Pace in Marele Circ

F1/ FIA si FOTA au ajuns la o intelegere/ Nu va exista o competitie paralela Marelui Circ

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2009, 14:37 Sport | Motor

Formula 1
Foto: captura f1.com
Sefii Federatiei Internationale de Automobilism si FOTA (Asociatia Echipelor din Marele Circ) au ajuns la o intelegere asupra sezonului 2010 din Formula 1, Sky Sports anuntand ca nu va exista nicio competitie paralela cu F1 care se fie organizata de Ferrari, McLaren si celelalte echipe aflate in conflict cu FIA.

Pacea dintre cele doua parti a fost consemnata in cursul zilei de miercuri, dupa Consiliul Mondial al FIA, care a avut loc la Paris.

In urma acestei intalniri, echipele inscrise in FOTA vor renunta la intentiile de a organiza o competitie paralela cu Formula 1, lucru care parea destul de probabil pana cu cateva ore in urma.

"Nu va fi niciun campionat in paralel cu Formula 1 in 2010. Am ajuns la o intelegere totala cu echipele in legatura cu reducerea costurilor", a declarat Max Mosley, boss-ul FIA, citat de as.com.

In urma cu cateva zile, Ferrrari, McLaren, BMW Sauber, Renault, Toyota, Red Bull, BrawnGP si Toro Rosso anuntasera ca nu vor lua parte la campionatul din 2010 al Formulei 1, atata timp cat nu vor fi schimbate regulile privind limitarea bugetelor.

In alta ordine de idei, Max Mosley a mai precizat ca nu mai candida pentru un nou mandat la sefia FIA dupa terminarea actualei intelegeri in luna octombrie.

"Nu voi mai putea sa candidez din nou din cauza faptului ca nu avem in acest moment pace in Formula 1", a conchis Mosley.


Citeste mai multe despre   























1945 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ok si FIA... (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:07)

    liviu_ [utilizator]

    FIA nu renunta si ea la ceva? le da bugete mai mari sau nu????
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:10)

    Alex [anonim]

    Alta gasca de perversi, numai ca astia-s pe banii lor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    era cazul (Miercuri, 24 iunie 2009, 15:12)

    Sorin [anonim]

    Era si cazul.
    Ramane totusi un individ cu onoare.
    Isi da demisia dupa ce a iscat tot circul asta.
    Formula 1 trebuie sa se desfasoare mai departe.
    A fost un concurs al marilor producatori, asa va ramane.
    • 0 (0 voturi)    
      (fara subiect) (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:36)

      MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Nu-l face "individ de onoare" pana nu renunta intr-adevar la postul lui, cand vor fi alegerile. Vezi cazul Mircea Sandu, care era gata sa dea si in scris ca nu mai candideaza, sau adu-ti aminte de celebra vorba "imi dau demisia in 5 minute"... sau de primul ministru care ba isi dadea demisia ba nu. E adevarat, sunt cazuri romanesti, dar eu ii cred in stare de asa ceva si pe straini. Iar la ce a facut din competitia asta in ultimii ani, chiar e capabil de si mai mult "circ"
  • 0 (0 voturi)    
    si anume ?? (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:28)

    Claudiu [anonim]

    Bun, si pana la urma care-i intelegerea la care au cazut, ca aia ma intereseaza???
    Se vor mai limita bugetele, se vor mai putea folosi tehnologiile alea noi care sporesc performanta???
  • -1 (1 vot)    
    anume (Miercuri, 24 iunie 2009, 18:28)

    mircea [anonim]

    se mentin regulile din 2009, au renuntat la buget cap si regulamentul dublu, mosley renunta incepand de acum sa mai reprezinte fia in relatia cu f1 si nu mai candideaza
    • 0 (0 voturi)    
      @mircea (Joi, 25 iunie 2009, 4:30)

      MihaiC1988 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      la ultimu punct ai gresit. Mosley va reprezenta FIA pana in octombrie anu asta, cand vor avea loc alegeri, iar el nu va mai participa la presidentie
  • 0 (0 voturi)    
    La Ce Au Renuntat (Joi, 25 iunie 2009, 4:23)

    valer [anonim]

    There will be no alternative series or championship and the rules for 2010 onwards will be the 2009 regulations as well as further regulations agreed prior to 29 April 2009.

    As part of this agreement, the teams will, within two years, reduce the costs of competing in the championship to the level of the early 1990s. The manufacturer teams have agreed to assist the new entries for 2010 by providing technical assistance.

    www.f1.com
    Asta e ce la ce au renuntat cei de la FIA