F1: Sebastian Vettel, cel mai tanar campion din istoria Marelui Circ

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:17 Sport | Motor

Sebastian Vettel, campionul F1
Foto: Reuters
Sebastian Vettel este noul campion din Formula 1, germanul castigand titlul mondial dupa ce s-a impus in ultimul Mare Premiu al sezonului (de la Abu Dhabi), iar Fernando Alonso a terminat doar pe locul 7. Pilotul celor de la RedBull devine cel mai tanar castigator din istoria Marelui Circ (23 de ani si 135 de zile).

Inainte de ultima cursa a stagiunii, Fernando Alonso avea nevoie (in conditiile in care Vettel se impunea) de o clasare pe locul 4 pentru a cuceri cel de-al treilea titlu din cariera. Lucrurile au stat insa rau pentru iberic, Fernando pierzand o pozitie inca din startul cursei (a retrogradat pe 4 dupa ce a fost depasit de Button). 

Alonso a ajuns la mijlocul plutonului dupa ce a intrat la boxe, iar cursa de urmarire a ibericului a fost stopata de incredibilul Petrov (Renault), rusul fiind o nuca mult prea tare pentru dublul campion mondial.

Vettel a dominat autoritar cursa, germanul fiind urmat de Lewis Hamilton si Jenson Button (ambii McLaren), in timp ce Alonso a terminat pe un insuficient loc 7. Cotat cu sansa a treia la castigarea titlului mondial inainte de ultima cursa a sezonului, Sebastian Vettel s-a impus dupa o cursa in care a dat dovada de multa maturitate.

Sebastian Vettel - cel mai tanar castigator din istoria Formulei 1:

2010 - Sebastian Vettel (Germania) - RedBull/ 23 de ani si 135 de zile
2008 - Lewis Hamilton (Marea Britanie) - McLaren/ 23 de ani si 301 zile
2005 - Fernando Alonso (Spania) - Renault/ 24 de ani si 59 de zile
1972 - Emerson Fittipaldi (Brazilia) -  Lotus/ 25 de ani si 274 de zile
1994 - Michael Schumacher (Germania) -  Benetton/ 25 de ani si 315 zile
1975 - Niki Lauda (Austria) -  Ferrari/ 26 de ani si 198 de zile
1997 - Jacques Villeneuve (Canada) -  Williams/ 26 de ani si 201 zile
1963 - Jim Clark (Marea Britanie)  - Lotus/ 27 de ani si 189 de zile

Clasament MP de la Abu Dhabi:

1 Sebastian Vettel - RebBull/ 25 puncte
2 Lewis Hamilton - McLaren-Mercedes +10.1 sec/ 18
3 Jenson Button - McLaren-Mercedes +11.0 sec/ 15
4 Nico Rosberg - Mercedes GP +30.7 sec/ 12
5 Robert Kubica - Renault +39.0 sec/ 10
6 Vitaly Petrov - Renault +43.5 sec/ 8
7 Fernando Alonso - Ferrari +43.7 sec/ 6
8 Mark Webber - RedBull +44.2 sec/ 4
9 Jaime Alguersuari - Toro Rosso +50.2 sec/ 2
10 Felipe Massa - Ferrari +50.8 sec/ 1

11 Nick Heidfeld - BMW Sauber-Ferrari    
12 Rubens Barrichello - Williams-Cosworth    
13 Adrian Sutil - Force India    
14 Kamui Kobayashi - BMW Sauber   
15 Sebastien Buemi - Toro Rosso    
16 Nico Hulkenberg - Williams-Cosworth    
17 Heikki Kovalainen - Lotus-Cosworth
18 Lucas di Grassi - Virgin-Cosworth    
19 Bruno Senna - HRT-Cosworth   
20 Christian Klien - HRT-Cosworth   
21 Jarno Trulli - Lotus-Cosworth 
  
Abandonuri:

Timo Glock - Virgin-Cosworth    
Michael Schumacher - Mercedes GP   
Vitantonio Liuzzi - Force India

Clasament piloti (final):
 

1     Sebastian Vettel - RedBull 256 puncte/ Campion mondial
2     Fernando Alonso - Ferrari 252
3     Mark Webber - RedBull 242
4     Lewis Hamilton - McLaren-Mercedes 240
5     Jenson Button - McLaren-Mercedes 214
6     Felipe Massa - Ferrari 144
7     Nico Rosberg - Mercedes GP 142
8     Robert Kubica - Renault 136
9     Michael Schumacher - Mercedes GP 72
10     Rubens Barrichello - Williams-Cosworth 47
11     Adrian Sutil - Force India 47
12     Kamui Kobayashi - BMW Sauber 32
13     Vitaly Petrov - Renault 27
14     Nico Hulkenberg - Williams-Cosworth 22
15     Vitantonio Liuzzi - Force India 21
16     Sebastien Buemi - STR-Ferrari 8
17     Pedro de la Rosa - BMW Sauber 6
18     Nick Heidfeld - BMW Sauber 6
19     Jaime Alguersuari - STR-Ferrari 5.

