru jocurile murdare si lipsite de fair-play practicate in acest an.
    • +6 (6 voturi)    
      Placerea si datoria de a juca pina la capat (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:16)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

      D-lui Paleopterix, un raspuns din epoca moderna. In NHL, de pilda, se intimpla de multe ori, la sfirsitul sezonului regulat, ca echipe de pe ultimele locuri, care au jucat ca o cizma tot sezonul, sa incurce echipe care lupta pentru a intra in play-off sau pentru a ocupa un loc cit mai bun pentru play-off. N-am auzit pe nimeni, niciodata, sa-si exprime nemultumirea fata de acesti outsideri incomozi. Probabil pentru ca acolo spiritul sportiv primeaza. Cine-i cel mai bun, in locul si la momentul respectiv, sa cistige.
      In orice caz, Alonso are in general un caracter infect. D-aia m-am bucurat ca a cistigat altcineva.
    • +6 (6 voturi)    
      Alonso (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:01)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Poate Petrov nu a procedar corect. Poate a procedat corect. Fiecare interpreteaza cum vrea. Eu consider ca a procedar corect. Dupa cum spunea chiar el: fiecare cu cariera lui. Nu a intrat cu masina in Alonso, nu la incurcat chiar asa de tare dupa cum afirma unii.

      Si dupa cum unii useri de aici mentioneaza, Alonso a primit ce a meritat. Fiind un caracter infect, si-a primit palma de rigoare.
      Cat despre Ferrari nu neg ca e o mare echipa bla bla , asa cum nu ar trebui sa nege altii metodele nu tocmai ortodoxe pe care le-a folosit in trecut, fiind o mare echipa si in acel domeniu.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu inteleg (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:52)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

        Cum adica 'poate nu a procedat corect'?
        Nu cred ca exista vreun individ normal care sa poata face o astfel de afirmatie pentru ca ar sugera ca atitudinea corecta ar fi fost sa se dea la o parte, ca sa castige Alonso.
      • +1 (1 vot)    
        Sa nu fi procedat corect (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:30)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

        Ar fi insemnat sa se dea la o parte din calea lui.
  • +2 (4 voturi)    
    sursa... (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:08)

    Vitaly [anonim]

    Ciudat ca nu este mentionata sursa interviului cu Petrov. Doar nu i-a acordat un interviu reporterului HotNews. Am citit cam tot ce se gaseste pe net in legatura cu ultima cursa si reactiile celor implicati (pentru ca sunt un fan al F1) dar nu am gasit nici o declaratie de acest gen a lui Petrov.

    sa fie inca un artocol inventat de HN ?
    • -5 (7 voturi)    
      esti mare fan (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:19)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Vitaly

      m-ai convins ca esti "mare fan" f1...nu ai gasit nicaieri...mai sa fie...chiar asa? mai cauta puiulet, te descurci greu cu netul? ai doua link-uri chiar in material...anonimele marca si gazzetta dello sport...halal...
      • +3 (5 voturi)    
        sursa (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:48)

        Vitaly [anonim] i-a raspuns lui sorin

        multumesc HotNews pentru modificarea articolului si adaugarea sursei ;)

        daca o faceati de la inceput...

        sorin: joc de glezne ;)
  • +1 (3 voturi)    
    hahaha (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:52)

    me [anonim]

    au inceput sa vorbeasca rusii de proasta crestere... genial...
  • +1 (1 vot)    
    hai sa dam cu pumnii.... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:18)

    gabi [anonim]

    nu ia aratat pumnii,asa cum se interpreteaza...oricum rusul a primit o prima frumoasa ca "s-a tinut tare" in fata lui Alonso...si nu cred ca de la renault ci din austria....;)...sa-mi spuna cineva ca nu au fost jocuri facute pt renault.......
  • 0 (0 voturi)    
    La înghesuială (Duminică, 21 noiembrie 2010, 1:42)

    cobra [anonim]

    Eu văd că Alonso nu doar că îi arată pumnul, dar şi încearcă să-l înghesuiască pe rus în marginea circuitului. Rusul n-a aşteptat invitaţie specială, ci i-a arătat că are şi el dreptul de a rula pe circuit.