Barrichello despre incidentul cu Schumacher: Doar un nebun putea face asa ceva

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 12:49 Sport | Motor

Schumacher, rezultate modeste in 2010
Foto: Reuters
Rubens Barrichello era extrem de nervos la incheierea Marelui Premiu al Ungariei, brazilianul acuzand din plin manevra periculoasa executata de Michael Schumacher cu doar patru tururi inainte de finalul cursei. "Doar un nebun putea face asa ceva", a precizat pilotul celor de la Williams.

"Am multa experienta in Formula 1, dar nu mi-a fost dat sa vad asa ceva. Doar un nebun nu ar fi redus viteza acolo. A fost una dintre cele mai bune manevre din viata mea, in fata unui Schumacher care a luat o pauza de trei ani de la Marele Circ. Nu cred ca era nevoie sa revina pentru a face asa ceva", a declarat Barrichello intr-un interviu acordat pentru La Sexta.

"A fost o lupta interesanta pana la punctul in care Michael a incercat sa blocheze depasirea. Rubens era mult prea aproape de zid, iar asa ceva nu se face. Sa pui in pericol viata unui alt pilot in felul acesta, este o mare greseala", a precizat Niki Lauda, citat de Motorsport.

In turul cu numarul 66, Rubens Barrichello (Williams) a incercat (pe linia dreapta din dreptul standurilor) sa-l depaseasca pe Michael Schumacher (MercedesGP). Vazand ca este in pericol sa piarda locul al-10-lea (ultimul din puncte), germanul a virat usor dreapta si l-a trimis pe brazilian foarte aproape de zid. Rubens a fost nevoit sa iasa (pentru scurt timp) de pe circuit pentru a-l depasi pe fostul campion mondial.

Manevra lui Schumi a fost considerata ilegala de catre comisarii de cursa din Ungaria, germanul nerespectand regulamentul sportiv in vigoare in ceea ce priveste depasirile. Multiplul campion mondial a fost penalizat cu 10 pozitii pe grila de start pentru Marele Premiu al Belgiei (din data de 29 august).

Vezi aici incidentul dintre Barrichello si Schumacher:



Citeste mai multe despre   






















8441 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Schumacher (Luni, 2 august 2010, 13:03)

    niculita30 [utilizator]

    Nu e la prima abatere de acest fel !
    Pacat
    • 0 (0 voturi)    
      Cata educatie.. (Marţi, 3 august 2010, 11:37)

      Victorinos Boss XXL [anonim] i-a raspuns lui niculita30

      Cam figurant Schumacher asta , eu ii tai cauciucurile cursa viitoare !!!
  • 0 (20 voturi)    
    schumi (Luni, 2 august 2010, 13:03)

    Lucian [anonim]

    schumi is the best! f1 nu este sport de domnisoare!
    • +1 (15 voturi)    
      nu vreau sa ma gandesc cum sofezi tu... (Luni, 2 august 2010, 13:26)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Ai impresia ca F1 e acelasi lucru cu cursele de care din Coloseum?
      Probabil ca ti-ai dori sa vezi cateva accidente "spectaculoase" la fiecare cursa, asa ca sa te distrezi tu.
      Fan al stirilor de la ora 5 ce esti.
    • +1 (9 voturi)    
      bravo lucian (Luni, 2 august 2010, 13:34)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      hai sa te bag la morga...ca esti barbat de barbat...
  • +1 (9 voturi)    
    Are dreptate . . . (Luni, 2 august 2010, 13:11)

    gheorghe [anonim]

    . . . . doar un nebun s-ar fi bagat in depasire pe partea dreapta acolo unde e zidul de protectie. Da dar cand vrei sa demonstrezi ca esti mai bun mai faci si cate o nebunie si apoi strigi . . . hotii baaaaa!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    ce frumos ar fi... (Luni, 2 august 2010, 13:39)

    cornelush [anonim]

    in epoca de piatra...fara nicio regula...pampas frate! ca la antena 3 zero etica ca nah, scopul scuza mijloacele...nu luciene? (editat de HotNews.ro.)
  • -2 (8 voturi)    
    crima nu e sport (Luni, 2 august 2010, 13:53)

    luca [anonim]

    e doar fapta penala si la americani se pedepseste cu scaunul electric
  • +1 (9 voturi)    
    teribila faza (Luni, 2 august 2010, 14:17)

    sage [anonim]

    Barichelu nu s-a bagat singur pa langa zid. Cand el a inceput manevra era la la 4-5 masini latime de zid, daca nu chiar mai mult. Michael l-a impins inspre zid intr-o incercare disperata de a-l intimida.
    Si da, Michael nu are scrupule, dar de data aceasta a depasit orice masura...
  • +1 (5 voturi)    
    pentru fanii MSC (Luni, 2 august 2010, 14:35)

    pentru fanii MSC [anonim]

    Pentru fanii MSC:

    "A fost o lupta interesanta pana la punctul in care Michael a incercat sa blocheze depasirea. Rubens era mult prea aproape de zid, iar asa ceva nu se face. Sa pui in pericol viata unui alt pilot in felul acesta, este o mare greseala", a precizat Niki Lauda, citat de Motorsport.

    Atat.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa oprim insulta la adresa fanilor F1 (Luni, 2 august 2010, 14:56)

    "Fan" TVR [anonim]

    Nu stiu daca voi mai rezistati la comentariile celor 2 de la TVR1, dar eu in timpul cursei cautam un site sa vad o transmisie in engleza.

    Oamenii aia is bat joc de noi, sunt total aerieni si nu urmaresc nici cursa nici fenomenul cum trebe.