Clasament constructori (final):

1     RedBull 498 puncte/ Campioana mondiala
2     McLaren-Mercedes 454
3     Ferrari 396
4     Mercedes GP 214
5     Renault 163
6     Williams-Cosworth 69
7     Force India-Mercedes 68
8     BMW Sauber 44
9     Toro Rosso 13
10     Lotus-Cosworth 0
11     HRT-Cosworth 0
12     Virgin-Cosworth 0




Citeste mai multe despre   






















8822 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    mda (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:22)

    andrei pavel [anonim]

    blatistul ala de alonso are categoric cele mai mari sanse. eu sper sa castige vettel, dar a gresit destul de-a lungul sezonului. in ceea ce-l priveste pe webber, a aratat ca nu este in forma in calificari. vom vedea
    • +5 (7 voturi)    
      vettel (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:32)

      Axe [anonim] i-a raspuns lui andrei pavel

      In situatia data si eu il prefer pe Vettel in locul lui Alonso. Speram ca Jenson Button sa faca mai bine sezonul asta, fiind preferatul meu, dar nu a fost asa. Sper ca data viitoare sa il depaseasca pe Hamilton, chiar daca e favoritul echipei.
  • +5 (11 voturi)    
    poa' sa fie oricine (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:50)

    johnny [anonim]

    da' numa' sa nu castige fERRARI, cu ordinele lor cu tot. nu prea ii inghit deloc, mai ales ca l-au zeificat pe marele schumi....bleah
    • +3 (5 voturi)    
      Reply (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:04)

      Amy [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Nu am mai urmărit curse de F1 de cîţiva ani, însă observ cu bucurie un lucru: vine tineretul din urmă, rău de tot! (contra lu' Schumi, daa). Însă neamţu' a fost cel mai tare pînă la urmă, fie că vă place sau nu. Pînă cînd a îmbătrînit şi a început să se cam rablagească niţel..d.p.d.v. psihic vorbind. Cu toate astea, e drept să îi urmăm exemplul sau măcar să încercăm. Ce zici?
      • +1 (3 voturi)    
        Tu ai auzit de Senna? (Duminică, 14 noiembrie 2010, 18:09)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Amy

        Si nu ma refer la bruno, te poti intoarce linistit sub stancile de sub care ai iesit.
      • 0 (2 voturi)    
        Reply 2 (Duminică, 14 noiembrie 2010, 18:50)

        Amy [anonim] i-a raspuns lui Amy

        Mulţumesc pt.răspuns. Da, am auzit, la fel după cum am auzit şi despre moartea lui-neclară dt-un pct.sau altul de vedere, din cîte ştiu-Oricum, despre morţi, numai de bine, vorba aia. Eu mă refeream la 'ultimii' vii.
  • -7 (11 voturi)    
    a 3-lea tiltul! (Duminică, 14 noiembrie 2010, 14:54)

    Andros [anonim]

    Alonso este cel mai bun pilot de pe grila.Cu un monopost inferior este in fata asta dovedeste calitatile de mare campion pe care le are.Sigur ca sunt frustari prin alte parti, dar asa e in sport.Cel mai bun sa castige.Forza Alonso, forsa FERRARI!!
    • +7 (7 voturi)    
      hahaha (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:21)

      alter_ego [anonim] i-a raspuns lui Andros

      cel mai bun pilot de pe grila??? hahahaha! de-aia sta de 20 de ture in fundul lui Petroff. ca sa fii cel mai bun, iti trebuie si niste cojones... curios pt un spaniol sa le aiba asa mici...
    • +6 (6 voturi)    
      vorba lui Vettel: (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:26)

      alter_Ego [anonim] i-a raspuns lui Andros

      no risk, no fun...
    • +4 (4 voturi)    
      Si ca sa vezi cam cat (Duminică, 14 noiembrie 2010, 18:12)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Andros

