Bulgaria va gazdui un Mare Premiu de Formula 1

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2009, 17:51 Sport | Motor

Modificari in Formula 1
Foto: AGERPRES
Bogdan Nikolov, presedintele Federatiei Bulgare de Motociclism (BMF) a declarat ca vecinii de la sud de Dunare vor semna, vineri, cu Bernie Ecclestone un contract de gazduire a unui Mare Premiu de Formula 1, informeaza crash.net.

"Bulgaria este foarte aproape de a semna vineri o intelegere cu Bernie Ecclestone pentru perioada 2011-2015. De asemenea, trebuie sa precizam ca exista o optiune prin care sa putem extinde aceasta intelegere pana in 2020", a declarat Nikolov in legatura cu posibilitatea destul de mare ca Bulgaria sa fie gazda in Marele Circ.

Intalnirea dintre delegatia bulgara si Ecclestone va avea loc pe circuitul de la Nurburgring, acolo unde se va desfasura Marele Premiu al Germaniei in acest week-end.

Cum Turcia a anuntat ca nu mai vrea sa gazduiasca F1 (din cauza lipsei interesului uman), iar Ungaria nu si-a prelungit inca contractul cu FIA, Bulgaria ar putea fi singura tara din apropierea Romaniei care va gazdui Grand-Prix-uri contand pentru Marele Circ.

"In acest moment avem doua curse in Spania si sunt sigur ca vor fi doua si in Germania, la Hockenheim si Nurburgring. Toata lumea este afecatata de criza, dar Formula 1 a supravietuit 60 de ani, fiind una dintre cele mai importante competitii", a declarat Bernie Ecclestone.

Viitorul circuit bulgar ar putea fi amplasat langa orasele Varna si Burgas, cunoscut fiind faptul ca acestea dispun de aeroport, hoteluri bune si de infrastructura necesara pentru organizarea unui asemenea eveniment.


Citeste mai multe despre   



















791 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    zuper (Joi, 9 iulie 2009, 22:58)

    Radu [anonim]

    Super-tare! Budapesta are, Sofia va avea in curand... probabil urmeaza Belgradul!
  • 0 (0 voturi)    
    Romania,tara fara circuit (Vineri, 10 iulie 2009, 1:45)

    L [anonim]

    Vai si amar de noi...o sa aibe toate tarile din jurul nostru circuit...si noi o sa mergem la ei...
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste tot inainte de a comenta (Vineri, 10 iulie 2009, 10:04)

    ionut [anonim]

    Budapesta este in Ungaria si dupa scrie mai sus nu vor prelungi contractul, deci la Budapesta nu va mai fi.... E mai greu, te inteleg.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 10 iulie 2009, 10:49)

    Ana [anonim]

    intr-o tara in care mentalitatea e ceva de genul "noi de ce nu avem si vecinii nostri au", iar in momentul in care se construieste ceva trebuie neaparat distrus (vezi circuitul din jurul Parlamentului) "aa e prea mult zogomot, se intrerupe traficul - nu ca asta nu se intampla oricum (vezi nenumaratele probleme cu diversele pasaje si "reabilitari" de drumuri) si mai stiu eu ce alte comentarii marunte... are vrun rost sa ne gandim ca am fi in stare sa avem un circuit auto in toata regula? va faceti iluzii.. tara si poporul asta nu sunt in stare de asa ceva. iar despre Bulgaria... este o tara mult mai saraca dar cu oameni mult mai inteligenti si mai modesti. Daca nu ne-au luat-o deja inainte.. in cativa ani nici nu o sa le mai vedem spatele
    • 0 (0 voturi)    
      bulgarii mai inteligenti?haha (Vineri, 10 iulie 2009, 14:11)

      minos [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Fac afaceri cu bulgarii de mult timp, cunosc foarte multi si crede-ma sunt batuti rau in cap. Chiar ei au bancuri despre ei ca sunt capete patrate. :)Desi fac acelasi tip de operatiuni de cativa ani, de fiecare data trebuie sa le explic ce le-am explicat si data anterioara, iar totul dureaza de 3 ori mai mult decat la noi.
      Si ce daca vor avea un circuit de formula 1? Asta inseamna inseamna ca sunt mai buni si mai destepti? Pai noi avem, de exemplu, un turneu de ATP in Bucuresti. Bulgarii nu au avut niciodata.
      • 0 (0 voturi)    
        afaceristu' (Duminică, 12 iulie 2009, 10:50)

        Stoicikov [anonim] i-a raspuns lui minos

        Pai probabil ca tu ai vrut sa-i fentezi de fiecare data, ca orice roman care se respecta. SI ei au tot inteles de fiecare data. Iar tu pt. asta ii faci prostovani.
        Bulgaria e de 4-5 ori peste romania la toate capitolele.Romanu' cel crestin, pupator de icoane se uita peste Dunare cu jind, invidie si rautate si nu pricepe nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          de cate ori ai fost in Bulgaria? (Duminică, 12 iulie 2009, 21:29)

          minos [anonim] i-a raspuns lui Stoicikov

          Nu, nu am incercat sa-i pacalesc pe ei sau pe alti oricare parteneri de afaceri. Vand si cumpar marfa pe credit in toata Europa asa ca stai linistit, nu fac de ras neamul, tu in schimb ori nu esti roman, ori esti unul patetic si frustrat de propriile nereusite si care incerci sa gasesti alti vinovati pentru propria neputina si incompetenta.