Formula 1

VIDEO Felipe Massa, accident grav in calificarile de la Hungaroring

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:01 Sport | Motor

Felipe Massa vrea inapoi pe circuit
Foto: AGERPRES
Brazilianul Felipe Massa a suferit un grav accident in Q2 (a doua parte a calificarilor) de la Hungaroring, monopostul Ferrari intrand in zidul de protectie format din cauciuri. Dupa mai multe minute, pilotul a fost scos din masina si transportat de urganta la centrul medical. "Felipe Massa nu va concura duminica in Marele Premiu al Ungariei. A fost intubat, dar e constient si situatia e sub control", a declarat Stefano Domenicali de la Ferrari.

Vicecampionul mondial a pierdut controlul masinii intr-un viraj, monopostul brazilianului lovindu-se frontal de barierele de protectie. Timp de cateva minute, Felipe nu s-a miscat, acesta fiind ulterior scos dintr-un monopost a carui parte frontala era serios avariata.

F-60-ul brazilianului a fost efectiv inghitit de pneurile de protectie, Felipe fiind transportat cu o ambulanta la centrul medical de la Hungaroring.   

Conform reluarilor tv, o piesa metalica din masina lui Rubens Barrichello l-a lovit in casca pe Massa, situatie care a fost confirmata si de catre Ross Brawn, boss-ul celor de la BrawnGP.

Brazilianul a ramas fara reactie dupa impactul cu obiectul, aceasta fiind cauza accidentului teribil suferit de pilotul Scuderiei Ferrari. 

Oficialii Ferrari au anuntat ca vicecampionul mondial a fost transportat la un spital din Budapesta si ca pilotul si-a recapatat cunostinta.

Vezi aici accidentul pe care l-a suferit Felipe Massa:








Citeste mai multe despre   





















15077 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Felipe Massa (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:08)

    Frigg.md [anonim]

    Pacat pentru felipe :(
  • -6 (6 voturi)    
    de asteptat (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:31)

    moro [anonim]

    daca banii se baga doar in motoare si piloti, iar echipele de intretinere nu au parte de aceeasi atentie...
  • 0 (0 voturi)    
    Un accident nefericit, ... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 16:54)

    Captain Planet [utilizator]

    ...dar fara urmari foarte grave. Conform site-ului formula1.com, Massa a fost transportat la un spital pentru un control mai amanuntit, insa el nu are urmari grave in urma accidentului. Sper sa concureze maine!
    • -1 (1 vot)    
      incident massa (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 23:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Captain Planet

      NU sunt ferrarist. Dar MASSA e un pilot excelent. Am vazut ca cineva ascris ca nu e nimic grav. Sa fi lovit la 180 km/h de un obiect care-ti strapunge casca si te lasa inconstient???? E super grav. Eu I-as baga in puscarie peinginerii de la Brawn!!!!!! Cu improvizatiile lor si-au batut joc de ierarhii, de Formula 1.PACAT!!!!!!!!!
      Un fan Mc Laren....trist, desi ne-am batut mereu cu.....Ferrari.........
    • 0 (0 voturi)    
      grav (Duminică, 26 iulie 2009, 9:41)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Captain Planet

      Inca nu se stie daca va ai putea concura ca pilot, duminica in nici un caz nu intra. Azi noapte era un coma indusa (din cauza durerilor)
  • -8 (10 voturi)    
    Un pilot mediocru (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 17:25)

    avidia [utilizator]

    Felipe Massa e un pilot marunt in Formula 1, a fost luat pentru a fi umbra lui Schumacher, acum nu se stie care este umbra in Ferrari, eu cred ca amandoi..... si de la anul stiu cine o sa fie pilotul principal: Alonso!!! restul e mizerie!
    • +5 (5 voturi)    
      si? (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:04)

      a [anonim] i-a raspuns lui avidia

      si care e lagatura postului tau cu accidentul? adica daca e pilot mediocru e bine sa i se intample asa ceva? adica o merita sau cum?
      poate pe viitor postezi cand ai ceva util de zis, nu toate inutilitatile.

      e la fel de mediocru ca multi altii de pe acolo, in acest moment. foarte multi altii. deci sa nu dam cu pietre cand nu e cazul.
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns pentru avidia (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 19:21)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui avidia

      Se vorbea despre ghinionul unui pilot de F1. Un accident care, din fericire, nu sa soldat cu urmari foarte grave.
      Ce legatura are opinia ta despre valorile din pilotajul mondial cu nefericitul caz? Ca sa ajungi pilot in F1, cu siguranta nu poti fi numit "marunt". Cu atat mai putin cand esti vicecampion mondial.

