F1: Bulgaria, gazda sigura/ 100 de euro pretul mediu al unui bilet

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2009, 15:27 Sport | Motor

Formula 1
Foto: captura f1.com
Bulgaria a primit din partea FIA precontractul care ii anunta pe vecinii nostri ca vor gazdui un Mare Premiu de Formula 1, informatie confirmata de Bogdan Nikolov, presedintele Federatiei Bulgare de Automobilism, informeaza agentia Focus.

Pe langa o etapa din Marele Circ, bulgarii vor gazdui, incepand cu 2012, o cursa din MotoGP, clasa regina a motociclismului mondial. Conform aceluiasi Nikolov, veniturile obtinute in urma gazduirii unei etape din Formula 1 se ridica la aproximativ 30 de milioane de euro.

Oficialii de la sud de Dunare au mai precizat ca pretul mediu al unui tichet pentru Marele Premiul al Bulgariei la Formula 1 va fi de 100 de euro, nivelul minim impus pe plan mondial de catre FIA.


Citeste mai multe despre   



















6163 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    bravo bulgarilor (Luni, 14 septembrie 2009, 16:35)

    marius [anonim]

    as aplauda, dar am o mana ocupata cu unghia din gat.
    • +5 (5 voturi)    
      da... (Luni, 14 septembrie 2009, 17:07)

      george [anonim] i-a raspuns lui marius

      foarte bine punctat...
    • +5 (5 voturi)    
      "Marele Circ" ? (Luni, 14 septembrie 2009, 17:18)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui marius

      Mai mare circ ca in parlamentul Romaniei nu gasesti nici macar la Singapore...
  • +8 (10 voturi)    
    Perfect.. (Luni, 14 septembrie 2009, 17:05)

    Constantin [anonim]

    Am ramas cei mai prosti din curtea scolii, Oprescu ne a scapat de cursa GT, care au luat o ceilalti vecini ai nostri, care mai au si F1, bulgarii au F1, niste distrusi. A venit doctoru //// la primarie doar ca sa aiba rampa pentru prezidentiale...in rest..nu a facut nimic...////
  • +4 (4 voturi)    
    O.K. (Luni, 14 septembrie 2009, 17:46)

    ALIN S [anonim]

    nu fiti copii ,bine ca e la bulgari la noi sigur era mai scump biletul si conditii mai naspa,asta daca reuseam sa-l facem la termen(vezi stadionul national)
  • +3 (5 voturi)    
    da' noi facem ceva pe lumea asta? (Luni, 14 septembrie 2009, 17:53)

    marius [anonim]

    Meeey Boc, mai Base si toti ceilalti, noi cand pusca mea facem ceva in tara asta. Ma duc nene, ma duc in Europa, In SUA, unde vad cu ochii ca acuma mai toata lumea are rude pe afara, ma duc sa nu mai vad sistemul romanesc care ne ingroapa, nu vad nimic, numai scandaluri, furturi la nivel inalt si nimic altceva. De faliment suntem buni, strazi nu avem, turism nici atat, nu e nimic in tara asta. Au ajuns bulgarii sa ne rada in nas, mai mare rusinea, bai suntem de rasu lumii, ce tara cu maxim de potential avem si ce oameni de rahat o conduc. Bravo bulgarilor, chiar merita felicitati.
  • -6 (6 voturi)    
    f1 (Luni, 14 septembrie 2009, 18:19)

    fabregas [anonim]

    Cum draq castravetii au primit acceptul fia pt un circuit de F1? daca mergi noaptea pe soselele din BG te fac racketii la buzunare,masina etc ??? cum draqu .. in tara lui castarvete stoichkov -go home mamalickhi... sa ma uit la transmisie de F!??? am 2 unghii in gat!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    ei si la turism ne-au luat (Luni, 14 septembrie 2009, 18:24)

    ockiu [anonim]

    asa ne trebe - intr-o vreme era vb sa se faca si la noi circuit - se pare ca guvernatilor nostri nu le-au ajuns shpagile date ...
    poi hai sa vedem - litoralul bulgaresc e cu mult peste cel romanesc, acum organizeaza si formula 1 - poi ce mai vrem?!

    alooo Udrea - idioat`o - asa se face faaa turism ... nu cu zdinghi zdringhi pe la televiziuni ...

    bravo lor!
  • +2 (4 voturi)    
    vai de noi (Luni, 14 septembrie 2009, 18:32)

    un roman [anonim]

    daca si bulgarii au ajuns sa-si faca circuit GP sau de F1 atunci suntem chiar la coada europei.cums e poate ca inapoiatii aia sa aiba asa ceva si noi sa ne uitam la ei?incredibil ca m-am nascut iontr-o tara unde numai se fura in loc sa se construiasca ceva util publicului sau fanilor unui sport anume.
  • +2 (4 voturi)    
    inacceptabil (Luni, 14 septembrie 2009, 18:53)

    florin [anonim]

    am venit si eu cu avionu anu asta din olanda si am ramas surprins cati straini erau ion avion,unii poate pt afaceri,altii pt distractie,eu chiar nu pot sa-mi dau seama cum de mai vin turisti in romania ca suntem praf,sunt de parere ca noi astia care suntem pe afara ii incurajam putin,dar majoritatea nu fac mai mult de o calatorie...caci se sictiresc repede de hotia care e in romania...ce tzara a ajuns romania,incredibil.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:40)

