Fernando Alonso, la Ferrari din 2011

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 28 decembrie 2008, 17:38 Sport | Motor

Fernando Alonso, o noua provocare la Ferrari
Foto: Gazzetta dello Sport
Fernando Alonso va concura pentru Ferrari din sezonul 2011 al Formulei 1. Informatia a fost facuta publica de italienii de la Gazzetta dello Sport, conform acestora existand deja o intelegere secreta intre iberic si Scuderie.

Alonso a semnat pentru o perioada de patru ani cu Ferrari, pentru sezoanele cuprinse intre 2011 si 2014, angajamentul avand mai multe clauze.

Una dintre ele ar fi aceea conform careia Fernando ar putea veni la Maranello cu un an mai repede de 2011, daca finlandezul Kimi Raikkonen se va retrage din Marele Circ la finalul sezonului viitor, sau va avea rezultate nesafisfacatoare.

In varsta de 27 de ani, Fernando Alonso are marele merit de a fi reusit sa iasa campion al lumii in anii 2005 si 2006 cu un monopost Renault mai slab cotat la care a lucrat cu mecanicii echipei.

"Avem doi piloti de certa valoare in acest moment, Massa si Raikkonen, care mai au contracte pe urmatorii doi ani. Alonso este un mare campion, iar viata este lunga. El este inca tanar...", a declarat Luca di Montezemolo, presedintele Ferrari.

In afara de Renault, Fernando Alonso a evoluat un an de zile si pentru marele rival al celor de la Ferrari, McLaren Mercedes, dar relatia tensionata pe care a avut-o cu Lewis Hamilton l-a indepartat de la echipa condusa de Ron Dennis.























1340 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Cica secret (Duminică, 28 decembrie 2008, 18:16)

    Nea Gheorghe [anonim]

    Pai daca era ceva secret, nu mai aflau macaronarii de la Gazeta. Cu atat mai putin nea Gheorghe.
  • 0 (0 voturi)    
    Ooo da (Duminică, 28 decembrie 2008, 18:26)

    neculaiandrei [utilizator]

    In urmatorii 3 ani doar la asta am sa ma gandesc...daca ar fi fost un transfer pentru la anul ar fi fost o chestie ...asa....lasa ca'i degeaba
  • +2 (2 voturi)    
    If! (Duminică, 28 decembrie 2008, 18:39)

    Bernie Eclestone [anonim]

    Problema se pune in felul urmator:Oare va mai fi Formula 1 in viitor?
  • +2 (2 voturi)    
    peste 3 ani (Duminică, 28 decembrie 2008, 18:42)

    kimi [anonim]

    pana atunci se desfiinteaza formula 1 din cauza crizei
  • 0 (0 voturi)    
    good (Luni, 29 decembrie 2008, 3:10)

    toro [utilizator]

    Personal, sunt dezamagit de prestatiile lui Raikkonen care o avut tupeul sa conditioneze angajarea lui Alonso la Ferrari. Doar ca incompetentul o fost clar mai slab decat Massa shi o aratat ca un pierzator.
    Deci Alonso FTW. Merita.
    • +1 (1 vot)    
      lol ? (Luni, 29 decembrie 2008, 9:08)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui toro

