Formula 1

Visul germanilor: Schumacher pilotand un Mercedes

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2009, 11:52 Sport | Motor

Schumacher, tot mai aproape de Mercedes
Foto: Captura Youtube.com
A facut istorie pentru Ferrari in Formula 1, iar acum nemtii viseaza ca poate face acelasi lucru de la volanul unui Mercedes, o masina care face cinste Germaniei. Jurnalistii de la Bild prezinta multe scenarii in legatura cu posibila revenire a lui Schumacher in Marele Circ in 2010, dar ramane de vazut daca si medicii vor fi de acord.

Gazetarii germani scriu despre faptul ca Michael ar fi semnat deja pentru Mercedes (pe un an de zile), acum singurele probleme fiind cele legate de starea sanatatii fostului campion si de contractul care-l leaga inca de Ferrari.

In urma cu ceva timp, Schumacher a cazut intr-o cursa de motociclete, iar leziunile suferite atunci l-au impiedicat sa revina in Marele Circ in acest an (dupa ce Felipe Massa s-a accidentat grav la Hungaroring in luna iunie). Fostul campion are nevoie de aprobarea medicilor in legatura cu o posibila revenire in sportul de performanta.

De asemenea, Michael va fi nevoit sa-si rezilieze contractul cu Ferrari, echipa unde indeplineste in acest moment rolul de consilier. Bild vorbeste chiar despre o intoarcere la origini, Mercedes fiind numele care l-a lansat pe campion in urma cu multi ani in sporturile automobilistice.

Germanii cred in visul lor de a-l vedea pe Schumacher pilotand un Mercedes pe 14 martie, atunci cand va avea loc Marele Premiu al Bahreinului, prima etapa din sezonul 2010 al Formulei 1.

Cu 91 de victorii in Grand Prix-uri realizate de-a lungul unei cariere de exceptie in Marele Circ, Schumacher (care are o avere estimata la aproximativ 900 de milioane de euro) a declarat in ultima perioada ca are o pofta deosebita pentru competitie, afirmatie care a dat nastere unor speculatii in legatura cu o posibila revenire.

Ferrari are grila ocupata, Massa si Alonso fiind numele pe care se bazeaza in acest sezon Calutul Cabrat, in timp ce la MercedesGP un loc este inca neocupat. Dupa spusele germanilor, acesta il asteapta pe Michael Schumacher, campionul care este gata sa uimeasca din nou lumea la 41 de ani.


Citeste mai multe despre   






















1981 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ar fi super (Luni, 14 decembrie 2009, 12:06)

    bigbrother [utilizator]

    desi devenise plictisitor sa vezi cum tipul asta ajungea cu un tur mai devreme decat ceilalti concurenti :))

    Totusi, nu cred ca cineva i-a contestat niciodata talentul de pilot, este un miracol ce poate sa scoata dintr-o masina si cum o poate pilota parca fara efort

    Cum deja exista piloti foarte buni in F1, va fi un spectacol pe cinste
  • +2 (4 voturi)    
    The KING (Luni, 14 decembrie 2009, 12:21)

    drushk [anonim]

    Schumi este za' best!
    Chiar daca in ultimii ani monopolizase F1, acum parca marele circuit nu mai are sarea si piperul de alta data... am renuntat sa mai urmaresc cursele de cand Schumi s-a retras...
    Un pilot exceptional... mai ales pe ploaie!
    A depasit toate recordurile posibile!
    • 0 (0 voturi)    
      mai e unu.. (Luni, 14 decembrie 2009, 13:24)

      jaros [anonim] i-a raspuns lui drushk

      Vezi ca ma ie unu ..ala al lui Barichelo pentru numarul de Mari Premii disputate ...... pe care nu cred ca il va detrona prea curand cineva decat daca se va marinumarul de cuse pe sezon
  • -1 (5 voturi)    
    Eu sper sa nu mai revina niciodata (Luni, 14 decembrie 2009, 12:46)

    Albu Ioan [anonim]

