Formula 1 in Romania - vis sau realitate?

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 10:35 Sport | Motor

Modificari in Formula 1
Foto: AGERPRES
Bolizii de Formula 1 ar putea veni in Romania. De data aceasta nu pentru un alt Roadshow, ci pentru o cursa in toata regula. Vineri, la Prefectura Constanta a fost prezentat un proiect pentru construirea unei circuit pentru intrecerile automobilistice si de motociclism internationale, in comuna 23 August. Competitia este serioasa, deoarece vecinii bulgari vor si ei organizarea unui asemena circuit.

Circuitul va fi amplasat pe teritoriul comunei 23 August, judetul Constanta, pe o suprafata de 130 hectare. Suma totala a investitiilor se ridica la 180 milioane de euro, bani ce vor fi asigurati de un grup de investitori italieni. Pe langa circuitul propriu-zis, vor mai fi construite zone de distractie si spatii comerciale.

„Banii sunt deja, la fel ca si studiul de fezabilitate si nu mai ramine decat ca autoritatile sa colaboreze intre ele pentru obtinerea autorizatiilor necesare. Cred ca daca totul va decurge conform asteptarilor noastre, in trei luni putem deschide santierul de lucru. Totul depinde acum de autoritatile constantene, care se afla in competitie cu cele bulgare, care s-au aratat interesate, la randul lor, de gazduirea unui astfel de circuit. De precizat ca circuitul se va construi ori in Bulgaria, ori in Romania, Federatia Internationala de Automobilism permitand construirea doar a unui astfel de circuit, care sa gazduiasca intreceri internationale", a declarat Nicolae Serbu, organizatorul circuitelor automobilistice de la Bucuresti, potrivit telegrafonline.ro.

„Terenul de langa comuna are elemente de evacuare, are acces la un drum national si e aproape de toate localitatile de pe litoral”, a mentionat Limongi Gaetano, organizatorul MP de Formula 1 de la Imola.


Citeste mai multe despre   



















3932 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Formula 1 in Romania - vis sau realitate? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 11:06)

    Bernie Ecclestone [anonim]

    vis!
  • +1 (1 vot)    
    nu cred ca e posibil orgoliile ne omoara (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 11:35)

    tepes [anonim]

    Miram-as sa facem si noi ceva,vor interveni conflicte de interese spaga capra vecinului dar de ce tu si nu eu etc si uite asa vor triumfa cei cu ceafa groas
    • +2 (2 voturi)    
      orice e posibil... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 15:11)

      toto [anonim] i-a raspuns lui tepes

      ...cand sunt proiecte private si exista finantare. Problema apare cand statul trebuie sa faca ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    F1 (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 11:50)

    Tib [anonim]

    Frumos, chiar aveam nevoie de asa ceva. Oricum F1 e cel mai scump sport din lume. Cand am fost la Mone Carlo biletu la cursa a fost 500 de euro dar se merita. Acuma cred ca in rom nu o sa fie preturile astea...oricum o sa fie mult mai mult ca la un meci de fotbal
    • +2 (2 voturi)    
      Nu inteleg, (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 12:43)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tib

      Ce inseamna meci de fotbal?
      • 0 (0 voturi)    
        HAHA (Duminică, 25 octombrie 2009, 4:24)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        unii care alearga dupa o minge, dar nu fac nimic cu ea.
  • -2 (4 voturi)    
    Cai verzi... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:33)

    eu [anonim]

    O..da...abia astept. E singura mea grija acum...
    Dau si cirnati?
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Duminică, 25 octombrie 2009, 4:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui eu

      doar mici si bere, dar numai daca votezi cu Vanghelie.
  • 0 (0 voturi)    
    Nice (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 19:53)

    D. [utilizator]

    Imi place ca in fotografie e Valentino Rossi testand bolidul Ferrari. Deci intradevar circuitul va fi si pt F1 si pt MotoGp :)
    Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    bai, (Duminică, 25 octombrie 2009, 11:42)

    cosmo [anonim]

    copii mai sunteti ! vrabia malai viseaza !!
    pe unde sa-si aduca zecile de camioane cu echipamente, pe care autostrazi, ce aeroport, ce hoteluri sunt in Cta??
    • 0 (0 voturi)    
      allloooooo (Marţi, 13 aprilie 2010, 21:01)

      angello [anonim] i-a raspuns lui cosmo

      te faci de ras tinere. daca in constanta nu gasesti hoteluri,atunci unde sunt? despre comunicatii nu mai vorbi ca iar te rade lumea. soseaua constanta mangalia este una dintre cele mai bune din tara,cat despre aeroport,acolo au tras si americanii. inainte sa vorbesti,informeaza-te ca altfel rade lumea de tine. e trist
  • 0 (0 voturi)    
    investitori italieni (Duminică, 25 octombrie 2009, 14:45)

    marcel [anonim]

    Cum o sa se numeasca circuitul ? M&M - Macaroane cu Mazare.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca este o buna oportunitate (Marţi, 27 octombrie 2009, 22:58)

    POPESCU [anonim]

    Ma gandesc sa achizitionez cateva terenuri pe partea cu marea la 23 August.Ma gandesc ca aici va fi cea mai buna investitie,deoarece exista P.U.G.iar in plan se afla cateva hoteluri de lux de 5 stele chiar.Oricum,zona este superba,deja exista investitii straine de calitate,din Franta si Luxemburg,iar oamenii din localitate stau mai putin pe la carciumi si sunt gospodari.Preturile la terenuri sunt inca mult sub posibilitatile zonei,gasesti teren pe partea marii cu 15-20E/mp per hectar chiar in spate la intravilan spre mare,maxim 1-2km de plaja.
    • 0 (0 voturi)    
      Dom prefect (Sâmbătă, 6 martie 2010, 2:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui POPESCU

      Dom Prefect Palaz ,lasa caterinca,te gandesti cum sa-ti vinzi terenurile,tocmai de aceea tu vei fi de fapt frana proiectului.