MotoGP Valentino Rossi, pe podium in ultima cursa alaturi de Yamaha

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:44 Sport | Motor

Rossi, locul trei la Valencia
Foto: Reuters
"Bye Bye Baby" a fost mesajul cu care Valentino Rossi a pus capat unei perioade glorioase de sapte ani alaturi de Yamaha. Il Dottore a incheiat pe ultima treapta a podiumului in Marele Premiu de la Valencia, in timp ce coechipierul sau, Jorge Lorenzo, campionul mondial al acestui sezon, a incheiat anul cu stil, obtinand victoria pe circuitul Ricardo Tormo.

Jorge Lorenzo a avut emotii in primele tururi ale cursei de la Valencia, dupa un contact cu motocicleta lui Marco Simoncelli. Spaniolul a reusit sa se mentina in sa, insa aceasta greseala i-a permis rivalului sau, Valentino Rossi sa-l depaseasca. Lorenzo avea sa-si ia revansa mai tarziu in fata italianului si, cu opt tururi inainte de final, sa profite de greseala lui Stoner si sa urce pe primul loc. Jorge Lorenzo a acumulat 383 de puncte in acest sezon, devenind campionul cu cel mai mare punctaj din MotoGP.

Dani Pedrosa a avut un start foarte bun si dupa dupa primele viraje s-a instalat in spatele lui Stoner, insa spaniolul de la Honda a cedat mai tarziu in fata celor doi piloti de la Fiat Yamaha si a incheiat cursa pe locul al saptelea. Acest rezultat nu i-a afectat lui Pedrosa situatia din clasament si spaniolul a incheiat campionatul mondial pe locul al doilea.

Pentru ultima data pe o motocicleta Yamaha, Valentino Rossi a incheiat cursa de la Valencia pe locul al treilea, aceeasi pozitie ocupand-o si in clasamentul general. La finalul cursei, italianul s-a retras pe marginea circuitului alaturi de motocicleta, luandu-si adio de la "iubita sa" M1. Incepand cu sezonul 2011, Rossi va concura alaturi de italienii de la Ducati.

La categoria 125cc, castigator a fost britanicul Bradley Smith, in timp ce Marc Marquez a terminat cursa pe locul al patrulea si devenit campion mondial. La doar 17 ani, spaniolul a devenit al doilea cel mai tanar pilot din Motomondial devenit campion, dupa Loris Capirossi. Cursa de la Moto2 a fost castigata de cehul Karel Abraham, aflat la prima sa victorie din acest sezon, in timp ce campionul Toni Elias nu a reusit sa incheie Marele Premiu de la Valencia, abandonand in ultimul tur dupa un contact cu italianul Iannone.


MotoGP, rezultatele de la Valencia:

1. Jorge LORENZO (Fiat Yamaha Team) 46'44.622
2. Casey STONER (Ducati Team) +4.576
3. Valentino ROSSI (Fiat Yamaha Team) +8.998
4. Ben SPIES (Monster Yamaha Tech 3) +17.643
5. Andrea DOVIZIOSO (Repsol Honda Team) +19.160
6. Marco SIMONCELLI (San Carlo Honda Gresini) +20.674
7. Dani PEDROSA (Repsol Honda Team) +26.797
8. Hector BARBERA (Paginas Amarillas Aspar) +29.288
9. Alvaro BAUTISTA (Rizla Suzuki MotoGP) +29.451
10. Randy DE PUNIET (LCR Honda MotoGP) +29.860
11. Aleix ESPARGARO (Pramac Racing Team) +31.761
12. Colin EDWARDS (Monster Yamaha Tech 3) +33.604
13.  Marco MELANDRI (San Carlo Honda Gresini) +36.622
14. Hiroshi AOYAMA (Interwetten Honda MotoGP) +38.968
15. Carlos CHECA (Pramac Racing Team) +56.169

Abandonuri:
Loris CAPIROSSI (Rizla Suzuki MotoGP) +17 tururi
Nicky HAYDEN (Ducati Team) +28 tururi

Clasament general:
 