    Schumacher nu este deloc iubit in Germania!
    Iar in alte tari este placut doar de adolescenti. Sau de cei care au uitat cate lucruri oribile a facut.
    • +2 (4 voturi)    
      esti sigur?????!????!?!? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:32)

      jaros [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

      Daaaaa... mare pedofil,criminal sitoate rele se pot spune despre el in germania
      Tu chiar crezi ce spui??? sau iti doresti.....Eu cred ca germanii il simpatizeaza mai putin doar pt ca s-a auzit timp d un deceniu si ceva prin toate colturile lumii imnu germaniei si l-au admirat pe un compatriot. Si eu in locul lor as fac la fel sa am un conational ca el.(cred ca la-as ura pt ca nu sunt eu in locu lui si de ai presupun ca asa fac si nemtii;"samoara si capra vecinului"; gandire inapoiata)

      Scuze tonu ironic , iar daca nu l-ai inteles inseamna ca tara asta a investit degeaba in educatia ta; nu s-a prins nimic de tine..... :))
      • 0 (4 voturi)    
        Absolut (Luni, 14 decembrie 2009, 13:43)

        Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui jaros

        Schumacher se face vinovat, printre altele, de tentativa de crima impotriva lui Jacques Villeneuve.

        Plus declaratiile lipsite de fair play facute la adresa tuturor competitorilor. Plus curse castigate cu "cintec" (imi amintesc de exemplu cum a trecut linia de sosire pe la boxe, pe scurtatura :) ) Plus titluri mondiale cistigate cu ajutorul "locotenentilor".

        Da, Schumacher este o rusine pentru sport.
        • +1 (3 voturi)    
          cine a fost jaques villneuve? (Luni, 14 decembrie 2009, 13:55)

          mimi [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

          a castigat ceva, mai e in F1? o fi fost vreun mare campion ca banel nicolita sau plesan, au plecat bine si au murit sperante
          • -1 (3 voturi)    
            campion mondial corect de F1 (Luni, 14 decembrie 2009, 14:02)

            Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui mimi

            Villeneuve a fost campion Mondial de F1. A castigat cinstit, fara locotenenti, fara scandaluri. Bine ca nu l-a ucis Schumi! Desi poate oricum unii ar fi uitat si asta din cauza propagandei ferrari.
            • +2 (2 voturi)    
              Hai mai. (Luni, 14 decembrie 2009, 16:35)

              anonim [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

              Villeneuve a avut norocul sa aiba o masina geniala la acea vreme. Ala a fost singurul lui merit. Titlul mondial a fost un accident.
              • 0 (2 voturi)    
                Pe bune ! (Luni, 14 decembrie 2009, 18:06)

                Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui anonim

                Uita-te un pic la biografia lui Villeneuve.

                Si titlul de campion in IndyCar tot o intamplare a fost?
          • 0 (2 voturi)    
            Jacques Villeneuve l-a invins pe Schuma (Luni, 14 decembrie 2009, 14:32)

            Popescu Marian [anonim] i-a raspuns lui mimi

            Jacques Villeneuve l-a invins pe Schuma iar acesta din urma, celebru pentru lipsa sa de fair play, a incercat sa-l scoata din cursa provocind un accident.
        • -1 (1 vot)    
          Prietene prostanac (Luni, 14 decembrie 2009, 17:29)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

          Mergi frumos cu domnul Geona la coltul vorbelor in vant, pentru popor, total nefondate si fara nici o proba. Exact din acest motiv democratia nu este viabila, orice prost are dreptul la opinie.
          Numai o instanta judecatoreasca are dreptul sa dea un verdict, in nici un caz un prostanac.
          • 0 (2 voturi)    
            prenumele lui schumacher (Luni, 14 decembrie 2009, 17:51)

            Prietenul Prostanacului [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Prenumele lui Schumacher este Adolf.
          • 0 (2 voturi)    
            Linisteste-te ! (Luni, 14 decembrie 2009, 17:57)

            Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Usurel, usurel ! Aici nu-i politica! Sau ai gresit topicul? Ia-o mai incet, bine ?
          • 0 (2 voturi)    
            Schumi a fost descalificat in 97 (Luni, 14 decembrie 2009, 18:10)

            Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Instanta s-a pronuntat in acel caz imediat, in '97, iar Schumache a fost descalificat si i s-au luat toate punctele castigate in acel an !
        • -1 (1 vot)    
          Schumi (Luni, 14 decembrie 2009, 22:11)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

          Asa, sa iti raspund si tie, cu toate ca am impresia ca o sa am ceva de lucru zilele astea cu raspunsurile. Asa... tentativa de crima impotriva lui Villeneuve? La asta nici nu am ce zice, dar ideea ta este tentativa de omor a gandirii. Declaratiile legate de ceilalti competitori, pai... aia saracii erau ca la grupa mica pe langa el. Si ca ce a castigat e cu ajutorul locotenentilor, mai... eu cred ca a jucat cu coduri. Serios. Si da, e o rusine pentru sport, da si tu rusine pentru regnul nostru.
          • +1 (1 vot)    
            discutii in contradictoriu cu atacuri la persoana? (Marţi, 15 decembrie 2009, 10:07)

            Albu Ioan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            O discutie in contradictoriu inteligenta nu trebuie sa contina jigniri si atacuri la persoana.
        • -1 (1 vot)    
          lol (Marţi, 15 decembrie 2009, 0:00)

          msc [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

          crima? jerez 97? ai vazut cursa? pur si simplu a incercat sa ii inchida trasa, s-au acrosat, schumi a iesit in decor si villeneuve a castigat titlu, mare CRIMA a fost. nu a castigat nici un titlu cu ajutoru locotenetilor, victoria din 2002 din austria A1 RING ca la aia te referi i-a dat-o inapoi spre sfarsitul sezonului. rusine tie ca ai o parere asa proasta despre omul care a batut toate recordurile
          • +1 (1 vot)    
            da, crima (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:34)

            Alin Mihai [anonim] i-a raspuns lui msc

            Cind ti-o inchide cineva trasa in trafic, la viteza aia, il poti da in judecata. De asta Schumache a fost total descalificat atunci
      • -1 (1 vot)    
        ahahhaaha (Luni, 14 decembrie 2009, 14:13)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui jaros

        exact... si cati romani "de bine" gandesc ca el... uite cati au votat cu basescu...
    • 0 (2 voturi)    
      Schumi (Luni, 14 decembrie 2009, 22:07)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Albu Ioan

      De unde stii tu asa ceva? Nu e deloc asa. In Germania, nu numai ca este iubit, e considerat o emblema a natiei. Acum... binenteles ca sunt multi care tin si cu alti piloti, e normal, e principiul competitiei, numai ca, vezi tu... cand e vorba de Schumacher, nu prea mai exista competitie, si astfel, vine cate unu altu, asa, ca tine, si se apuca sa vorbeasca de cel mai mare pilot din lume. Si totusi, ca sa fiu si eu lamurit, ce lucruri oribile a facut? In afara ca a castigat tot, si a aratat celorlalti ca sunt dintr-o liga inferioara lui.
  • 0 (2 voturi)    
    f1 (Luni, 14 decembrie 2009, 13:06)

    Nea efunu [anonim]

    Ba sa revina! Sa-l umileasca "tinereii"! Si apropos, cursele au devenit muuuult mai interesante dupa ce a parasit arogantel competita.
  • +1 (3 voturi)    
    invidie (Luni, 14 decembrie 2009, 13:54)

    eliza [anonim]

    Pai da, daca nu putea fi invins pe circuit se poate incerca in alt fel; cu discreditari si alte mizerii. Sa vedem cat vor rezista "campionii" de acum .
  • -1 (1 vot)    
    Un vis realizat la batrinete (Luni, 14 decembrie 2009, 14:12)

    stroe [anonim]

    Ce frumos... peste 10 ani curse de macadam in Ferentari cu Loganul, ce zici de oferta asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Dragostea pentru pilotaj nu are varsta! De acord? (Luni, 14 decembrie 2009, 14:24)

      Phil [utilizator] i-a raspuns lui stroe

      Dragostea pentru pilotaj nu are varsta! De acord?

