VIDEO MotoGP: Valentino Rossi, fractura de tibie si peroneu/ Adio titlu mondial

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iunie 2010, 12:36 Sport | Motor

Rossi, accident in Marele Premiu al Italiei
Foto: Reuters
Valentino Rossi a cazut in timpul antrenamentelor libere cu numarul doi, contand pentru Marele Premiu al Italiei la MotoGP, campionul mondial suferind o fractura de tibie si peroneu, conform doctorilor care-l ingrijesc pe italian, informeaza Corriere dello Sport. Acest lucru inseamna cel putin doua luni de pauza, in aceste conditii "Il Dottore" luandu-si practic la revedere de la titlul mondial.

Accidentul campionului mondial s-a petrecut in curba numita "Biondetti", Valentino scapand de sub control motocicleta Yamaha YZR M 1.

Verdictul medicilor este unul sumbru pentru peninsular - va lipsi cel putin doua luni de pe circuit. Acest lucru inseamna practic pierderea titlului mondial de la MotoGP.

"Am decis sa-l operam cat mai repede, gravitatea accidentarii impunand aceasta graba. In plus, cu cat vom actiona mai rapid, cu atat va putea reveni mai devreme pe circuit" - doctorul Roberto Buzzi, cel care il va opera pe Rossi.

Vezi aici accidentarea suferita de Rossi:



Citeste mai multe despre   























4840 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    offfff (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 14:37)

    mad alex [anonim]

    nu se poate asa ceva :O asa sigur ia lorenzzo campionatu :((
  • +1 (1 vot)    
    �l dotore (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 15:15)

    Raptor [anonim]

    Insanatosire grabnica!
  • +1 (1 vot)    
    gp (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 18:42)

    wshxjk [anonim]

    numa sa nu renunte la gp ca nu ma mai uit deloc la gp
  • 0 (0 voturi)    
    Moto GP (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 20:56)

    46 [anonim]

    culmea culmilor,deci nu se poate asa ceva....:((cum a spus cineva mai sus sigur o sa i-a Lorenzo campionatul si sa speram ca nu paraseste Motomondialul de viteza,oricum Rossi e declarat cel mai titrat pilot de motocicleta din toate timpurile,,,ar fii tragic sa se retraga asa....:((
  • 0 (0 voturi)    
    pacat... (Duminică, 6 iunie 2010, 10:45)

    liviu [anonim]

    mare pacat...
    sper sa revina cat mai repede
  • 0 (0 voturi)    
    Vale (Luni, 7 iunie 2010, 14:26)

    ion ionescu [anonim]

    Si mie imi place Rossi. Imi placea sa-l vad chiar si atunci cand facea curse mai anoste, desi, in cazul lui, nu prea a fost cazul. Emana prin toti porii bucuria de a concura (si de a castiga!). Nu mai zic de talent, ca se vedea de la o posta ca are cu carul. Imi pare extrem de rau pentru ceea ce i s-a intaplat (am deschis mai tarziu televizorul pentru calificarile de sambata si nu intelegeam de ce nu apare Il Dottore in clasament). Sincer, in primele clipe nici nu-mi venea sa cred. Iata ca, oricat ai fi de bun, ti se pot intampla si asemenea neplaceri. Bine ca n-a fost mai rau, ca sunt destule cazuri de fosti campioni ramasi infirmi pe viata. Daca la Formula 1 cursele au devenit mult mai sigure, la motociclism lucrurile nu au evoluat la fel de grozav. Ii tin pumnii si-i doresc insanatosire grabnica. Fara el, Moto GP nu mai are niciun farmec.
  • 0 (0 voturi)    
    Valentino Rossi (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:08)

    simona [anonim]

    Imi pare rau pentru Valentino si ii doresc insanatosire grabnica, dar parca fara el, Motogp nu mai este la fel.
    Oricum Lorenzo nu va fi campion mondial.
    Rossi mai are inca multe de aratat, nu si-a spus ultimul cuv[nt in MotoGp.
    FORZA VALENTINO! YOU ARE THE BEST!
    Simona.
  • 0 (0 voturi)    
    VALENTINO ROSSI (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 21:00)

    M. OLTEANU [anonim]

    Moto GP fara Rossi nu mai prezinta interes.....Va lipsi tot ce este mai atragator in acest sport ! Nu mai pot privii o cursa daca nu e "EL" acolo....;