F1/ Jenson Button: Daca as fi in locul lui Schumacher as sta linistit acasa si nu as misca niciun deget

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 august 2009, 15:42 Sport | Motor

Button, tot mai aproape de McLaren
Foto: Captura Youtube.com
Liderul clasamentului general in Formula 1, Jenson Button nu intelege motivatiile pe care Michael Schumacher le-a avut in momentul in care a acceptat sa se reintoarca sa concureze la Ferrari si declara ca germanul nu are nimic de castigat, ba dimpotriva, are numai de pierdut.

"Schumacher e un tip curajos. Daca as fi in locul lui, retras din competitii la 40 de ani, as sta acasa si nu as misca niciun deget. Cred ca a luat o decizie extrem de riscanta, deoarece are multe de pierdut si aproape nimic de castigat". a declarat Button pentru BBC. Nimic de pierdut in afara de cele 3,2 milioane de euro pe cursa cu care il vor plati cei de la Ferrari.

"El se va gandi ca nimeni nu va crede intr-o victorie a sa si asta e foarte bine. Dar daca va inregistra doar rezultate slabe, sa nu se indoiasca de faptul ca il vor critica. In mod cert are foarte multe de pierdut", a adaugat britanicul.


Citeste mai multe despre   























1565 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 1 august 2009, 15:45)

    ileana [anonim]

    Baiatule, ce sanse ai tu sa fi in locul lui Schumacher?!
    • -1 (1 vot)    
      mai multe ca si Schumacher... (Sâmbătă, 1 august 2009, 15:59)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui ileana

      as reformula ceea ce a zis Button..."are foarte mult de riscat"...nu cred ca intra pe primele 5 pozitii ever...
    • 0 (2 voturi)    
      Lenutza... (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:10)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Cam aceleasi pe care le ai tu de a fi fata de la ultima pagina. Asta daca intelegi ce vreau sa-ti spun. Schumacher n-ar fi fost nimic mai mult decat un Ricardo Patrese sau Johnny Herbert daca n-ar fi avut o masina buna, si toti colegii de echipa anihilati pana la sacrificare timp de o gramada de ani. Formula 1 ar fi fost mult mai frumoasa fara cele 7 campionate ale lui. Restul e afacere si psihoza.
      • +1 (1 vot)    
        zau? (Sâmbătă, 1 august 2009, 17:36)

        a [anonim] i-a raspuns lui uwe

        cu mentiunea ca masina aia buna a avut-o in primul rand ca a stiut el ce sa ceara mecanicilor si le-a spus ce e ok si ce nu. asta e diferenta majora intre el si multi altii.
        pesemne ai uitat ca i-a luat 5 ani sa ajunga la o masina buna. ca ferrari erau praf cand a venit la ei. intr-adevar a avut si echipa buna (brawn. todt etc) dar e tot meritul lui ca a stiut sa aprecieze oamenii buni si i-a adus cu el. e si asta o calitate.

        da, au fost sacrificati coechipierii, insa au fost in principal dupa ce a fost evident ca nu se pot compara cu el. daca erau asa buni castigau si ei dupa aia campionate. nu prea a fost cazul.

        ai uitat si de momentul in care a venit din nou dupa ce si-a rupt ambele picioare doar sa il ajute pe irvine. ca ala a fost talamb, problema lui.
      • 0 (0 voturi)    
        f1 (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:48)

        cris [anonim] i-a raspuns lui uwe

        esti ignorant si neinformat. la cate echipe a fost schumi si la toate a castigat. la asta nu te-ai gandit nu?. nici nu ai cum , daca nu urmaresti f1 mult timp
  • 0 (2 voturi)    
    lupta pana la capat! (Sâmbătă, 1 august 2009, 16:26)

    fan Ferrari [anonim]

    "Nu te opri!
    Decat la sfarsit de drum!"
    Schumacher este un mare driver (nu stiu varianta romaneasca adecvata acestui cuvant), un mare caracter. Fara indoiala banii sunt importanti si pentru mine si pentru el si pentru oricare dintre noi, dar nu sunt totul. El risca, ei si? A riscat si pana acum, in cursele trecute, unde era Button in vremea cand F1 era o competitie mai normala decat in zilele noastre?
    • +1 (1 vot)    
      Lupta pana la CARE capat? (Sâmbătă, 1 august 2009, 17:52)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui fan Ferrari