      Am vazut la TV un interviu. A fost intrebat un pilot de 70 de ani cit o sa mai tina? Si stii ce a zis? "Pai... daca mi se strica masina o sa-mi iau alta !"
      • +1 (1 vot)    
        Asa e (Luni, 14 decembrie 2009, 14:55)

        stroe [anonim] i-a raspuns lui Phil

        Am fost eu reutacios... din pacate Schumi ca atitia altii s-a dus la ala care a dat banul mai gros (Ferrari)... Sunt sigur ca si Mercedes a facut la timpul ei o oferta buna pt Schumi dar degeaba... Dupa parerea mea acuma mult prea tirziu, se vb de probleme de sanatate, etc... Vista nu iarta pa nimeni, asta e...
        • -1 (1 vot)    
          F1 (Luni, 14 decembrie 2009, 22:39)

          Smith [anonim] i-a raspuns lui stroe

          De ce "din pacate Schumi ca atitia altii s-a dus la ala care a dat banul mai gros (Ferrari)... "?
          Tu cum ai fi facut? Gandeste-te ca pana la urma pentru ei F1 era un loc de munca. Tu nu ai pleca la un job mai bn platit?
          • +1 (1 vot)    
            Nu. (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:36)

            Popescu Catalin [anonim] i-a raspuns lui Smith

            Nu.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu ,si iti explic de ce (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:03)

            ik [anonim] i-a raspuns lui Smith

            Cind nu iti ajung 3 vieti ca sa cheltui banii cistigati (fie de la Ferrari fie de la Mercedes) atunci nu se mai pune problema asa. Adica avea sansa sa faca istorie cu Mercedes (nu cu dacia pitesti) ptr. tara sa... dar a ales Italia... Intradevar risca ca in loc de vro 3-4 miliarde sa cistige vreo 2.5... adica in loc de 25 de vile sa aiba doar vreo 15 sau in loc de 200 de masini sa aiba doar vreo 150 ... te-ai prins acum ?...
            • 0 (0 voturi)    
              Mari moralisti (Miercuri, 16 decembrie 2009, 1:36)

              Smit [anonim] i-a raspuns lui ik

              Vad raspunsuri "nu" categorice la interbarea mea ("Tu nu ai pleca la un job mai bine platit? ") . Hmmm, ma amuza. Toti suntem morali (am spus "SUNTEM", NU "SUNTETI"!!!), ba chiar mari moralisti, si cu o coloana vertebrala super-dreapta, si capabili sa dam sfaturi despre principii de viata, pe care noi suntem siguri ca le avem. In schimb toti uitam - cu mici exceptii - sa aplicam principiile astea in viata noastra, iar cand nu o facem, si este evident, intotdeauna scuza incepe cu "Pai da, da' eu vorbeam de [...], aici e altceva . . . " Si cand dam da bani (si intotdeauna omul care are ceva vrea sa aiba mai mult. Si daca obtine vrea din nou mai mult) NE calcam in picioare principiile. Deci sa lasam textele. Iar acum un argument tehnic: priviti scandalurile de la Mercedes, si comparati-le cu linistea si stabilitatea de care s-a bucurat MSch de la Ferrari. Si nu doar din ultimul an. La Mercedes cam tot timpul au fost ceva probleme. nu zic ca la Ferrari nu au existat niciodata, dar daca au fost au fot rezolvate cat s-a putut de repede. Deci MSch nu ar fi putut ajunge ceea ce este la fel de usor si placut ca la Ferrari. Si inca ceva. Daca se intoarce acum o face pt ca stie ce face. Merge la sigur. De ce? 1) - a mai colaborat ci Ross Brawn, si stie ca are experienta, si ca detine "reteta", cee cei-ar dao cazia sa se si "razbune" pe faptul ca 2) in anul in care s-a retras a fost batut de un pilot (foarte bun de altfel) care avea o masina clar si evident mai buna decat a lui. Iar Alonso, si multi nu tin cont de asta. Asa ca accum, foarte probabil ca "se va razbuna". Si se ca retrage dupa 1-2-3 ani forever.
  • +1 (1 vot)    
    si eu sper ca schumacher sa numai revina (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:49)

    Alin Popovici [anonim]

    si eu sper ca schumacher sa numai revina.
    Imi e scirba cind aud de el.