VIDEO Valentino Rossi: As fi putut deveni un pilot bun si de F1

de Andra Popa     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:00 Sport | Motor

Rossi, dorit cu ardoare la Ferrari
Valentino Rossi a fost foarte aproape sa renunte la "cursele pe doua roti" pentru a trece in spatele volanului unui monopost de Formula 1. Oferta a venit tot din partea echipei Ferrari in 2005 si 2006, insa italianul a hotarat sa ramana la motociclism.

"Cu multa munca, as fi ajuns un pilot bun de F1. E greu sa spun daca as fi devenit campion, dar potential exista", a spus Rossi.

Rossi le-a aratat celor 1.000 de fani prezenti la testele Ferrari de ce este in stare, reusind sa faca un tur de circuit intr-un minut si 22,5 secunde, cu doua secunde mai mult decat timpul scos de pilotii Ferrari, Felipe Massa si Kimi Raikkonen.

Rossi nu e primul pilot care si-ar dori sa schimbe taberele! Michel Schumacher, campion de sapte ori cu Ferrari, a mai concurat in curse demonstrative de motociclism, iar campionul de raliu, Sebastian Loeb, a participat la testele F1 Red Bull saptamana aceasta.

Vezi cursa lui Valentino Rossi pe monopostul Ferrari

1528 vizualizari

gresit! (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:14)

stoner [anonim]

a fost mai lent cu aprope doua secunde decat massa...cititi mai bine cand va apucati de tradus...sau invatati engleza...a fost mai lent si nu a spus in nici un moemnt k ar fi fost sigur campion...
    doar k ar putea fi rapid...
    ce inseamna doo roti in plus (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:24)

mircea [anonim]

...
    fals (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:37)

Stefan [anonim]

Mai verififcati'va sursele, ati uitat sa precizati ca in 10 true a pierdut de doua ori controlul si ca de fapt timpul lui a fost 1minut 22.5 secunde, Barrichello are record de 1:18.704, Massa si Raikkonen cam 1:21 la Mugello.
    partial (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:43)

fane [anonim]

1m 22.55s ca totusi Mugello nu e parcare de supermarket. Se pare ca nici site-urile de specialitate nu se pun de acord asupra timpului de joi, dat fiind ca pe unele se spune de un 1m 23.9s in 51 de tururi. Iar informatia "cu aproape doua secunde mai putin" probabil e eronata, oricat de bun este Rossi.

In final, formulare "Vezi cursa lui Valentino Rossi pe monopostul Ferrari" este trick ieftin de a atrage atentia la ceva ce nu este "cursa" ci doar o banala inregistrare a catorva imagini dintr-un jurnal de stiri. Cultura in ceea ce priveste motorsportul este de multe ori egala cu zero (scurta aducere aminte de "raliul" de pe "circuitul de Formula 3").
    mda (Vineri, 21 noiembrie 2008, 12:48)

liviu_ [utilizator]

problema e ca 2 secunde in F1 inseamna ani lumina !!!
    • -1 (1 vot)
      da, dar... (Vineri, 21 noiembrie 2008, 19:22)

V [anonim] i-a raspuns lui liviu_

..tine seama ca tipul asta abia s-a dat jos de pe motocicleta si la primele ture cu un monopost F1 a fost doar cu 2 secunde in urma unuia care a pierdut campionatul la mustata. Jos palaria pt. Rossi, e nascut campion.
    si ce (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:17)

rody [anonim]

bai, da sunteti culmea...nu inteleg la ce va asteptati? sa rupa gura targului??..talentul lui rossi este indubitabil pe oricate roti..in timp si cu munca, s-ar putea bate de la egal la egal cu oricare din f1...dar pe 2 nu-i face nimeni fatza..deci hai sa-l apreciem pentru ceea ce este si sa ne bucuram de fiecare clipa magica pe care ne-o ofera acest supra om, carismatic, modest si cu multa pasiune..ne face viata mai frumoasa si traim la maxim fiecare victorie sau esec din acest sport de viteza auto-moto ..la fel ca si leob,senna, etc
    Masina supersonica (Vineri, 21 noiembrie 2008, 13:28)

Marcel [anonim]

Facea 22,5 secunde doar daca folosea masina supersonica.
    Probabil ca este vorba de 1:22:05, nu de 22:50...

Chiar nu judecati cand scrieti ceva?
    Un "articol" foarte slab (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 3:25)

un roman [utilizator]

De fapt e clar ca autoarea habar nu are ce inseamna F1.

De ce nu a facut Rossi cariera in F1? Pentru ca nu e prost si stie ca ca nu e destul de bun pentru a deveni campion pe 4 roti.
    In F1 diferenta intre cel mai bun si al doilea clasat este de 0,1-0,2 secunde pe un tur de circuit, nicidecum de 2 secunde, sau nici ciar 1 secunda.