"Schumi-saturatie"/ Intoarcerea lui Schumacher in F1, sub asteptari

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 16:28 Sport | Motor

Schumacher, fara succes si la vanzari
Foto: Reuters
Revenirea germanului Michael Schumacher in "Marele Circ" nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Pilotul de la Mercedes GP este departe de forma care l-a consacrat si acest lucru se reflecta si la nivel economic. 

"Vanzarile nu sunt asa cum ne asteptam. S-a instalat o anumita Schumi-saturatie. Oamenii zic: <Dumnezeule, unde piloteaza? Toata lumea il stie doar ca un invingator. In trecut, tribunele erau pline de sepci cu Ferrari. Acum pot sa numar sepcile argintii cu o singura mana", a marturisit agentul lui Schumacher, Willi Weber, pentru cotidianul german Bild.

Sponsorii nu se calca deloc in picioare pentru a pune mana pe un contract cu septuplul campion mondial, dar Weber marturiseste ca acest aspect se vede peste tot in Formula 1, nu numai la Schumacher: "E mai usor sa gasesti un virgin de 50 de ani decat un sponsor in Formula 1".

Weber a vorbit si de Sebastian Vettel, supranumit "Micul Schumacher: "Oriunde ma uit, Vettel este noul Schumi. El este numarul unu in recalmele tv si pe panourile publicitare. Michael a lasat un loc liber, iar Sebastian l-a inlocuit deoarece el este cel care are deocamdata succes".


Citeste mai multe despre   






















1621 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Schumi (Joi, 6 mai 2010, 17:47)

    Reactor [utilizator]

    A zis-o el, cu gura lui: "Acum este competitie". Daca nu a fost baiat destept sa stea acasa cu capul la cutie, acum plateste prin distrugerea reputatiei, pe care a castigat-o din cauza masinii, nicidecum fiind cel mai mare pilot. Piloti mari sunt Senna, Prost, Fangio, Lauda, Mansell... etc.
    • +3 (5 voturi)    
      Dublu reactor (Joi, 6 mai 2010, 18:53)

      dydy [anonim] i-a raspuns lui Reactor

      Sa inteleg ca Senna, Prost, Fangio, Lauda, Mansell... etc au castigat campionate cu bicicleta ???
      • -3 (5 voturi)    
        mda... (Joi, 6 mai 2010, 18:39)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui dydy

        schumi a castigat pentru ca nu avea rival (nu in sensul ca era el prea bun ci pentru ca era o seceta de piloti in perioada aia) si pentru ca avea masina mult mai buna...
      • -3 (3 voturi)    
        re (Joi, 6 mai 2010, 19:43)

        Reactor [utilizator] i-a raspuns lui dydy

        Daca erau curse de biciclete, era ciclism, nu F1. Cei mentionati anterior nu au avut o masina care iesea cu un tur in fata, fata de restul echipelor, si un coechipier care sa aiba ordine de a se da la o parte din calea lui Schumi. Din contra, cei mentionati erau la lupta, nu la o plimbare. Vezi de expl. faimosul Senna / Prost, aceeasi masina amandoi, dar fiecare se lupta pentru campionat, nu unul primea ordine si celalalt iesea in fata. Sau manevrele lui Mansell... astia sunt eroii F1.
        • -1 (1 vot)    
          Pana una alta (Vineri, 7 mai 2010, 17:47)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Reactor

          Voi muriti de foame, iar Schumacher se bucura de viata. Si pe deasupra mai conduce si o masina de formula 1 la 40 de ani.

          Mda, i se rupe lui de reputatie cu milioanele in cont.

          Reputatia este pentru fraieri fara bani, la fel si principiile, tin loc de hartie igienica.
  • 0 (0 voturi)    
    schumi and others (Joi, 6 mai 2010, 18:02)

    f1 [anonim]

    imi pare rau ca site-ul hotnews nu ma este cum a fost. in fiecare dimineata imi beam cafeaua citind stirile de pe hot. ce s-a intamplat cu acest site?

    vizavi de schumi este sarea si piperul formulei 1. oricum, ramane o emisiune foarte asteptata, la fel ca si tenisul, ca snooker-ul, ca gimnastica, pacat ca nu este valorificata cum trebuie - ca toate celelalte, de altfel!

    bravo tv-urilor care transmit, ca m-am, saturat de manelizari tembele a TUTUROR TV_URILOR ROMANESTI!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    se pare . . . (Vineri, 7 mai 2010, 8:53)

    gheorghe [anonim]

    . . . ca si pe alte meleaguri exista prosti cu duiumul! Pai ce s-ar fi asteptat bosii de Mercedes ca din prima cursa Schumi sa iasa invingator? Pai omului asta ii mai trebuie inca vreo cinci curse ca sa intre in mana. A facut o intrerupere de trei ani.Sau s-a uitat? Si apoi sa nu uitam ca nici masinile lor nu mai sunt acelea de anul trecut .