F1/ Michael Schumacher se intoarce in Formula 1

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2009, 10:36 Sport | Motor

Schumacher, tot mai aproape de Mercedes GP
Foto: AGERPRES
Michael Schumacher il va inlocui pe Felipe Massa in echipa de Formula 1 a celor de la Ferrari. Dupa accidentul teribil pe care pilotul brazilian l-a suferit in timpul sesiunilor de calificari de la Hungaroring, Ferrari a anuntat ca germanul de 40 de ani, care s-a retras din competitiile de F1 in 2006, va reveni in sanul echipei ca pilot.

"Cele mai importante lucruri sunt pe primul loc: multumim lui Dumnezeu, toate vestile de la Felipe sunt bune. Ii doresc toate cele bune. M-am intalnit cu Stefano Domenicali si Luca di Montezemolo si ne-am decis ca voi incepe sa ma pregatesc pentru a-i lua locul lui Felipe", a declarat germanul, potrivit site-ului oficial al competitiei.

"Cu toate ca Formula 1 a fost un capitol inchis in viata mea multa vreme, din motive de loialitate am decis ca nu pot ignora problemele echipei. In calitate de pilot abia astept sa ma intorc din nou pe circuit", a adaugat Schumacher.
 
In urmatoarele zile, germanul in varsta de 40 de ani va trebui sa fie supus unui program special de antrenamente pentru a se asigura ca este in perfecta stare fizica pentru Marele Premiu al Europei de la Valencia, din 23 august. Schumacher va concura pentru Ferrari pana cand Felipe Massa va fi din nou apt pentru a concura in F1.


Citeste mai multe despre   





















3967 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Audienta Formula 1 (Joi, 30 iulie 2009, 11:15)

    Slim [utilizator]

    Hmm... presimt o explozie a nivelului de audienta la cursele F1.
  • +4 (4 voturi)    
    Spectacol (Joi, 30 iulie 2009, 11:15)

    anonim [anonim]

    Stirea corecta ar fi ca Schumacher intentioneaza sa-i ia locul lui Massa. Are de trecut niste teste, dar nu cred ca vor fi o problema.
    Nu credeam ca va accepta asta, dar lui ii curge benzina prin vene si cred ca ii e dor de competitie.
    Sunt foarte curios cum va merge dupa 2 sezoane si jumatate lipsa si cum se va compara cu tinerii de azi. Masina e complet alta, dar nu cred ca ii va pune probleme. Ultima lui cursa de la Interlagos a fost senzationala, parea sa aiba o viteza in plus fata de ceilalti.
    Astept cu nerabdare cursa - e o lovitura de imagine extraordinara si F1 are nevoie de asa ceva.
    Se pare ca anii de glorie din F1 se intorc, fie si pentru cateva curse.
    The Keiser is back! Welcome Sir!
    • +2 (2 voturi)    
      Kaiser (Joi, 30 iulie 2009, 11:44)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Der Kaiser ist zurück.
      • +1 (1 vot)    
        Ya (Joi, 30 iulie 2009, 12:55)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Germana mea este praf, multumesc pentru corectura:)
  • +1 (3 voturi)    
    Schumi. (Joi, 30 iulie 2009, 11:18)

    cvm [utilizator]

    Cu toate ca nu am fost niciodata fan M. Schumacher, mi-ar parea extrem de rau sa strice imaginea celui mai titrat pilot F1 printr-o evolutie slaba in marele premiu al Europei. Nu cred ca poate sa faca fata in conditiile in care nu s-a mai pregatit de aproape 2 ani.
    • +1 (1 vot)    
      gresit ! (Joi, 30 iulie 2009, 12:54)

      alin [anonim] i-a raspuns lui cvm

      doar nu-ti imaginezi ca intre timp a stat la mici si bere !
      sunt sigur ca el e primul care testeaza masinile atat inainte cat si in timpul sezonului competitional si da Ok-ul pt setarile masinii.
      as vrea fffffffffffffffffff mult sa-l umileasca pe Hamilton ! numai masina sa-l ajute.
  • +1 (5 voturi)    
    de ce? (Joi, 30 iulie 2009, 11:25)