      Driver din engleza, inseamna SOFER pur si simplu! Poate vroiai sa scrii "pilot", cuvant care are exact acelasi inteles si-n engleza, si-n romana! Cat despre caracterul lui Pantofaru´... mai slabeste-ma! Banul vorbeste, altfel statea acasa, nu cerea 3,5 mil.€/cursa! A mizat pe stupiditatea macaronarilor si i-a tinut, astia-s pe spate ca o sa castige el tot si toate! Nu uita ce caracter infect avea in curse, cum il sicana pe Senna, Prost sau Hill, doar ca sa iasa el in fata! Si, ca raspuns la intrebarea ta, unde era Button, unde era Schumacher cand Joachen Rindt castiga un campionat mondial de F1 post mortem? Iar masina lui Joachen era cu carburator, nu pompa de injectie ca acum!Deci ...Schumi... unde? Cu degetele in nisip?
      • -1 (1 vot)    
        sa vorbeasca si Ghita... (Sâmbătă, 1 august 2009, 18:35)

        fan Ferrari [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        ...ca si el e om. Sigur e sofer, probabil pilot. Driver in nici un caz.
      • 0 (0 voturi)    
        Miki, tu esti? (Sâmbătă, 1 august 2009, 20:20)

        alt fan ferrari [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Esti praf maestre. Cu o avere estimata la sute de milioane de euro crezi ca s-a gandit la maruntul primit de la Ferrari? Cere 3 mil, asa si? Ferrari e Unicef sau Massa concura pe gratis si nu stim?
        Pe cine sicana? Eu am impresia ca ori n-ai vazut cursele de pe vremea lui Senna ori ai impresia ca F1, mai ales la inceputul anilor 90, a fost si e o chestie pt copii unde toti se poarta cu manusi. Intra pe youtube si ai acolo cate dueluri vrei de pe vremea lui Prost si Senna. Uita-te cum se atingeau, mai mai sa se scoata de pe circuit.
        Iti place sau nu, Schumacher e un pilot genial si cel mai mare defect al lui a fost ca nu a stiut sa piarda.
        Sper din inima sa-l vad iarasi castigand!
        • 0 (0 voturi)    
          Eu zic ca e calitate (Miercuri, 5 august 2009, 12:06)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui alt fan ferrari

          sa nu stii sa pierzi, asta te determina sa-ti imvingi limitele si sa ajungi un adevarat campion.
      • 0 (0 voturi)    
        mai bine taci :P (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:12)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        ba gheorghe, schumacher nu a concurat cu prost si senna doar cateva curse... cu prost in 93 si cu senna in 93 si 94... nu au avut absolut nimic pe pista pt ca schumacher era mai in spate atunci decat astia. cu hill si villeneuve a avut incidente, iar cu hakkinen totul a fost fair play
        • 0 (0 voturi)    
          in 94 (Miercuri, 5 august 2009, 12:08)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          a castigat primul campionat, deci nu cred ca era prea "in spatele" lui Senna ba din contra!
      • 0 (0 voturi)    
        gheorghe la sapa cu tine (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:25)

        alt gheorghe [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        are deja o avere de 1,5 mld euro, nu prea mai conteaza ca mai ia 15 mil anu asta pt cateva curse... oricum ia 5 mil pe an de la ferrari ca si consultant
      • 0 (0 voturi)    
        NU FI NATARAU (Luni, 3 august 2009, 9:20)

        je [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Tipule nu compara mere cu pere, ca as pot sa spun ca si Fangio avea motor pe fatza si nu avea pneuri slik, una era msina de atunci si alta e cea de acum. Si daca tot ai adus aminte de Hill poate mai tii minte ca era pe locu 12 si la tinut in spate pe Shumi pana la ajuns Frentzen ( http://www.youtube.com/watch?v=4t9CTDj3vr8 ). Nu vb de caracterul pilotilor ca tu nu esti in competitie; doar nu vrei sa fie mama ranitilor si sa nu se depaseasca, cand esti in competitie , pe parcursul unei curse, nu ai mama nu ai tata ci un singur scop: SA FII PRIMU.
  • 0 (0 voturi)    
    uwe, lasa subiectivismul ! (Sâmbătă, 1 august 2009, 17:42)

    george haiduc [anonim]