    Ma dispera si ca nu se transmit conferintele de presa de dupa cursa. Daca era vreun meci de fotbal se mai transmitea inca 2 ore dupa final. Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      d'aia mai uit eu la cursele f1 pe net (Luni, 2 august 2010, 15:42)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui "Fan" TVR

      totul e sa ai rabdare pana apare torrentul... de regula sunt capturi de la britanici... comentatori de exceptie !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Marţi, 3 august 2010, 14:49)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Si chiar daca englezii au doi piloti care alearga in F1, comentariile sunt cat se poate de obiective, plus ca la fiecare transmisie am parte de interviuri cu pilotii, managerii si asa mai departe. Decat sa-l ascult pe vasilica ala cum i-a spus lui nu stiu ce pilot nu stiu ce chestie. Daca tot se duce la fata locului, nu am inteles niciodata de ce nu are macar un interviu televizat ci doar ne povesteste el cum a luat masa cu nu stiu cine si cum i-a facut Schumacher cu mana din masina, el fiind in boxa comentatorilor.

        Prefer sa nu vad cursa duminica si sa o iau de pe net si sa-i ascult pe Martin Brundle, David Coulthard, Eddie Jordan si ceilalti doi comentatori britanici decat aberatiile celor doi "comentatori".
      • 0 (0 voturi)    
        f1 pe torente (Miercuri, 4 august 2010, 11:23)

        "Fan" tvr [anonim] i-a raspuns lui gogu

        imi spui si mie cum sa ma uit pe torente la f1?
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo Schumi! (Marţi, 3 august 2010, 0:31)

    kllaus [anonim]

    Raman surprins sa vad ca dupa atatia ani de Formula1, mai sunt inca o gramada de habarnisti , care cu greu au invatat sa scrie, iar acum posteaza aberatii pe forum-uri. Pentru cei care au notiuni de baza, este cunoscut faptul ca Barichello nu avea voie sa depaseasca in acea portiune, prin intrarea pe sectorul delimitat de linia continua, care are cam acelasi rol ca si linia de pe drumurile publice- nu trebuie taiata. Ea nu a fost trasata pentru a-i indica lui Barichello pe unde trebuie musai sa depaseasca. Ceea ce a facut Schumi , ne reaminteste de cateva secvente antologice, de lipsa de sportivitate, insa cateodata, niste dobitoci de genul lui Barichello,mai trebuie sa primeasca cate o lectie. De la un Profesor.
    • 0 (0 voturi)    
      Bai habar nu ai (Marţi, 3 august 2010, 15:03)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Ia arata-mi mie regula aia unde scrie ca Barichello nu avea voie sa depaseaca. Si daca tot te crezi inteligent ca o gaina, de ce aia care au scris regulamentul l-au penalizat pe Schumacher. Si inca ceva bai terminatule, si Schumacher recunoaste ca a fost cam trasa de par manevra LUI ASUPRA lui Barichello.

      http://www.formula1.com/news/headlines/2010/8/11118.html
  • +1 (3 voturi)    
    hungaroring (Marţi, 3 august 2010, 5:46)

    cristi [anonim]

    Schumacher este o mizerie. Asta a facut toata viata. Sunt nenumarate exemplele.
  • 0 (2 voturi)    
    Barichello plangaciosul! (Marţi, 3 august 2010, 9:02)

    shuly [utilizator]

    Formula 1 este un sport pentru barbati.Cine nu are bilute nu va deveni niciodata un mare pilot.
    Amintiti-va de perioadele in care nu existau atatea masuri de siguranta si totusi acei piloti mergeau cu viteze de peste 200Km/h!!Amintiti-va de Fangio,Jackie Stewart ,Alain Prost ,Ayrton Senna chiar si Fernando Alonso.Este timpul ca cineva sa le readuca adrenalina in sange pustilor plangaciosi si pilotilor care toata viata au fost numarul 2.(oare de ce?)
    Daca i-a fost frica de ce nu a franat si sa incerce sa depaseasca altadata sau in alta parte.
    Pilotul care este in fata trebuie sa isi apere pozitia !!
    Cautati pe net faze memorabile din trecut si veti vedea ca tot ce a fost frumos din punct de vedere al spectacolului a fost si periculos!
    Ne plangem de lipsa de spectacol si de pasiune in formula 1 dar cand exista ceva depasiri la limita le contestam.Pe timpul pilotilor enumerati mai sus aveai ce discuta dupa o cursa timp de o saptamana,acum cand se termina cursa schimb imediat canalul (si apropos ma uit pe RTL pentru ca am mai multe informatii din cursa si dinainte de cura,chiar si in germana, decat la TVR).
    • -1 (1 vot)    
      Pentru mascula alfa de mai sus (Marţi, 3 august 2010, 15:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui shuly

      Indiferent de sport, niciodata nu impingi un adversar spre zid cand esti la capatul liniei drepte si vitezometrul trece de 300km/h. Nu se merita, de ce sa-ti risti viata pentru cateva puncte, mai ales cand nu ai nici o treaba cu titlul mondial si masina adversarului este mai rapida. Ce vrei sa demonstrezi, ca esti mai prost decat cel mai prost din curtea scolii? Daca nu ai fost in stare sa-l tii in spatele tau in mod regulamentar, asta e, cedezi, nu provoci accidente ca esti tu mare si tare.

      Si tu se pare ca te uiti la formula 1 ca sa vezi accidente, nu pentru spectacol.

      Iar pe vremea pilotilor de mai sus masinile aveau foarte multa aderenta mecanica si mai putin din cauza aerodinamicii. Asta e problema din ziua de azi, ca pe multe circuite, masinile produc turbulente mult prea mari pentru ca masinile din spate sa se poate apropia pentru a depasi in viraje, nu pentru ca ii este cuiva frica.

      Dar ce sa faci, daca te uiti ca vitelul la poarta noua, n-o sa intelegi niciodata nimic.