    giga [anonim]

    de ce oare ferrari n-a dat credit unui pilot tanar??, pentru ei oricum sezonul e ratat din toate punctele.Se va crea din nou animozitate in echipa intre cei 2 piloti Raikkonen si Schumi...nu cred ca e benefic ptr. echipa. Ca lovitura de imagine e ok, Germania freamata, mai ales ca ceilalti piloti germani inca n-au reusit mai performante.Schumi cunoaste masina , ca doar el o testeaza ( e consilierul lor tehnic) si oricum cu forma fizica e ok( dupa cum comenteaza toate posturile TV din germania)...Eu zic ca era totusi momemtul ptr un tanar...el v-a aduce spectacol, poate...in lupta cu leii tineri, Button , Vetel&Co....
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca e vorba de... (Vineri, 31 iulie 2009, 13:37)

      visio [anonim] i-a raspuns lui giga

      multi bani si ferari nu isi mai permite sa cheltuie aiurea bani; il vor lua si pe alonso si cu schumi, si gata echipa vine si performanta
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie vazuta (Joi, 30 iulie 2009, 11:32)

    un sofer [anonim]

    ... cat l-am injurat pe magarul asta si acum am ajuns sa-mi fie dor de el!
    abia astept cursa
  • +2 (2 voturi)    
    cam tarziu (Joi, 30 iulie 2009, 11:32)

    Hiksos [anonim]

    stirea asta circula pe net de ieri de pe la ora 19-20, o reactie putin cam greoaie din partea Hotnews...

    on topic: nu sunt deloc un fan Schumacher, dar va fi spectaculos sa il vedem alaturi de generatia tanara, intr-o masina mediocra. Acum se va vedea daca intr-adevar este un geniu sau un oportunist care a profitat de o masina perfecta. Eu cred ca orice pilot bun putea avea performantele lui cu o masina mult superioara tuturor. Sa vedem....

    Go Lewis !
    • -2 (2 voturi)    
      cat de tarzie? (Joi, 30 iulie 2009, 11:50)

      interesant [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      stirea asta circula pe hotnews inca de alaltaieri: http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-6002501-michael-schumacher-asul-din-maneca-ferrari.htm
      Pentru a respecta adevarul istoric!
      • +1 (1 vot)    
        corect (Joi, 30 iulie 2009, 12:40)

        Hiksos [anonim] i-a raspuns lui interesant

        dar noi vorbim aici de articolul cu anuntul oficial, asa speculatii s-au facut si au aparut in presa din ziua accidentului lui Massa
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi???? (Joi, 30 iulie 2009, 14:02)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      Cauta in statistici. Ferrari era o masina de pluton cind Schumi a venit la ei. Nu mai cistigase un titlu de cind cu lupii albi.... E de apreciat ca e un bun tehnician. Alaturi de Ross Brawn si de celalalt (Jean Todt parca) au facut o echipa perfecta. Nu uit ce strategie superba pe ploaie cind de pe 18 cu 3 opriri la stand a cistigat un MP al Germaniei.
      Si si daca nu va cistiga curse dar va fi in puncte Ferrari va cistiga.
      Schimbari de pneuri in 4-5 secunde erau la ordinea zilei la Ferrari.
      Si gratie lui Schumi Ferrari a cistigat.
      Nu e deosebit de sportiv, a facut si magarii... Nici asta nu le uit.
    • +1 (1 vot)    
      oportunist (Joi, 30 iulie 2009, 14:08)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      Cred ca ai vrut sa scrii "un oportunist care a CREAT o masina perfecta".
      SCHUMACHER este un GENIU, a dovedit'o de nenumarate ori , alde Lewis si Button sunt oportunistii de care vorbesti!!!
      E momentul sa incep sa ma uit din nou la F1.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ca zic, dar ... (Vineri, 31 iulie 2009, 15:16)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      daca era oportunist nu castiga 7 titluri mondiale, doua din ele fiind luate cu beneton, pe vremea cand beneton nu era cine stie; oricum, schumi era singurul care se tinea de Senna...daca mai tii minte; si te rog sa iei o gura de aer cand vb de Lewis, un papagal care a beneficiat de furtul de informatii de la ferari si care nu e in stare sa isi seteze masina..il ajuta Alonso, alt multiplu campion mondial by the way...in rest numai de bine si la cat mai multe comentarii on topic...
  • 0 (2 voturi)    
    Sumi (Joi, 30 iulie 2009, 12:15)

