Mark Webber a castigat Marele Premiu al Spaniei, pilotul celor de la RedBull conducand autoritat cursa de la un capat la altul. Pe pozitia a doua s-a situat Fernando Alonso (a profitat de abandonul lui Hamilton - explozie a unui cauciuc cu doua tururi inainte de final), in timp ce Sebastian Vettel a terminat pe ultima treapta a podiumului.

Plecat din pole-position, Webber nu a avut niciun fel de problema, australianul casting categoric in Spania. Fernando Alonso a profitat de eroarea lui Sebastian Vettel (a iesit in decor si a fost nevoit sa intre la standuri) si de abandonul lui Lewis Hamilton (explozie a unui cauciuc cu doar doua tururi inainte de final), ibericul incheind pana la urma pe doi.

Al treilea a fost Sebastian Vettel, in timp ce Michael Schumacher a incheiat pe patru - cel mai bun rezultat de la revenirea in Formula 1.

Germanul a fost urmat de Jenson Button (McLaren - locul 5), Felipe Massa (Scuderia Ferrari - locul 6), Adrian Sutil (Force India - locul 7), Robert Kubica (Renault - locul 8), Rubens Barrichello (Williams - locul 9) si Jaime Alguersuari (Toro Rosso - locul 10).