OFICIAL: Schumacher a semnat cu Mercedes, germanul revine in F1

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2009, 10:17 Sport | Motor

Schumacher a revenit in Formula 1
Foto: crash.net
Castigator a sapte titluri mondiale in Marele Circ, Michael Schumacher va reveni in Formula 1, germanul semnand un contract cu Mercedes GP, informeaza Bild. Retras din activitate in 2006, Schumi a fost aproape de o revenire in vara acestui an (dupa accidentarea lui Felipe Massa), dar nu a primit avizul medicilor.

Schumacher a semnat cu Mercedes, dupa aproape o luna de negocieri, la sediul de la Baracklay (Anglia)
, Michael urmand sa faca echipa pentru 2010 cu compatriotul Nico Rosberg, fost la Williams in 2009. In acest fel, MercedesGP va fi o echipa 100% germana.

Pana in urma cu putin timp, Schumacher a fost consilier la Scuderia Ferrari, germanul intrerupand colaborarea cu peninsularii tocmai pentru a putea semna cu Mercedes GP.

In varsta de 41 de ani, fostul campion mondial a semnat pentru echipa care a dominat sezonul recent incheiat din Marele Circ (BrawnGP, devenita mai apoi MercedesGP), team-ul condus de Ross Brawn impunandu-se atat la constructori cat si la piloti (Jenson Button a castigat titlul).

Gazetarii germani de la Bild au precizat ca Schumi a semnat pentru un sezon cu Mercedes, fostul campion mondial urmand sa incaseze aproximativ 7 milioane de euro.

Dupa mai multe saptamani de incertitudine, Mercedes a confirmat, in cursul zilei de miercuri, toate speculatiile in legatura cu o posibila revenire in lumea Marelui Circ a lui Schumi, constructorul german vorbind oficial despre intelegerea semnata cu fostul campion al lumii.

La Mercedes, Schumacher il va gasi pe Ross Brawn, inginer alaturi de care a trait mari satisfactii la Ferrari - 5 titluri mondiale cucerite alaturi de Scuderie.

Michael Schumacher s-a retras din Formula 1 in anul 2006, palmaresul germanului fiind unul de invidiat - 7 titluri mondiale, cucerite alaturi de Benetton si Ferrari. Germanul a participat la 250 de Grand Prix-uri, bifand 91 de victorii. Aceste rezultate l-au facut pe Schumi cel mai galonat pilot din istoria F1.


Citeste mai multe despre   






















3365 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Welcome back Schumi!!! (Miercuri, 23 decembrie 2009, 11:02)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    De-abia astept sa-l vad la treaba. INsa acum cu siguranta va avea de tras. Sper sa termine sezonul pe podium!
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 23 decembrie 2009, 11:51)

    visio [anonim]

    ca va avea probleme in a fi pe podium, a fost prea bun pilot; in ultimii ani i-a lipsit motivatia competitionala, el facan dparte din acei jucatori care isi iubesc meseria si mai putin marketingul; acum ca a "fiert" destul cred ca este suficient de motivat si sa vedem un spectacol in f1...
  • 0 (0 voturi)    
    reclame prea multe (Miercuri, 23 decembrie 2009, 12:42)

    reclame prea multe [anonim]

    toate bune cu revenirea lui Schumi in F1, sa vedem daca e adevarat si cum face fata noilor masini si noilor piloti

    totusi, oameni buni de la Hotnews - PREA MULTE RECLAME pe pagina asta, nu mai poti citi de atatea reclame, acopera toata pagina, se misca, stau o gramada de timp .. degeaba eu tot nu apas pe ele si nu ma intereseaza mai mult ma enerveaza, mai puneti-le la locul lor totusi ca sunt agasante .. merci
    • 0 (0 voturi)    
      reclama (Miercuri, 23 decembrie 2009, 13:03)

      ramen [anonim] i-a raspuns lui reclame prea multe

      Firefox + Adblock Plus
    • 0 (0 voturi)    
      io (Miercuri, 23 decembrie 2009, 13:07)

      io [anonim] i-a raspuns lui reclame prea multe

      foloseste firefox
      adauga addbloker si noscript
      si gata...s-au dus reclamele
    • +1 (1 vot)    
      si bani de unde? (Joi, 24 decembrie 2009, 7:17)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui reclame prea multe

      cine vrei sa plateasca pe astia de muncesc la hotnews? ai fi dispus sa platesti? nu cred.
  • +1 (1 vot)    
    Mercedes reface masina de titluri (Miercuri, 23 decembrie 2009, 13:06)

