F1/ Angajatii Mercedes, indignati de valoarea contractului lui Schumacher

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 24 decembrie 2009, 13:41 Sport | Motor

Contractul lui Schumacher, contestat de angajatii Mercedes
Foto: AGERPRES
Reintoarcerea lui Michael Schumacher in Formula 1 nu este o veste buna pentru toata lumea. Daca Mercedes a anuntat miercuri cu mandrie ca il va avea pe german ca pilot in 2010, angajatii companiei germane sunt cat se poate de nemultumiti. Obligati sa faca economii, muncitorii de la Mercedes nu-si pot explica alegerea facuta de managerii companiei.

Schumacher, care in ianuarie va implini 41 de ani, s-a retras in 2006 din Formula 1, dar se va reintoarce in competitie incepand cu sezonul 2010, urmand a primi pentru acest lucru 7 milioane de euro.

Presedintele consiliului muncitorilor de la Mercedes, Uwe Werner si-a exprimat indignarea in ceea ce priveste contractul mare semnat de echipa germana cu Michael Schumacher. "Este greu sa explicam acest lucru oamenilor nostri. Pentru majoritatea colegilor mei e inexplicabil. Angajatii ar fi inteles daca Mercedes s-ar fi retras din Formula 1, afacere foarte scumpa pentru noi", a declarat Werner pentru publicatia Frankfurter Rundschau, citat de AFP.  

Din cauza dificultatilor financiare, grupul Daimler a mutat o parte din productie in afara granitelor Germaniei, dar in acelasi timp cheltuie milioane de euro in Formula 1. Consiliul Daimler si-a justificat contractul cu Scumacher ca fiind o investitie in viitor, dar Werner nu este convins ca acest lucru va ajuta imaginea si divizia de marketing a Mercedes.


Citeste mai multe despre   























4081 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 24 decembrie 2009, 14:49)

    cristi [anonim]

    Cred ca Shumacher va dezamagi in sezonul urmator.
    • 0 (4 voturi)    
      da... (Joi, 24 decembrie 2009, 15:07)

      micutzu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      e foarte posibil sa dezamageasca, dar aia 7 milioane plus ceva sporuri pentru reusite chiar si numai partiale tot va incasa.ca deh, e criza...dar numai pentru unii, aia prosti care muncesc...
    • 0 (0 voturi)    
      eu sunt idolul lui michel schumacher. (Joi, 24 decembrie 2009, 20:34)

      cioranu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      nu.
  • +2 (4 voturi)    
    Sezon urmator (Joi, 24 decembrie 2009, 15:00)

    Insinguratu [anonim]

    Nu fi atat de sigur!...Shumacher este o marca in sine, a castigat cu Benetton de unul singur fara un manager extraordinar ...
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru necredinciosi de pretutindeni.. (Joi, 24 decembrie 2009, 15:36)

    nedero [anonim]

    Odata as raspunde "angajatilor" de la Mercedes, stati linistiti ca schumi prin marketingul sau va aducemulti bani firmei. Daca aveti gandirea aceasta sunteti prosti, cu toata stima. Schumi intr-o oarecare masura a fost adus pentru stabilizarea imeginea firmei, cara a suferit foarte mult datorita scandalurilor de la MCLaren!

    Iar pentru Cristi .... Tu ori esti impotriva acestui sportiv ori dai cu parerea ca si Becali, atat te pricepi la F1. Poate ca nu va castiga, oricum 3 ani sunt multi dar acest om Schumi reprezinta talentul innascut si devotamentul fata de F1.

    Dupa parerea mea si cred si a altora care mai pricep la acest sport acest om va a duce un suspans acestui sport care incepuse sa devina plictisitor.

    Apropo se scrie Schumacher si nu Shumacher.
    • -5 (5 voturi)    
      ..... (Joi, 24 decembrie 2009, 16:48)

      eu [anonim] i-a raspuns lui nedero

      Si se scrie "apropos" nu "apropo" :)
  • +3 (3 voturi)    
    ..... (Joi, 24 decembrie 2009, 17:34)

    nu eu [anonim]

    apropos in franceza.in romana e apropo.cauta in dex.
  • +1 (1 vot)    
    Cosmetizare (Joi, 24 decembrie 2009, 18:00)

    Cornel [anonim]

    Am vazut asa ceva acum vreo 12 ani la o firma mult mai mica decit Mercedes. In 6 luni i-au schimbat fata si apoi au vindut-o. Shumacher poate fi o mare lovitura
    de marketing daca este insotita de rezultate. In general oamenilor dintr-o companie le vine foarte greu sa accepte proiecte riscante mai ales pe vremuri grele
    in care fiecare se uita cum sa mai taie 1 dolar de pe undeva.
  • -2 (2 voturi)    
    .. mda .. (Joi, 24 decembrie 2009, 20:24)

    pateutz [anonim]

    Cu parere de rau dar tare imi este ca vom vedea inca un caz "Ayrton Senna" masina luand un parapete la 250 pe ora ..... suna conspirativ !?

    Numa sanate va doresc !
  • 0 (0 voturi)    
    Deja au inceput scandalurile (Joi, 24 decembrie 2009, 20:47)

    Alin Albu [anonim]

    Nici n-a intrat bine si deja e subiectul unui scandal.

    Parca vad ca la anu' ne vom obisnui cu scandalurile lui Schuma, ca acum citiva ani...
  • 0 (0 voturi)    
    Schum (Sâmbătă, 26 decembrie 2009, 14:01)

    andy [anonim]

    Banuiesc ca s-au facut ture de circuit inainte de semnarea contractului. Cred ca daca Shumacher nu se descurca cu condusul nu primea 7 milioane.