Formula 1

VIDEO A revenit campionul/ Vezi primele imagini cu Michael Schumacher din nou pe circuit

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 11:30 Sport | Motor

Michael Schumacher, din nou pe circuit
Foto: Captura Youtube.com
Si-a anuntat revenirea in Formula 1 in urma cu cateva saptamani, iar de marti a inceput deja testele pe o masina din GP2. Este pentru prima data cand a urcat la volanul unui monopost dupa testele facute pentru Ferrari in vara lui 2009. Michael Schumacher este asteptat de milioane de fani in Marele Circ, acolo unde va concura pentru MercedesGP.

Programul stabilit de Michael impreuna cu inginerii sai nu a putut fi dus insa la bun sfarsit din cauza ploii si a vantului destul de puternic. Cu toate acestea, Schumi a bifat 52 de tururi, dovedind o forma destul de buna.

Testele au avut loc pe circuitul de la Jerez, acestea fiind pregatitoare pentru sesiunile de antrenamente care se vor desfasura in februarie. Reprezentantii circuitului de la Jerez nu au dat publicitatii timpii realizati de fostul campion al lumii.

"Ma bucur ca am putut pilota din nou un monopost care se apropie destul de mult de cel din Formula 1. Simturile mele au fost intr-o alerta maxima, iar testul spun eu ca a meritat. M-am simtit destul de bine", a declarat Michael Schumacher imediat dupa primele teste din 2010.

Demn de mentionat este faptul ca Schumi va continua sa alerge la Jerez si in cursul zilelor de miercuri si de joi. La jumatatea lunii martie, Michael va reveni in Formula 1 la distanta de trei ani de zile de la retragerea sa din sportul de performanta.

Vezi aici imagini cu Michael Schumacher pilotand un monopost de GP2:











Citeste mai multe despre   























3294 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Pacat de F1 (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 12:50)

    iancu [anonim]

    Formula 1 a fost mai interesant inainte si dupa Schumacher... cu el pe pista era de ajuns sa te uiti doar rezultatele finale ca doar nimic interesant nu se intampla in timpul concursului. Era ca si filmele de categoria C: stiai ca actorul principal oricum iese invingator :-)
  • +2 (2 voturi)    
    o sa fie o nebunie... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 12:53)

    bigbrother [utilizator]

    Tipul asta se distanta cu un tur de ceilalti, la Pit Stop ce mai reuseau sa se apropie..sa vedem acum cu noile reguli care nu mai permit alimentarea in timpul cursei ce o sa iasa
  • +3 (3 voturi)    
    abia astept (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:04)

    andrei [anonim]

    Nu am mai urmarit de multa vreme F1 un sez intreg, dar anul asta se anunta promitator... Alonso la Ferrari, Schumi se intoarce... si sa nu-l uitam pe Button...
    O sa fie tare ineresant.

    Eu tin cu Ferarri anu asta :D
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      si eu tot cu ferrari tin, desi ii uram inainte si timeam cu mclaren, da decand cu pupatu-n dos a lui hamilton mi s-a luat!

      pe button nu-l vad mai sus de hamiltn din motivele cu pupatu de mai sus.

      alonso daca are masina rupe...
      de schumi nustiu ce sa zic... in ultimii 2 ani l-a facut alonso + ca are 2 ani de pauza.
  • +1 (1 vot)    
    Grea alegere (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:57)

    cobra [anonim]

    Pentru mine e grea alegerea. Tin cu Ferarri, imi place de Shumacher, nu-nghit McLaren, îl detest pe Alonso (mare nesimţit).
    Cert este că voi urmări cu sufletul la gură F1.
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu.. (Joi, 14 ianuarie 2010, 14:36)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      1- Schumi
      2- Ferrari
      3- restu
      9238469326493284693284 - Alonso
  • -1 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    parerea mea e ca el face o mare greseala revenind...
    in ultimii 2 ani in F1 s-a vazut ca-l facea alonso cand avea chef... mie ca dupa 2 ani de pauza nu o sa fie prea roz pentru schumi...
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine revii si pierzi (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:36)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      decat sa stai acasa sa te gandesti cum ar fi fost.
      • 0 (0 voturi)    
        clar.. (Joi, 14 ianuarie 2010, 14:41)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        iar mentalitatea de roman las zice ca e mai bine sa stai acasa... ca sa nu pierzi cumva...
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:27)

      a [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      da, dar sa nu uitam ca renault avea cea mai tare masina atunci, si nici asa nu il facea oricand. si sa nu uitam ca in anul cand a plecat a avut ceva sanse la titlu pana pe final.

      pt mine daca castiga o cursa din 17-19 cate or fi, si tot s-a meritat sa vina :)
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Joi, 14 ianuarie 2010, 14:38)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ce sa mai zici cu astfel de comentarii.. se vede ca ai urmarit F1 in pauzele din Div A Burger...
  • -1 (1 vot)    
    mi se pare interesanta folosirea lui "PE" in titlu (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:22)

    horia_m [utilizator]

    aici e un comentariu pe larg al problemei folosirii lui "PE" in loc de "IN" si in locul altor prepozitii...
    http://blogvocabular.wordpress.com/2010/01/13/despre-obsesia-prepozitiei-pe/

    e off-topic, dar trebuie semnalizat!
    sper ca reporterii hotnews sa nu uite ca mai exista si alte prepozitii in limba romana, in afara de "PE".
    • +1 (1 vot)    
      E foarte corect PE (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:13)

      unu [anonim] i-a raspuns lui horia_m

      Adica tu ai spune: Schumacher a revenit IN circuitul de la Jerez???
    • 0 (0 voturi)    
      E corect PE!!! (Joi, 14 ianuarie 2010, 14:53)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui horia_m

      E foarte corect "pe circuit" sau "pe pista".. incorect e sintagma "revenirea in pista" din motive lesne de inteles... (vz si lb franceza: sur le circuit de Magny-Cours..)
      Numai bine!
  • +2 (2 voturi)    
    Schumi (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:54)

    ion [anonim]

    Nu m-am mai uitat la F1 de cand s-a retras Schumi. Acum abia astept sa vad o cursa. Mi-as dori 1-2 ani de dicatura in stilul sau: plecat de pe primul loc, sosit pe primul loc. Numai masina sa aiba!
  • +1 (1 vot)    
    F1 totusi... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:16)

    kibby [utilizator]

    prepozitia "Pe" s-a impus probabil datorita obisnuntei de a o folosi. In orice limba apar astfel de "schimbari".
    Iar F1...e oricum infinit mai interesant decit perioada 1998-2004 si mai ales 2001-2004, atunci era de-a dreptul monoton. Da, mai e si scandal, dar pe pista e interesant. Si nu e vorba de un pilot care "face" pe altul ci de evolutia de-alungul sezonului a acestor chestii foarte sensibile care se cheama "monoposturi".
    Sint foarte curios sa vad din ce aluat e facut Button de fapt.
  • 0 (0 voturi)    
    schumi (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:42)

    padibabum [anonim]

    de cind a plecat boieru`, nu m-am mai uitat la F1. bine ai venit!