    Catalin [anonim]

    Il aveau pe Ross Brawn, acum vine Schumi. Jean Todt mai lipseste, dar el e acum presedinte FIA.
    Brawn+Schumi+Todt au castigat impreuna 5 titluri la piloti si 6 la constructori in era Ferrari.
    Brawn a inginerit 7 din ultimele 11 masini care au castigat titlul.
    Piticul atomic (Ecclestone) s-a prins ca pe vremuri de criza numai Schumi va scoate audientele F1 din sant si a facut mult lobby ca sa revina.
  • +1 (1 vot)    
    excelent (Miercuri, 23 decembrie 2009, 15:12)

    Mihai [anonim]

    Nu am fost niciodata un fan Schumacher, dimpotriva. Nici macar nu mi-a placut ca om. Ca pilot, e altceva. L-am urat cat a concurat, l-am regretat cand s-a retras. Acum, revine si ma bucura. Sper sa avem un sezon mai disputat decat cel trecut, adica mai multa placere pentru spectatorul neutru din mine (nu am favoriti!).

    Hai competitia!
    • 0 (0 voturi)    
      Hai competitia (Miercuri, 23 decembrie 2009, 15:25)

      opiniatorul [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Desi daca stau sa ma gandesc multi il criticau pe Schumi ca omoara competita. De multe ori singurul lui concurent era el sau cronometrul. Insa chiar si asa spectacolul era maxim.
      Daca masina e la fel de buna fata de concurenta ca si in sezonul precedent, ma intreb daca (iar) va avea vreun rival.
      Spre deosebire de ferrari, unde el a ridicat masina, acum, daca trendul se pastreaza, n-ar trebui sa aiba probleme. reflexele sa se fi pastrat ca spectacolul va fi interesant...acum ca si Alonso are o masina/echipa.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa... (Miercuri, 23 decembrie 2009, 20:11)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui opiniatorul

        1) MSC a luat 3 ani de pauza si asta inseamna o eternitate in lumea sportului de performanta;
        2) la fel ca in fiecare din ultimii ani, schimbarile de regulament si evolutiile intersezon vor face si in 2010 un reshuffle fantastic de avantaje competitive, astfel ca nimeni nu poate sti care va fi cea mai performanta masina in 2010;
        3) schimbarile de echipe/piloti deja anuntate vor face competitia mai interesanta.

        Nici nu comentez chestia cu MSC a ridicat masina la Ferrari, e clar opinie de fundamentalist Schumacher. Ferrari a avut suprematia tehnologica in 90% din timpul in care MSC a castigat titluri cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Schumacher (Miercuri, 23 decembrie 2009, 19:04)

    Braun G. [anonim]

    Ar fi mai bine sa stea deoparte deoarece datorita ambitiilor sale prostesti multi piloti de formula au iesit motivand deschis ca au renuntat din cauza stilului periculos si nesimtit al lui Schumacher,asa incat lumea din Formula 1 nu-l va saruta pe obraji.
    • 0 (0 voturi)    
      corect ! (Miercuri, 23 decembrie 2009, 19:26)

      Alin Popescu [anonim] i-a raspuns lui Braun G.

      Speram sa nu mai faca asa! Sau ... poate-si gaseste nasul!
  • 0 (0 voturi)    
    Se intoarce (Miercuri, 23 decembrie 2009, 22:27)

    HESS [anonim]

    In marele circ sa se faca de circ.
    Il mananca pe paine pilotii tineri .Alonso il baga in buzunar.Schumii a trecut baba cu colacei.
  • 0 (0 voturi)    
    schumacher (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 17:46)

    mady [anonim]

    sunt fan schumacher dar de cand a intrat la mercecedes nu mai sunt,el a riducat ferrari desi nu imi plac italienii