Doctorul continua sa faca istorie. Valentino Rossi a ocupat treapta a treia a podiumului in MP de la Sepang si si-a asigurat cel de-al noualea titlu de campion in Motomondialul de Viteza, cu 41 de puncte avans fata de coechipierul sau Jorge Lorenzo, inaintea ultimei etape a sezonului. Stoner a facut o cursa foarte buna si a reusit sa castige lejer la Malaezia, la o distanta de 14.666 secunde fata de Dani Pedrosa, ocupantul pozitiei secunde.

Gaina batrana face ciorba buna!

Ploaia a amanat startul cursei cu 35 de minute, iar startul poleman-ului Rossi nu a fost foarte bun, italianul ajungand pana pa locul al 11-lea dupa incheierea primului tur. Lorenzo a fost penalizat pentru ca nu s-a aliniat la start la timp si a plecat ultimul de pe grila de start. Stoner a profitat din plin si s-a distantat alaturi de Pedrosa.

Rossi si Lorenzo au recuperat pozitii si cu 14 tururi inainte de final se aflau pe 4, respectiv 5. Coechipierii de la Repsol Honda se luptau pentru pozitia a doua, dar Dovizioso a cazut cu 7 tururi inainte de final, ceea ce i-a asigurat prezenta pe podium lui Rossi.

Valentino Rossi obtine, astfel, al cincilea titlu cu Yamaha, al saptelea in clasa regina si al noualea in Motomondial.