1. Jorge LORENZO (Yamaha/ Spania) 383 puncte
2. Dani PEDROSA (Honda/ Spania) 245p
3. Valentino ROSSI (Yamaha/ Italia) 233p
4. Casey STONER (Ducati/ Australia) 225p
5. Andrea DOVIZIOSO (Honda/ Italia) 206p
6. Ben SPIES (Yamaha/    SUA) 176p
7. Nicky HAYDEN (Ducati/ SUA) 163p
8. Marco SIMONCELLI (Honda/ Italia) 125p
9. Randy DE PUNIET (Honda/ Franta) 116p
10. Marco MELANDRI (Honda/ Italia) 103p
11. Colin EDWARDS (Yamaha/ SUA) 103p
12. Hector BARBERA (Ducati/ Spania) 90p
13. Alvaro BAUTISTA (Suzuki/ Spania) 85p
14. Aleix ESPARGARO (Ducati/ Spania) 65p
15. Hiroshi AOYAMA (Honda/ Japonia) 53p
16. Loris CAPIROSSI (Suzuki. Italia) 44p
17. Mika KALLIO (Ducati/ Finlanda) 43p
18. Alex DE ANGELIS (Honda/ San Marino) 11p
19. Roger Lee HAYDEN (Honda/ SUA) 5p
20. Kousuke AKIYOSHI (Honda/ Japonia) 4p
21. Carlos CHECA (Ducati. Spania) 1p
22. Wataru YOSHIKAWA (Yamaha/ Japonia) 1p


Citeste mai multe despre   























2618 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    comentatorii digi sport (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:50)

    florin ion [anonim]

    bine ca am sacapt cu viata din mainile comenatatorilor motogp.
    "di elbouz spis" "jorghe""cangurul""doctorul"!!!

    penibil este florin ion!!! n-o sa scapam de el nici la anul! de aceea o sa-mi cumpar un videopass pe motogp.com si o sa satu linistit sa vad cursele.
    am crezut ca se "vor face bine" cu trecerea timpului dar sunt in metastaza!

    ufff! bine ca s-a terminat!

    di elbouz spis cel mai bun debutant in istoria motogp! cui ii pasa de cel mai bun debutant? jorghe este sefu'!
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit, o s-avem si F1 comentata tot de ... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:30)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui florin ion

      ... acelasi tip de comentatori.
      Vom scapa de Miki de la TVR si vom da de altii la fel sau poate mai penibili. In plus Digi e difuzat doar de RDS, asa ca probabil voi viziona cursele cel mai probabil din inregistrarile BBC de pa net.
  • 0 (0 voturi)    
    Chapeau bas! (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:16)

    ion ionescu [anonim]

    Anul acesta Gheorghe a fost cel mai bun. Felicitari! Felul cum s-a redresat dupa contactul cu Simoncelli a aratat ca este mester mare in stapanirea motocicletei. Felul cum a recuperat si a castigat cursa a aratat ca anul acesta nu prea au fost adversari care sa i se opuna cu succes. Il astept cu speranta si incredere pe Valentino in 2011, sa revina la forma care l-a consacrat drept cel mai bun (s-a avzut si acum, in calificari, timpul obtinut pentru pole position a fost cu 7 zecimi de secunda mai slab decat cel obtinut de "Il Dottore" in 2006) si sa fie o batalie cu Lorenzo, care sa ne tina cu sufletul la gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Yeah baby,hats off for the champ (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:06)

    Theodore [anonim]

    mda ,eram tare curios asurpa parerii tale despre ce s-a intamplat la valencia.acum ai vazut si tu de ce il sustin atat de mult pe gheorghe,acum ai vazut ce inseamna cand isi asuma riscuri maxime...nu-i poate sta nimeni in fata ,dar s-a mai vazut ceva foarte important .s-a vazut cat de mult seamana stilul lui cu al lui vale ,nici nu apuca bine sa intre in curba ca el si accelera in timp ce altii accelerau abia dupa ce parcurgeau 75 % din viraj.asa iti asumi riscuri enorme,poti rupe aderenta pe spate oricand.comentatorii de la digisport sunt niste // unul dintre ei au vazut o tipa mai in varsta care l-a felicitat pe jorge si a zis ca l-a felicitat regina.mare dobitoc ,era de fapt begoña elices, repsol corporate director of communication.numai zic de comentariul vadit partinitor pentru rossi al celuilalt onanist frustrat.inteleg sa fi fan rossi dar sa fie la el acasa cu familia lui nu sa ne sece pe noi cu inertiile lui.viitorul arata bine cu ben spies ,nu cu lorenzo-alta inertie .wayne gardner cica l-a exclus din start pe jorge dintre pretendenti la titlul de anu viitor .mare minciuna spusa de acelasi neispravit.de fapt wayne a spus ca anul asta jorge si-a imbunatatit foarte mult stilul de condus invatand sa numai cada asa de mult si ca din pacate pentru toti ceilalti vor urma si alte imbunatatiri in perioada urmatoare.cam asa l-a exclus wayne pe jorge si cam genul asta de frustrati se perinda pe la microfoanele digisport.asa ca nu va zgarciti la 9 eur pe weekend si intrati pe motogp.com.comentariul e brilliant si plin de umor englezesc sadea.hats off si pentru the king ,il asteptam cu ducati .atentie ,testarile de la valencia cu ducati vor fi live pe motogp.poate si pe motogp but how gives a shit.hasta luego compadres i companieros.(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      Comentatorii (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:35)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Theodore

