Etapa a cincea de la Raliul Dakar a venit cu schimbari in clasamentul general. Ghinionul nu a ocolit nici aceasta cursa, Casteau (moto) fiind nevoit sa abandoneze dupa ce si-a rupt piciorul, iar la auto, Peterhansel si-a pierdut pozitia de lider in clasamentul general avand o intarziere de o ora fata de castigatorul etapei. Chilianul Lopez Contardo s-a impus la sectiunea moto, in timp ce la auto echipajul Miller/Pitchford (Volkswagen) a trecut primul linia de sosire.

Sectiunea moto:

Etapa a cincea a fost cu ghinion pentru francezul David Casteau, care si-a rupt piciorul in timpul cursei si a fost nevoit sa abandoneze. Norocul i-a suras, insa, chilianului Lopez Contardo, care si-a trecut in palmares victoria in aceasta etapa. Francezul Despres si-a asigurat locul secund si conduce la general cu un avans de 37 minute si 27 de secunde fata de ocupantul locului secund.

Campionul din 2009, Marc Coma a avut din nou ghinion si a inregistrat o intarziere de 40 de minute din cauza unei explozii a pneului si ocupa locul opt in clasamentul general, la peste o ora de liderul Despres.

Austriacul Freinademetz, care concureaza sub licenta romaneasca, a terminat etapa pe locul 58 si ocupa locul 35 la general.

Sectiunea auto:

Volkswagen nu a avut adversar in cea de-a cincea etapa. Americanul Mark Miller castiga prima sa etapa a editiei, cu un avans de peste doua minute fata de coechipierul sau, Carlos Sainz. Francezul Stephane Peterhansel (BMW) a intampinat probleme in timpul cursei si a pierdut pozitia de lider in clasamentul general.