MotoGP

Valentino Rossi ameninta cu plecarea: Yamaha trebuie sa aleaga intre mine si Lorenzo

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2009, 14:56 Sport | Motor

Valentino Rossi ameninta cu plecarea
Foto: AGERPRES
Situatia in sanul echipei Yamaha este una destul de tensionata cu toate ca echipa a castigat titlul mondial prin Valentino Rossi. Astfel, italianul ii pune pe niponi sa aleaga intre el si Jorge Lorenzo, coechipierul sau, relatiile dintre cele doi piloti fiind mai mult decat incordate. Il Dottore ameninta ca va pleca la Ducati.

''Yamaha trebuie sa decida intre Lorenzo si mine pentru 2011. Am posibilitatea sa plec la Ducati si nu este 100 % sigur ca voi continua cu Yamaha. Depinde ce se va intampla in sezonul viitor'', a precizat Rossi, citat de presa britanica.

Rossi si Lorenzo sunt coechipieri la Yamaha, s-au luptat pentru titlul mondial in sezonul 2009, iar castig de cauza a avut italianul. Neintelegerile dintre cei doi piloti au afectat echipa, colectivul de la Yamaha fiind impartit practic in doua in aceste momente.

"As putea schimba motorul, sa pilotez pentru Ducati si sa incerc sa castig titlul mondial cu o motocicleta italiana. Ar fi o motivatie foarte mare, dar in acest moment prefer sa continui la Yamaha", a conchis italianul campion al lumii.

Valentino Rossi si Jorge Lorenzo vor fi coechipieri si in 2010, dar din 2011 lucrurile ar putea sa se schimbe la Yamaha, unul dintre cei doi urmand sa paraseasca echipa japoneza.


Citeste mai multe despre   























1280 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ok... (Luni, 9 noiembrie 2009, 15:22)

    liviu_ [utilizator]

    dar as vrea sa stiu d c nu se inghit astia 2...
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Luni, 9 noiembrie 2009, 15:59)

      dee [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      doctorul e maestru in setarea motocicletei, toate modificarile si imbunatatirile aduse comportamentului se datoreaza in primul rand "simtirii motociletei" si apoi comunicarii cu echipa tehnica, ce are misiunea sa o regleze sa se comporte cum vrea rossi.

      toate upgradurile au fost facute de rossi, lorenzo doar a beneficiat de ele, fara nici o contributie la dezvoltarea motocicletei..

      e clar acuma de ce nu se inghit? lorenzo face performanta pe spatele lui rossi
      • 0 (0 voturi)    
        in parte ai dreptate dar nu cred ca. . . (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:37)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui dee

        . . . asta ar fi motivul! La urma urmei o echipa este formata din doi si amandoi trebuie sa fie buni ca sa poata castiga echipa. Eu cred ca Lorenzo nu recunoaste niste adevaruri din echipa si cand vezi ca cineva profita de munca ta si nici macar nu recunoaste cine e seful chiar ca iti vine sa dai cu basca de pamant.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai mult (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:34)

          D. [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

          Acum cateva saptamani Lorenzo a mai avut si tupeul sa spuna ca Rossi a furat setarile de la el si ca motocicleta lui Rossi in momentul in care alerga pentru Honda era pergatita de Doohan (partial adevarat). Este foarte usor sa te umfli in pene cand primesti o motocicleta performanta pe care altcineva s-a chinuit vreo 2 ani sa o creeze.
          Rossi este doctor in " a simti" motocicleta si implicit in realizarea setarilor optime, iar Jeremy Burgees transpune perfect in motocicleta indicatiile doctorului.
          Rossi rules!!!!!! GOOOOOO Rossi (chiar si la Ducati)!
  • 0 (0 voturi)    
    doua sabii nu incap intr-o singura teaca (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:58)

    cet23 [anonim]

    Rosii e o legenda vie, e numarul 1. Lorenzo are talent si o ambitie extraordinara! E pe locul 2 anul acesta, dupa Rossi, cu pretentii reale pentru castigarea campionatului anul viitor.
    Pur si simplu sunt prea buni sa se suporte in cadrul aceleiasi echipe.
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Luni, 9 noiembrie 2009, 18:08)

      ioio [anonim] i-a raspuns lui cet23

      Rossi a conditionat intotdeauna prezenta sa intr-o echipa de a avea un coechipier care nu-i va fi adversar direct in lupta la titlu. Cand era la Honda a fost la fel, cand a semnat cu Yamaha in 2004 la fel. Problema va fi pusa de Rossi asemanator in negocierile cu Ducati. Dar foarte probabil 2010 va fi ultimul sezon al lui Rossi in MotoGP urmand sa treaca in WRC sau F1 incepand cu 2011. Asta fiindca ii va fi din ce in ce mai greu sa se lupte cu trioul de lupi tineri Stoner/Pedrosa/Lorenzo plus acest incredibil Ben Spies care se va adauga celor 3.
  • 0 (0 voturi)    
    n`are timpi (Luni, 9 noiembrie 2009, 18:51)

    mdap [anonim]

    Ar fi frumos ca Rossi sa ajunga in F1 pentru ca in motoGP nu mai are ce demonstra, exceptand recordul de titluri mondiale al lu` Agostini.
    Avand in vedere timpii slabi din testele cu Ferrari....nu cred ca va trece prea repede in F1 (a se vedea ce s-a intamplat cu Fisichela in ultimele etape de F1 din acest sezon)...nu ar fi ok ca un paduche gen Fisichela sa aiba timpi mai buni ca Rossi