    zici ca era un nimic si un nimeni daca nu avea o masina buna ?!?!!? te inseli, amice!!! e dreptul tau sa judeci stramb. el a facut cea masina, iar impreuna cu inca doi tipi a facut istorie la ferrari. sa ne amintim ca acelasi personaj a facut diferenta cu un benetton... are probleme de caracter (a se vedea episoandele D. Hill, cu Hakkinen la Silverstone sau M. Carlo de pe final... etc), dar asta nu inseamna ca nu este un geniu, sau ca nu are mecanica in sange, iar pilotatul, in toata fiinta lui. sa stii ca nimeni nu i-a facut cadou cele 7 titluri mondiale!!! iar oponenti au fost pe masura (de ex. Hakkinen, Alonso). sfatul meu e sa nu-ti prezinti frustrarile adunate in ani de zile de fiecare data cand se scrie un articol despre Schumacher. de exemplu, eu sunt ferrarist, dar daca ajunge marele rival Alonso la Ferrari, m-as uita dinnou la F1 pentru ca ar realiza ceva acolo, asemeni lui M.S. sper ca ai sesizat diferenta...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru TOTI anti Schumi! (Sâmbătă, 1 august 2009, 20:40)

    nedero [anonim]

    1. Cand a venit la Ferrari echipa era praf! Undeva la mijlocul clasamentului cu Alesi si Berger (daca nu ma insel).
    2. Datorita lui a venit si Ross Brawn la Ferrari si aproape impreuna au reusit sa avanseze echipa Ferrari acolo unde ERA! Brown cu creierul sau genial de strateg iar Schumi cu genialitatea lui de pilot.
    3. Genialitatea lui nu sta in numai arta pilotajului ci si in genialitate sa de a perfectiona masina, cred ca in ultima vreme in afara de Sena era si este SINGURUL pilot care conducand poate conlucra cu ingineri in privinta perfectionari masini.
    4. De ce s-a reintors? Eu cred ca (din anumite motive pe care nu vom sti niciodata) s-a retras prea devreme mai putea castiga 1-2 titluri lejer.
    5. Comparativ cu Button (desi si el este un mare pilot) este un pilot pur sange.

    Deci o fi eu un fan Schumi .. dar faptele sunt fapte!
  • 0 (0 voturi)    
    About THE BEST (Duminică, 2 august 2009, 0:05)

    Cosmin [anonim]

    Fratilor, am vazut comentariile de mai sus. E ceva normal ca fanii altor piloti din F1 sa "arunce cu noroi" in M.Sch. Nu stie ce va face anul asta. In schimb, e cert faptul ca atunci cand era in F1 era cel mai bun pilot. Argumente sunt o groaza. Si daca vb de caracter, ca a facut nush ce . . . Pls, (sper sa fie si fani Alonso , ca le vb mai mult lor in urmatoarea propozitie), amintiti-va de gestul pe care l-a facut Alonso referitor la Ferrari atunci cand castiga cu Renault . . . Gest care era sa-l coste imposibilitatea de a ajunge vreodata la Ferrarii. Si sa va spun un lucruca sa nu mai criticati defecte de-ale lor: majoritatea marilor campioni (mai ales din Sport) sunt colerici. Printre defectele de personalitate specifice colericilor se numara aroganta, mandria. In fine, in loc sa deviem de la subiect, hai sa vedem ca Button asta inca n-a facut ceva foarte semnificativ in F1. Se baga si el in seama, se considera Zeus. Sa isi arate calitatea (nu doar in cateva curse) o perioada de timp (cateva campionate, cel putin doua, ca Alonso), si apoi sa vina sa ne invete pe noi prostii ce se intampla acolo, si sa ne "onoreze" cu parerile lui de narcisist prost.
  • 0 (0 voturi)    
    Zic si eu (Duminică, 2 august 2009, 0:06)

    george [anonim]

    Nu am pretentia ca ma pricep la F1 - ma uit ocazional. Sunt, cu siguranta, mai putin informat decat cei care au postat inaintea mea. Dar toti au uitat un aspect important - F1 inseamna nu doar motoare, benzina, pneuri si tehnicitatea+talentul pilotilor. Inseamna multi bani (si) din publicitate/drepturi de televiziune/ce mai stiu eu.
    Ce alta miscare mai cu impact la public ar fi putut face jupanii din F1 pentru cresterea interesului pentru marele circ decat aducerea (intoarcerea) lui Schumacher? Cred ca in momentul cand s-a pus problema revenirii lui Michael, problema nu a mai fost doar a celor de la Ferrari. Cred ca toti responsabilii pentru bunul mers al treburilor(a se citi cresterea incasarilor) s-au rugat la Dumnezeu ca M.Schumacher sa accepte.
    Va imaginati ce audienta/rating/incasari/ce vreti voi va face cursa de la Valencia (parca asta e urmatoarea)?
    Tineti un pariu ca - asa, ca din intamplare - Schumacher va iesi in puncte? In felul asta se va mentine la cote maxime si interesul pentru cursa urmatoare.