      Kimi mai slab decat Massa ? lol, sezonul asta ultimul nu a stralucit intr-adevar, dar cu greu gasesti un looser mai veritabil decat Massa; daca e sa ne uitam la puncte, da, Massa a fost peste Kimi, a fost la un punct de campionul mondial, dar momentele bune alterneaza cu cele de un ridicol desavarsit - vezi plecarea din pit-stop cu furtun cu tot, sau manevrele murdare a la Schumi vis-a-vis de Hamilton/ Bourdais - iar daca e sa ne uitam la cine e mai rapid, Kimi nu are rival.
      Kimi a pierdut, dar a facut-o fara sa intre in adversari, fara sa planga cu lacrimi de imberb, a fost mereu in stare sa dea mana cu adversarii, chiar si cand a fost victima unor "manevre" nefericite din partea lor ... Massa in schimb nu stie asa ceva, e mult prea mandru, orgolios si imatur ca sa fie in stare vreodata de asa ceva. Nu l-am auzit niciodata recunoscandu-si vina pentru nimic, el e pilotul perfect care niciodata nu greseste, toti ceilalti sunt de vina, el niciodata. E un perdant desavarsit ... imi da clar senzatia ca nu va deveni niciodata un campion prin simplul fapt ca nu are nimic in el de acest gen. Pana si copilul de Hamilton e mai elegant si mai matur decat el, ca sa nu mai vorbesc de Alonso, dublu campion mondial care daca era la Ferrari clar realiza mai mult decat Massa in toti acesti ani.
      Kimi - Alonso ar fi fost "the perfect line-up" pentru Ferrari, Massa si-a cumparat locul la Scuderie anul trecut, ajutandu-l pe Kimi in Brazilia ... daca ar fi dat gres acolo, nu mai prindea echipa ... asa, o sa ne mai "delecteze" inca o vreme cu "magnificele" sale prestatii care arata ok abia cand nu are pe nimeni in fata, in rest e un alergator de pluton desavarsit.
  • +1 (1 vot)    
    Kimi (Luni, 29 decembrie 2008, 13:59)

    bogdan [anonim]

    Kimi este un pilot inconstant - bun , dar inconstant - si pe deasupra si ghinionist ! ...Dar este cel mai rapid din F1 - are 12 fastest lap din 18 curse / 2008 ....si mai are o problema : dorinta sa de a face maximum l-a dus in cel putin trei situatii perzante anul asta : Spa , Singapore si Monte Carlo - daca nu ar fi fortat in aceste trei curse ( care s-au finalizat cu , respectiv , trei accidente / retrageri ) era campion si anul asta - practic , a pierdut numai aici 16 puncte . La care se adauga ghinionul - probleme de motor in Valencia si Franta - alte 4 puncte ......in final se pare ca asta este farmecul sau ! Mie imi place asa cum e ! Abia astept un duel Kimi - Alonso cu masini apropiate ca si performante !
    • +1 (1 vot)    
      da, asa e (Luni, 29 decembrie 2008, 15:26)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Intr-adevar Kimi nu stie sa joace prudent decat foarte rar. Pentru el e totul sau nimic si pana acum i-a "iesit" o singura data - anul trecut, si atunci la mustata - dar in rest a ratat mai mereu marea performanta desi ar fi meritat mai mult decat un singur titlu. Nu pot uita niciodata cum a trecut pe langa titlu pe vremea cand alerga pentru McLaren - la Hockenheim 2005, abandon in ultima tura, din pozitia nr 1, cauciucul cedand din cauza efortului prea mare la care fusese supus ...
      Cu acele 10 puncte ar fi fost campion, n-a fost sa fie desi, repet, la talentul sau Kimi merita mai mult decat un singur titlu.
      Alonso imi place pentru ca e nu numai talentat dar si constant. Practic constanta si rezistenta extraordinara la stres l-au facut sa castige 2 titluri in fata lui Schumi. Un Schumacher care daca s-ar reintoarce pe pista ar fi in top 5 fara probleme, singurii pretendenti seriosi fiind Kimi/ Hamilton/ Alonso, nu neaparat in ordinea asta :). Alonso imi pare cel mai cerebral dintre toti, atunci cand ii se asigura conditii adecvate e aproape imbatabil, imi pare rau ca juniorul Hamilton a beneficiat de setup-urile lui Alonso in majoritatea curselor din sezonul lui de debut in F1, as fi vrut sa il vad cat de sus ajungea fara ele ... Alonso merita un loc la Ferrari, ar face mult mai mult decat Massa, insa mi-e teama ca atunci cand va ajunge (daca mai ajunge vreodata) nu-l va mai gasi acolo pe Kimi, finlandezul, asemeni lui Ronnie O'Sullivan, e un copil teribil dar rasfatat, capricios, cu toane. In momentul lui de apogeu - campion mondial, iese si da declaratii de genul "Poate de la anul ma las" ... pana intr-o zi cand chiar va pleca.
      Oricum, F1 se indreapta catre zile mai putin luminoase, toate restrictiile ce se prefigureaza par a avea darul sa reduca din spectacol si atractie, totul se axeaza pe reducerea costurilor intr-atat incat ar putea ajunge o competitie anosta in care nu va mai fi loc de spectacol/ surprize.