    Marcel [anonim]

    V-a pati la fel ca Armstrong in turul Frantei.
    • +1 (1 vot)    
      e cu totul altceva (Joi, 30 iulie 2009, 13:09)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      cred ca nu se poate face comparatie.
      sunt sporturi care solicita total diferit organismul.
      ciclismul este 100% efort fizic (plamani, masa musculara, inima).
      F1, inima si o pregatire mentala extraordinar de buna.
      Si inca ceva, diferentele dintre masini si setraile lor sunt mai mari si mai determinante decat bicicletele.
      Fara o pregatire sustinuta, mult mai repede iesi din forma in cazul ciclismului. Ca pilot de F1 ai nevoie de cateva luni pt a intra in forma fizica necesara.
      Oricum, inteleg ce vrei sa spui. Pt sport e f bine ca se intampla astfel de reveniri. F1 de cativa ani intrase rau intr-un declin. Nu spun ca asta o va salva, dar audienta oricum va fi 2x mai mare decat la oricare alt mare premiu din ultimii 3 ani.
      cum spunea cineva mai devreme; desi nu prea l-aam simpatizat pe Schumi, dar acum sunt f nnerabdator sa-l vad. Ca pilot a fost dpmdv no 1, eever.
      • +1 (1 vot)    
        solicita mai mult decat am putea crede (Joi, 30 iulie 2009, 16:18)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Imi aduc aminte de Nigel Mansell dupa o cursa de la Monaco (atunci a stat pe 2 toata cursa, avand masina mai buna, pentru ca nu putea sa-l depaseasca pe Senna), cred ca slabise cateva kilograme si nu mai putea merge singur dupa finalul cursei.

        Ce vremuri...
  • -3 (5 voturi)    
    Nu-mi convine (Joi, 30 iulie 2009, 12:32)

    avidia [utilizator]

    In primul rand raspund la niste prichindei care au "comentat" spunand ca Michael a fost in continuare pe pistele de pe F1 ca pilot de proba, stie mai bine decat toti monopostul 2009 pentru ca el a dat indicatiile cu ce sa fie corecat si cu ce merge bine.

    In al doilea rand nu-mi convine ca el v-a reintra in circuit pentru ca la imaginea sa de "mare campion" v-a fi doar o pata imensa. De ce? pentru ca monopostul 2009 e facut dupa mintea lui adica prost, pe urma nu mai este Todt care sa le dea peste cap la mecanici deci.... cum zic italienii :"o gaura in apa", asta v-a face Schumacher.
    • +1 (1 vot)    
      am 40 de ani (Joi, 30 iulie 2009, 13:08)

      mithrill [utilizator] i-a raspuns lui avidia

      aminteste-ti de benneton... de masina ferrari din primii ani ai lui schumi... lumea spune ca in zilele noastre poate doar alonso sa se ridice la nivelul lui schumacher de a simti si customiza o masina. masina aia aproape perfecta a lui ferrari din ultimii ani ai lui schumi a fost si meritul lui.

      monopostul de acum e facut in urma feed-back-ului primit de la kimi, felipe si cei doi tineri piloti de teste, nu de la kaiser.

      si da, cred si eu ca intoarcerea e doar pentru atragerea banilor in F1.
    • 0 (2 voturi)    
      V-a (Joi, 30 iulie 2009, 13:46)

      M [anonim] i-a raspuns lui avidia

      Stimabile, te rugam sa-ti lasi acasa frustrarile cu privire la inaltimea altora. Si daca tot faci asta, poate faci un pustiu de bine si scrii calumea.
      • -2 (2 voturi)    
        doare (Joi, 30 iulie 2009, 14:05)

        avidia [utilizator] i-a raspuns lui M

        sa vedem rezultatele mai intai si pe urma sa ripostam.... e mai ortodox!
  • 0 (2 voturi)    
    nu e chiar asa (Joi, 30 iulie 2009, 14:21)

    hakkinen [anonim]

    ok, vine schumacher si ce va face? va revolutiona F1? la cat de praf e F1 acum, o sa faca cateva curse, si o sa renunte. Motivul va fi ca pentru el F1 nu mai e o provocare si ca are familie si copii etc....

