F1: Ofensiva McLaren/ Dream team compus din Hamilton si Button

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 11:45 Sport | Motor

Hamilton - Button, surpriza pregatita de McLaren
Foto: Gridcrasher.com
Negocierile dintre Jenson Button (campionul mondial en-titre) si BrawnGP pentru prelungirea contractului au intrat in impas, iar un nume mare din F1, McLaren Mercedes, a intrat pe fir pentru achizitia britanicului. "Ne dorim doi campioni mondiali in echipa" au precizat oficiali de la Vodafone, sponsorul principal al celor de la McLaren, informeaza Dailymail.

"Orice echipa isi doreste doi campioni mondiali in echipa", au precizat oficiali ai Vodafone, sposorul principal al celor de la McLaren Mercedes (compania de telefonie vireaza 50 de milioane de lire sterline pe sezon in conturile McLaren).

Negocierile dintre Jenson si Brawn pentru o prelungire a contractului scadent la finalul acestei stagiuni au intrat in impas dupa ce echipa a refuzat o marire semnificativa a salariului campionului mondial (o majorare de 6 milioane de lire sterline).

"Am vorbit cu un anumit numar de piloti. Nu ar fi indicat sa spun mai mult de atat. Vom angaja cei mai buni doi piloti disponibili pentru noi, asa cum am facut intotdeauna" - Martin Whitmarsh, seful celor de la McLaren.

Proaspat campion mondial, Button a devenit o adevarata tinta pentru echipele importante din Marele Circ mai ales ca se afla aproape de finalul intelegerii cu BrawnGP.

Pe fir a mai intrat si Toyota, dar este totusi putin posibil ca Jenson sa ii aleaga pe niponi, tinand cont de faptul ca acestia nu par a fi capabili sa se implice in lupta pentru titlul mondial.

Heikki Kovalainen este foarte aproape de o despartire de McLaren dupa un sezon in care nu a impresionat aproape deloc. Pentru locul lasat liber se vehiculeaza multe nume, dar Kimi Raikkonen (a fost la echipa intre 2002 si 2006) si Jenson Button par a avea cele mai mari sanse de a fi coechipieri cu Lewis Hamilton.


Citeste mai multe despre   






















1071 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ok, şi cine pregăteşte maşina? (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:09)

    ha [anonim]

    Din câte ştiu, nici Button nu ştie cum să pregătească o maşină pentru o cursă. S-a văzut plecarea lui Alonso de la McLaren. Acum aduc alt pilot care ştie numai să alerge.

    Mult mai câştigătoare mi se pare mişcarea Ferrari cu Alonso şi Massa. Doi piloţi buni care au şi cunoştinţe de mecanică.
    • -4 (4 voturi)    
      atotstiutori (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:31)

      iou [anonim] i-a raspuns lui ha

      ma si mir cand aud pareri de genul asta.

      tu ai auzit de un pilot care sa aiba scolirea necesara pentru a pegati o masina de F1?

      aerodinamica, termodinamica, mecanica, programare, electrotehnica, telecomunicatii, si care sa aiba ceva experianta in domeniul automotive?!

      trebuie ca alfonso sa fi facut toate facultatile din politehnica dupa parerea ta...

      un pilot e un pilot si atat. daca are si ceva abilitati personale de comunicare cu echipa, e foarte bine, daca nu, nu.
      • +2 (2 voturi)    
        lol (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui iou

        poate cel dinaintea mea s-a exprimat unpic gresit, dar are dreptate...
        nu trebuie sa ai cunostinte de mecanica, dar trebuie sa comunici cu mecanicii si sa le spui cum se comporta masina si ce trebuie modificat la ea!

        PS: iroania la adresa lui alonso e de-a dreptul de mahala
      • +1 (3 voturi)    
        Stiu eu unu` (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:07)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui iou

        Michael Schumacher !
        Si cu asta basta !
        • -1 (3 voturi)    
          chiar asa! (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:20)

          iou [anonim] i-a raspuns lui catalin

          si cu asta basta!

          cizmarul cred ca nici nu mai are nevoie de echipa de ingineri, ar fi putut catiga chiar si fara furia-rosie-turbo ;)

          la cat de bun este, putea castiga alergand pe langa cirucit!
    • -2 (2 voturi)    
      Din cauza asta merge tara asta ca un fund (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:00)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ha

      Pentru ca toti au impresia ca trebuie sa fie priceputi la tot, spitale, primarie, presedentie. Ca sa nu mai zic de fotbal si mai nou de cine pregateste o masina de formula 1.
  • -1 (3 voturi)    
    Brawn (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:30)

    McChicken [utilizator]

    Si la BrawnGP cine a pregatit masina? Barichello?
  • +2 (2 voturi)    
    setari (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:52)

    ... [anonim]

    Este clar ca fiecarui pilot ii este setata masina personalizat. Dar si mai clar este ca nu pilotul ia laptopul sau surubelnita si il seteaza. Inteligenta pilotului consta in a sti ce sa ceara inginerilor...
  • 0 (0 voturi)    
    da bine... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    mclaren a avut un dublu campion mondial in echipa... si si-a batut joc de el... cu button va fi altfe? ma indoiesc... o sa fie lacheul lui hamilton...

    deci e aici ca si la fotbal? cum o echipa anonima face performanta, cum pleaca toti de la ea?