      de plangacios si penibil este Alonso, de cand a plecat de la McLaren unde nu au fost ordine de echipa, a ajuns la Renault, unde s-a facut tot ce s-a putut inclusiv fortarea unui accident ca sa poata iesi el invigator, acuma a stat tot timpul cursei in spatele lui Petrov pe care nu a putut sa-l depaseasca, si a mai avut si tupeul sa-i ceara explicatii la finalul cursei. Pai ba, sper ca de azi inainte, imputitul de Alonso sa nu mai castige nimic, niciodata.
      • +2 (2 voturi)    
        da, penibil Alonso (Duminică, 14 noiembrie 2010, 19:59)

        alter_ego [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        cel mai urat mi s-a parut ca dupa finalul cursei Alonso agita pumnul la rus, din masina, ca baietii de clasa a treia! ceva gen las' ca vin eu cu frate-miu care a facut si karate...
        pai daca esti barbat arata-i in timpul cursei ce stii sa faci, nu te da viteaz dupa razboi.
        ce vroia alonso, sa se dea omul la o parte, sa faca loc la "campion"?
  • +4 (4 voturi)    
    cursa fantastica (Duminică, 14 noiembrie 2010, 16:43)

    ska [anonim]

    clar vettel merita titlul, desi inconstant
    webber si alonso au dezamagit total in ultima cursa

    se bucura bernie ca are 5 campioni next season :)
  • +6 (6 voturi)    
    urmasul lui Schumi! (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:05)

    Eu [anonim]

    Felicitari Vettel! Bravo Red Bull!
  • -4 (4 voturi)    
    spagaaaaaaaa (Duminică, 14 noiembrie 2010, 17:40)

    andi [anonim]

    ferarri nu pot fi atat de penibili sa piarda titlul mondial. A fost intelegere cu red bull sa castige Vettel , Weber fiind pionul de sacrificiu
    • +2 (2 voturi)    
      Nu spaga, dar sa ne intrebam... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 19:25)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui andi

      Nu as merge pana acolo sa spun ca a fost spaga, dar unele momente mi s-au parut chiar regizate (inclusiv cel de azi in care Alonso&Ferrari s-au comportat penibil) - vezi alt exemplu cand a castigat Alonso titlul caci lui Schumi i s-a spart motorul chiar in penultima cursa dupa ce masina Ferrari mersese impecabil un seson intreg.

      Ce sa mai spectacolul a fost bun, titlul pe deplin meritat, pacat ca pana la urma totul se rezuma la bani.... (am vazut printre altele cum reporterul RTL l-a "asaltat" pe tatal lui Vettel, doar ca ei au platit anumite "favoruri")

      In rest, haide Lewis! - la fel de talentat ca Sebastian, dar putin mai spectaculos
  • +1 (3 voturi)    
    Nu a castigat Vetel... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:29)

    anonim [anonim]

    ...de fapt a pierdut Alonso. A cazut un loc la start dupa care echipa de amatori de la boxe s-a gandit sa il cheme la pitstop. Atunci am realizat ca au pierdut campionatul.
    Totusi de ce nu a trecut de Petrov si s-a comportat nesportiv la final?
    Vetel merita sa castige.
  • +1 (1 vot)    
    Ţineam cu Alonson dar acum... (Duminică, 14 noiembrie 2010, 21:37)

    Adrian [anonim]

    ... am văzut că nu am avut dreptate. Sunt dezamăgit de Alonso, am crezut că starturile ratate sunt doar o întâmplare dar au devenit o regulă (de fiecare dată iese pe exterior şi pierde poziţii, nu e normal pentru un pilot dublu campion mondial, după care a beneficiat şi nu a refuzat "blaturile" iar la final azi începuse să se răţoiască la Petrov că nu l-a lăsat să îl depăşească ceea ce mi se pare cel puţin penibil. De la anu' nu mai ţin cu Alonso, mi-am dorit mult să câştige el dar îmi dau seama că ar face orice să câştige şi asta nu-mi place. Oricum, Vettel a meritat să câştige campionatul ăsta.
  • 0 (0 voturi)    
    orosdan@gmail.com (Luni, 15 noiembrie 2010, 23:54)

    anapoda [anonim]

    Alonso poate sa il depaseasca doar pe Massa, si asta cu ordine de echipa!