      Ii doresc lui Felipe insanatosire grabnica, si sper ca acesta sa fie pentru el ultimul ghinion al campionatului.
  • -2 (6 voturi)    
    la noi cum era? (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 17:30)

    edi [anonim]

    daca noi aveam o asemenea pista, unde duceam un pilot accidentat? il duceam in timp intr-un spital de pe vremea razboiului? si nu vorbesc prostii, cine a avut probleme medicale stie ce vorbesc
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe langa... (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 23:41)

      dm_savu [utilizator] i-a raspuns lui edi

      ...subiect. Mai bine te abtineai... si filozof ramaneai...
  • +4 (4 voturi)    
    Putin profesionalism , va rog ! (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 18:00)

    AlexSiposMS [utilizator]

    Cel care a redactat articolul habar n-are ce vorbeste . " Brazilianul a ramas fara reactie, aceasta fiind cauza accidentului teribil suferit de pilotul Scuderiei Ferrari. " Accidentul teribil nu a fost ca a intrat in parapet , nu a fost o lovitura deosebita , ci tocmai contactul cu un obiect dur la 250 km/h , care a cauzat o pierdere a cunostintei , iar intrarea in parapet a fost URMAREA . Deci accidentul teribil era contactul cu obiectul dur. Si putea fi tragic , asa cum s-a intamplat tocmai acum o saptamana cu Henry Surtees in cursa de F2 .
    • +4 (4 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 23:41)

      vlad99 [anonim] i-a raspuns lui AlexSiposMS

      Sunt absolut de acord cu tine. Dupa ce am citit articolul si pana sa vad inregistrarea, mi-am imaginat un "accident teribil", "monopostul Ferrari intrand in zidul de protectie", "fiind efectiv inghitit de pneurile de protectie". Imaginele arata cu totul altceva. Problema a fost numai impactul cu acel obiect care l-a lovit la cap. Oare autorul articolului a vazut aceste imagini inainte de a-l redacta?
  • 0 (0 voturi)    
    poza cu massa (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 19:24)

    Comandante [anonim]

    Nu o sa concureze duminica. A avut noroc ca nu a ramas fara ochiul stang. Obiectul i-a rupt viziera pe partea stanga si i-a spart arcada putin deasupra ochiului. Nu stiu daca o sa ma lase sa postez link-ul urmator. Intrati pe mtv3 punct fi (de la finlanda) si o sa vedeti poza cu figura lui massa cand il scoteau din masina. Atentie, poza e urata
    • +2 (2 voturi)    
      buna poza (Sâmbătă, 25 iulie 2009, 20:57)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Comandante

      Probabil ca vor trebuie sa mai faca ceva imbunatatiri la casca in zona vizorului, desi a rezistat binisor la impact.
  • 0 (0 voturi)    
    mie mi se pare (Duminică, 26 iulie 2009, 12:12)

    MirceaA [anonim]

    am impresia ca acea piesa a fost aruncata din stanga. Asa mi se pare mie din filmulete.
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Duminică, 26 iulie 2009, 14:36)

      next [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      cei care au vazut in direct ne pot spune unde era barichello in momentul accidentului? am vazut o inreg in care era un brawn in spatele unui ferari, asa a fost?
  • 0 (0 voturi)    
    FIA (Duminică, 26 iulie 2009, 14:11)

    noji [anonim]

    sunt curios daca cei de la Brawn GP vor primi vreo penalizare, avand in vedere ca masina lor nu asigura siguranta pilotilor sai si a celorlati de pe circuit. s-a facut tevatura mare cand kimmi a rulat pe circuit intr-un GP cu avarii la evacuare, insa teava nu s-a desprins. acum cei de la Brawn GP au facut-o destul de lata, avand in vedere ca un pilot era sa-si piarda viata din cauza suspensiei lor...