      Drept sa spun, m-am simtit si eu un pic jenat de comentariul pro Rossi. Eu sunt un fan declarat de-a lui Rossi, dar cred ca Valentino nu are nevoie de astfel de comentarii partinitoare pentru a i se sublinia valoarea. Am simtit, cumva, ridicolul situatiei atunci cand Il Dottore era pe locul 3 si cei doi comentau ca si cum ar fi condus cursa. Am vazut si ca au un dinte impotriva lui Lorenzo. Cu toate minusurile lui (mai ales in ceea ce priveste caracterul), nu-i poti contesta valoarea de top. A demonstrat-o cu prisosinta anul acesta. Cred ca e o dovada de fair play a celor care tin cu Rossi sa recunoasca lucrul acesta. Si da, dincolo de polemicile fanilor, Rossi trebuie sa-l bata pe circuit ca sa se dovedeasca cine-i mai bun in momentul de fata. Daca vrem un clasament all-time, sa apreciem care dintre ei a fost mai bun, mai trebuie sa asteptam un pic, sa se retraga amandoi din activitate si apoi sa comparam palmaresul lor. Oricum, n-a fost prea inspirat Lorenzo atunci cand si-a ales numarul de concurs 99. Rossi a castigat 46 de curse cu Yamaha, cat e si numarul cu care concureaza. Pana sa ajunga Gheoghe la 99... La capitolul asta e deja 1-0 pentru Il Dottore (hi, hi, hi).
  • 0 (0 voturi)    
    Jesus,dude... (Marţi, 9 noiembrie 2010, 16:59)

    Theodore [anonim]

    Ionescule pt Dumnezeu vezi si tu care sunt motivatiile fiecarui numar si ai sa afli ca nu au nici o legatura cu nr de victorii,la Rossi s-a brodit ,asta e ...Eu zic totusi sa nu pariezi impotriva lui Jorge pentru 99 de vIctorii ca s-ar putea sa pierzi (Hi,hi,hi)
    • 0 (0 voturi)    
      Da, numerele... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:05)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Theodore

      Nu trebuie sa fiu la fel de inteligent ca tine ca sa stiu ca alegerea numerelor de concurs are alta semnificatie decat cea a numarului de victorii (obtinute deja sau viitoare). Dar a fost o brodire misto in cazul lui Rossi, ceea ce ar fi mai greu de crezut ca se va intampla si in cazul lui Gheorghe, desi, nu imposibil. Te las sa plutesti, dude, pe norisorii tai pufosi, se vede treaba ca, la fel ca idolul tau, nu sesizezi fineturile si (auto)ironiile. Trebuie sa recunosc, cu toate acestea, ca esti un interlocutor agreabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Like wise... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:40)

    Theodore [anonim]

    Stiam bre ca ai cam fortat asimilarea aia ,dar a fost un pic rautacios din partea ta si un pic ....infantil ca sa zic asa.Oricum subscriu la whats left from youre last coma,in ceea ce te priveste ofcourse.Rossi nu prea a excelat in testele de la Valencia ,dar sa speram ca a fost doar precaut si o sa rezolve toate problemele ca sa avem spectacol.La sfarsit nu prea era in apele lui si chiar m-a indispus si pe mine chestia asta.Apropo ,la Valencia am juisat ....da sa nu mai spui la nimeni :)))))))))))))).