      toto [anonim] i-a raspuns lui florin

      pai nu toti turistii cauta vacante "all inclusive", hoteluri de 5 stele si sa manance bine stand cu burta la soare. multi isi doresc si altceva, salbaticie, peisaje naturale, cultura, istorie, sunt curiosi sa afle lucruri despre un anumit popor. ceea ce noi dispretuim, de exemplu viata la tara unde poti sa-ti produci singur mancare neinfectata cu chimicale, pentru altii este ceva extraordinar. nu stim sa ne pretuim, mare parte din imaginea negativa pe care o avem in afara tarii este datorata imaginii noastre distorsionat negative despre noi insine si pe care nu ne sfiim sa o afisam fata de straini. multi straini, odata ajunsi in Romania pentru prima oara, sunt mirati de ce gasesc aici, ei se asteapta la ceva gen India, dar nu e decat o tara normala cu problemele pe care le are orice tara mai mult sau mai putin.
  • +3 (3 voturi)    
    iar ! (Luni, 14 septembrie 2009, 19:53)

    nahir [utilizator]

    iar ne arata ceafa bulgarii !!!
    bravo lor dar si noua. nu ne dezmintim
  • -1 (3 voturi)    
    SIGURA?!?!!? (Luni, 14 septembrie 2009, 20:14)

    CIOMBE [anonim]

    Domnilor HOTNEWS, de la a primi un precontract pana la semnare si indeplinire este cale lunga (cam cat i-a trebuit luminii la voi s-ajunga!) Mai bine veniti cu stiri din lumea reala!
  • -1 (7 voturi)    
    Sa fim seriosi (Luni, 14 septembrie 2009, 22:33)

    worker [anonim]

    Organizarea unui circuit de F1 e o afacere ca orice alta afacere nu e o diploma de excelenta. F1 e o afacere adusa in Bulgaria asa cum Ford si Dacia sint afaceri aduse in Romania. Hai sa nu ne mai consideram permanent ultimii kkti ca nu suntem.
    Mai exista PIB-ul pe locuitor, mai exista Topul competitivitatii economice... lucruri mai palpabile la care stam, slava Domnului, chiar mai bine decit Bulgarii.

    Nu-i Romania o virgina parfumata dar nici curva sifilitica a Europei... sa o luam mai usor cind ne luam in deridere!
    • +4 (8 voturi)    
      Figuranti mioritici (Marţi, 15 septembrie 2009, 0:13)

      papagalu [anonim] i-a raspuns lui worker

      Probabil esti un votant al lui oprescu.
      Cu atat mai mult, pentru ca era o afacere se putea desfasura aici...
      In zdrente...dar cu nasul pe sus!
      Ii gonim pe toti. Si pe urma luam credite de la U.E. Triumfam cu carnati record.
    • +3 (3 voturi)    
      Afacere (Marţi, 15 septembrie 2009, 3:51)

      busymind [anonim] i-a raspuns lui worker

      Afacere ca afacere insa aduce milioane de dolari doar dintr-un singur eveniment. Ai nostrii nu au mana pentru asa ceva. Un business calumea nu pot sa ridice. Nu ne ramane decat sa ne ungem o pita cu unsoare si poate rosia ne-o pica din cer.
  • 0 (4 voturi)    
    incredibil (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:37)

    minos [utilizator]

    Citresc comentariile si imi dau seama de ce suntem asa cum suntem, din cauza clasicului "capra vecinului". Ce mare chestie ca se face la bulgari un circuit de formula 1, chiar trebuie sa ne punem cenusa in cap pentru asta? Cum sa ne schimbam, daca nu facem atceva decat sa ne plangem zi de zi, sa vedem doar defectele noastre, sa continuam sa ne lasam manipulati si dezbinati de televiziuni si tabloide, sa fim nefericiti pentru ca altii au si noi nu avem? Cati dintre noi, cei care comentam negativ, facem ceva sa mearga treaba spre bine? Suntem nemultumiti, nu agream un fel de comportament, dar noi insine uitam si facem la fel dupa ce am citit si comentat o anumita stire, adica dam spaga si mentinem un sistem corupt, luam mici atentii daca suntem bugetari si culmea am vazut asta si in privat. Suntem nemultumiti de orice si de oricine, iadul este de fapt in noi. Ghandi spunea ca vezi lumea conform proiectiei tale interioare. Ca sa-ti fie bine, trebuie sa te schimbi tu insuti, nu sa dai vina pe factori exteriori pentru insuccesele si frustrarile tale.
    • 0 (0 voturi)    
      As vrea sa te contrazic... (Marţi, 15 septembrie 2009, 22:11)

      somin [anonim] i-a raspuns lui minos

      ...dar imi dau seama ca n-are rost.
  • 0 (0 voturi)    
    Sporturi cu motor (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:50)

    Anonim [anonim]

    Cu parere de rau, dar bulgarii stau mai bine la infrastructura si sporturi cu motor. Dovada e ca vor gazdui Moto GP, F1 etc.
  • +1 (1 vot)    
    :( (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:59)

    amazing [utilizator]

    prosti suntem... ar trebui sa-i linsam pe toti astia care ne conduc...