    nu va castiga nici o cursa, dar o sa mai creeze din cand in cand cate o depasire spectaculoasa etc...

    nici nu are cu ce concura...cu masina aia de tuns iarba de culoare rosie isi strica si stilul...mai bine ramanea pilot de teste la topgear, mai prindea niste masini normale la forjat...
    • 0 (0 voturi)    
      the stig (Joi, 30 iulie 2009, 18:06)

      joy [anonim] i-a raspuns lui hakkinen

      cum sa fie pilot de teste la top gear? dream on...aia cum ca era stig era total la misto...sau tu te uiti doar la imagine si sunetul il ignori?
  • 0 (0 voturi)    
    ma voi uita din nou la F1 (Joi, 30 iulie 2009, 16:11)

    george haiduc [anonim]

    sunt ferrarist, dar nu m-am mai uitat de cand a plecat shumi. la cum a plecat. bosul i-a curata pe el si pe todt. brown... dar era tare. shumi nu are egal si vaface figura frumoasa pe caruta aceea rosie. eu zic ca in in 2-3 mari premii va scoate untul din ea. atunci se va vedea geniul. m-as uita din nou la F1 si daca de anul viitor ajunge alonso la ferrari. dar pana atunci, shumi va da o lectie: de pilotaj, de inginerie, de viata (caracterul i-a fost de geniu cu aroganta, maiestria si obraznicia de rigoare).
    • +1 (1 vot)    
      un magar (Joi, 30 iulie 2009, 19:43)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui george haiduc

      schumacher a facut multe porcarii total nesportive... cei mai carunti poate isi aduc aminte in 96 cand a castigat Damon Hill campionatul cum a vrut sa il impinga in decor in ultima cursa...
      si daca ar fi singura faza....
  • 0 (0 voturi)    
    mcl forever (Joi, 30 iulie 2009, 18:43)

    cupra ar [anonim]

    se intoarce blatistul!!!!,titluri cu chip!!!! il umileste hammilton
    • 0 (0 voturi)    
      Rapuns unui pacalici (Vineri, 31 iulie 2009, 7:37)

      yo [anonim] i-a raspuns lui cupra ar

      Bai pacaliciule, campionatele se castiga pe strategii de echipa ca doar de aia sunt doi, iar panarama ta de echipa MCL , a avut masina doi ani cat a fost actuala tehnologia furata de la FERRARI , sa nu mai amintim episodul cu hamilton in spatele lui RaikKonen, si multe altemagarii facute de MCL, de titlul lui hamilton castigat la mustata ca unii au calcat frana inloc de acceleratie, simodul in care piloteaza Hamilton e mai neortodox decat al KAISER-lui.
      Lasa sa vedem cateva curse si dupaaia sa tragem concluzii, ca daca te ei dupa cursele de anu asta MCL sunt total pe dinafara ca nu mai au ce fura de la Ferrari( si ei tot cu vaca la capitolul masina)
  • 0 (0 voturi)    
    hmmmmm..... (Vineri, 31 iulie 2009, 7:32)

    iq.error [anonim]

    pustii astia de acum si'au luat'o in cap...vettel,hamilton....hop ca apare si un spaniol...o sa vad cursa la fata locului..sunt in spania de ceva timp...cred insa ca schumacher are doua variante....ori arata cine este..(inca este!...) in batalia cu cu oportunistii(cum zicea cineva) riscand foarte mult...ori facandu'si job'ul...nu cred ca mai are nimic de demonstrat..bine, mersi in 2.3 curse mai baga 10mil in cont..(poate ii va dona cine stie pe unde)....castiga insa F1, audienta, show,...deh, ferrari mai prinde ceva curaj...si cred ca alonso (il va urma pe shumi in cockpit incepand din sezonul urmator) va fi destul de timorat...