Formula 1

Ross Brawn explica dezastrul de la McLaren si Ferrari: Platesc pretul succesului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2009, 14:26 Sport | Motor

Ross Brawn, pe vremea cand Honda era in F1
Foto: AGERPRES
Ross Brawn, patronul echipei BrawnGP, vorbeste despre startul sezonului 2009 din Marele Circ, unul deosebit de surprinzator, in care marile favorite McLaren si Ferrari nu pot tine pasul cu concurenta. "McLaren si Ferrari platesc tribut succesului, s-au gandit in ultimele doua sezoane prea mult la prezent si deloc la viitor", este de parere managerul liderul din F1.

"Cand ma uit la situatia McLaren si Ferrari constientizez cat de mult te poate costa succesul. Cele doua echipe s-au gandit in ultimele doua sezoane prea mult la prezent si deloc la viitor. Au studiat asiduu cum sa isi imbunatateasca masinile in 2008, dar nu au luat in calcul sezonul 2009, cel care urma sa fie plin de modificari. S-a schimbat aproape totul, de la cauciucuri si pana la aerodinamica, iar ei au cam fost surprinsi de toate aceste lucruri", a declarat Brawn, citat fiind de Reuters.

Ferrari nu a reusit sa acumuleze niciun punct dupa doua Mari Premii disputate (cel mai prost inceput de sezon din anul 1992 incoace), in timp ce McLaren a bifat doar un loc 7 in Marele Premiu al Malaeziei, prin Lewis Hamilton.

"Pentru noi a fost o adevarata usurare sezonul trecut ca nu am avut o masina buna, iar tocmai de aceea ne-am concentrat pe cea pentru noul sezon 2009 si pe modificarile semnificative pe care le prezenta", a conchis Brawn.

BrawnGP conduce in clasamentul echipelor (dupa doua Mari Premii) cu 25 de puncte, in timp ce Jenson Button este primul in ierarhia pilotilor cu 15 puncte.


Citeste mai multe despre   






















2909 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Succes Brawn !!! (Luni, 6 aprilie 2009, 14:37)

    ANONIM [anonim]

    Sper din tot sufletul sa nu fie depunctati dupa conferinta FIA din 14 Aprilie !!!
    Hai Brown GP !
  • 0 (4 voturi)    
    Masa verde (Luni, 6 aprilie 2009, 16:55)

    Goa Uld [anonim]

    Daca vor fi depunctati, propun sa nu se mai desfasoare nici un mare premiu si sa se declare invingatoare echipa Ferrari. Ca ei asa stiu sa-si rezolve problemele, politic, prin aranjamente de culise.
    Mi se cam face scarba si de F1.

    Nu cumva sa apara o echipa mica cu potential ca "rechinii" se si arunca asupra ei.
    • +1 (3 voturi)    
      De-aia a castigat Ferrari atatia ani la rand (Luni, 6 aprilie 2009, 17:47)

      Bot [anonim] i-a raspuns lui Goa Uld

      Ferrari nu a beneficiat de jocuri de culise, ci de Schumacher, cel cu doua clase peste oricare pilot, in ultimii 15 ani. Sau poate, mai putin Hakkinen, asa cum declara chiar Schumacher.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns lui goa uld (Marţi, 7 aprilie 2009, 8:56)

      nedero [anonim] i-a raspuns lui Goa Uld

      Tu de cand te uiti la aceasta competitie? Vad ca nu prea ai habar! Multi au castigat la masa verde Ferarri, McLaren, Williams etc fiecare la vremea lui. Sa inteleg din vorbele tale ca Schumacher a devenit ce a devenit datorita speculatilor la masa verde? Hai sa fim totusi seriosi! Si mie miar parea rau daca ar pierde echipa Brawn GP la masa verde dar ... mai bine sa lasam barfele si mai mult sa ne interesam de sport.
  • +1 (1 vot)    
    sigur (Luni, 6 aprilie 2009, 20:13)

    titi [anonim]

    in curand o sa aveti toti cate o bicicleta ca sa fie egale sansele si o sa concurati asa - in felul asta o sa fie si costuri mici si sanse egale exact ce s-a dorit in formula 1 pana acum. pacat. au reusit sa distruga spiritul formulei 1 care insemna sa dai ce e mai bun indiferent de costuri. jenant.
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi... (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:00)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui titi

      ... uite ca exista spectacol in F1 si inca mult. Schimbarile aduse pe cat au fost de disputate pe atat au adus intr-adevar un nou spectacol. Vedem mult mai multe depasiri (probabil si datorita lui KERS), vedem cum echipele mici au ajuns la un nivel mult mai ridicat (probabil si asta datorita reducerii de costuri care au afectat mult doar echipele mari) si oricum e clar cel putin din punctul meu de vedere pentru ca ma uit la F1 cu mai mult interes decat pe vremea Shumacher cand ma uitam doar ca sa vad cum mai castiga inca o cursa pe care o conducea de la inceput pana la sfarsit, iar in restul plutonului daca se faceam maxim 2 depasiri in pe tot parcursul cursei (si alea cateodata datorita intrarii la boxe)
  • 0 (0 voturi)    
    ,,, (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:24)

    chrism [anonim]

    cum bine a spus cineva intr-un comentariu anterior, F1 se diferentia prin elita, prin inovatii, prin ignorarea costurilor. Cei mai buni erau cei care investeau cel mai mult, care aduceau noutati, care inventau in limitele unui regulament permisiv. Daca vroiam ce a devenit acum F1, ma uitam la DTM sau la F3000 sau la orice alta cursa de masini.
    pacat.