Lider la Qatar, Casey Stoner a dominat si antrenamentele libere de la Motegi, Japonia. Dar doar pana in ultimul tur, cand Valentino Rossi a scos cel mai bun timp si l-a devansat cu 0.056 secunde. Coechipierul Doctorului de la Fiat Yamaha, Jorge Lorenzo s-a clasat pe locul al treilea, urmat de Vermeulen si Edwards.

In cursa de la Motegi din 2008, Rossi a obtinut cel de-al saselea titlu la clasa regina MotoGP, fiind mai rapid decat australianul Stoner cu aproape doua secunde.

Vineri, Stoner a terminat sesiunea mai devreme, avand un avantaj de 0.364 secunde in fata lui Rossi. Dar in ultimul tur al antrenamentelor, Rossi a facut legea.

Dani Pedrosa nu si-a revenit inca dupa operatiile suferite, iar la antrenamentele de vineri a ocupat pozitia a 11-a. Tanarul Niccolo Canepa si-a facut debutul pe circuitul de la Motegi, dar a obtinut cel mai slab timp.

Honda, proprietara circuitului de la Motegi vrea sa obtina un loc pe podium pentru a sarbatori cum se cuvine 50 de ani de cand compania concureaza in Grand Prix-uri.