Ferrari triumfa la constructori

VIDEO Dupa o cursa de infarct la Interlagos, Lewis Hamilton este noul campion al Formulei 1

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2008, 18:29 Sport | Motor

Lewis Hamilton este noul campion al Formulei 1 dupa un final de infarct la Interlagos. Principalul sau rival, brazilianul Felipe Massa, a castigat ultima etapa din Marele Circ, lucru care nu i-a fost insa suficient pentru a castiga cununa de lauri. Hamilton devine cel mai tanar campion al lumii, la doar al doilea sau sezon in F1, dupa ce termina pe locul cinci cursa de final a sezonului 2008.


Titlul mondial a fost decis in ultimele doua tururi, atunci cand Hamilton a fost depasit de Vettel. Massa castiga Marele Premiu, in sanul Scuderiei se sarbatorea victoria brazilianului, dar pe pista Lewis il depaseste pe ultima suta de metri pe Timo Glock, pilot care rula deosebit de incet din cauza faptul ca nu era echipat cu cauciucuri de ploaie.

Clasament MP al Braziliei:

1 Felipe Massa Ferrari
2 Fernando Alonso Renault +13.2 sec
3 Kimi Raikkonen Ferrari +16.2 sec
4 Sebastian Vettel STR-Ferrari +38.0 sec
5 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes +38.9 sec
6 Timo Glock Toyota
7 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes
8 Jarno Trulli Toyota
9 Mark Webber Red Bull-Renault
10 Nick Heidfeld BMW Sauber
11 Robert Kubica BMW Sauber
12 Nico Rosberg Williams-Toyota
13 Jenson Button Honda
14 Sebastien Bourdais STR-Ferrari
15 Rubens Barrichello Honda
16 Adrian Sutil Force India-Ferrari
17 Kazuki Nakajima Williams-Toyota
18 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari
19 Nelsinho Piquet Renault
20 David Coulthard Red Bull

Clasament final piloti, sezonul 2008:

1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 98 puncte (Campion al lumii)
2 Felipe Massa Ferrari 97
3 Kimi Raikkonen Ferrari 75
4 Robert Kubica BMW Sauber 75
5 Fernando Alonso Renault 61
6 Nick Heidfeld BMW Sauber 60
7 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 53
8 Sebastian Vettel STR-Ferrari 35
9 Jarno Trulli Toyota 31
10 Timo Glock Toyota 25
11 Mark Webber Red Bull-Renault 21
12 Nelsinho Piquet Renault 19
13 Nico Rosberg Williams-Toyota 17
14 Rubens Barrichello Honda 11
15 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 9
16 David Coulthard Red Bull-Renault 8
17 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 4
18 Jenson Button Honda 3
19 Giancarlo Fisichella Force India-Ferrari 0
20 Adrian Sutil Force India-Ferrari 0
21 Takuma Sato Super Aguri-Honda 0
22 Anthony Davidson Super Aguri-Honda 0

Clasament final constructori, sezonul 2008:

1 Ferrari 172 puncte (Campioana a Formulei 1)
2 McLaren-Mercedes 151
3 BMW Sauber 135
4 Renault 80
5 Toyota 56
6 STR-Ferrari 39
7 Red Bull-Renault 29
8 Williams-Toyota 26
9 Honda 14
10 Force India-Ferrari 0
11 Super Aguri-Honda 0

Urmareste aici comentariul Text al unei etape nebune, in urma careia Lewis Hamilton este noul campion al Formulei 1:


Turul 71: Dupa un final de infarct, arbitrat de ploaie, Lewis Hamiton termina pe locul 5 si devine noul campion al lumii!!!





Turul 69: Vettel il depaseste pe Hamilton, Massa castiga cursa si este, pentru cateva zeci de secunde campion al lumii. Cu cateva sute de metri inainte de linia de finish, Hamilton il depaseste pe Glock si termina pe locul cinci, cel care ii aduce victoria finala.

Turul 68: Massa, Alonso, Raikkonen, Glock, Hamilton, Vettel, Trulli, Kovalainen

Turul 66: Hamilton si Massa intra la boxe

Turul 63: Raikkonen se apropie amenintator de Alonso

Turul 60: Massa, in continuare lider, Hamilton ruleaza al patrulea in cursa

Turul 58: Massa, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Vettel, Kovalainen, Glock, Trulli

Turul 57: Echipa tehnica il anunta pe Kubica ca in aproximativ 10 minute este posibil sa inceapa ploaia

Turul 56: Hamilton ruleaza fara sa forteze, in acest moment este campion mondial. Se anunta noi averse de ploaie

Turul 52: Massa, lider detasat, Hamilton se afla pe locul patru

Turul 49: Massa, Vettel, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Kovalainen, Glock, Trulli

Turul 46: Massa, Vettel, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Webber, Kovalainen, Glock

Turul 44: Massa pe locul intai, Hamilton se afla pe 5

Turul 41: Raikkonen intra la boxe si revine in cursa pe locul 4

Turul 40: Hamilon intra la boxe, unde sta 8.9 secunde. Britanicul iese pe locul 6

Turul 38: Felipe Massa intra la boxe, avand timpul de 9.4 secunde. Revine pe circuit pe locul 4

Turul 36: Glock intra la boxe

Turul 34: Massa domina autoritar cursa, Hamilton se afla pe locul patru, la 20.2 secunde de marele sau rival la titlul mondial

Turul 29: Hamilton reuseste cel mai rapid tur de pista, el se afla la 19.95 secunde in spatele lui Felipe Massa

Turul 28: Massa, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Glock, Vettel, Kovalainen, Fisichella, ordinea in cursa

Turul 26: Felipe Massa este cel mai rapid pe circuit, Kovalainen il depaseste pe Fisichella si trece pe locul 8

Turul 23: Hamilton se afla la aproape 17 secunde in urma lui Massa

Turul 22: Massa, Vettel, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Glock, Fisichella, Trulli aceasta este ordinea la jumatatea Marelui Premiu

Turul 18: Hamilton il depaseste superb pe Fisichella si revine pe locul cinci. In acest moment, el este noul campion al lumii

Turul 13: Massa, Vettel, Alonso, Raikkonen, Fisichella ruleaza in ordine in fata. Hamilton este pe 6.

Turul 12: Hamilton, Trulli si Raikkonen au trecut si ei pe la boxe

Turul 11: Massa intra si el la boxe pentru a schimba cauciucurile

Turul 10 Alonso si Vettel intra la standuri

Turul 8: Massa castiga timp pe fiecare tur fata de Lewis Hamilton

Turul 6: Heidfeld ( a ajuns pana pe 10) il depaseste pe Barrichello, Raikkonen este foarte aproape de Trulli

Turul 6: Massa are deja un avans de aproape doua secunde fata de Hamilton

Duel interesant intre Alonso si Kovalainen, spaniolul ii face fata finlandezului

Turul 5: Safety-car-ul a iesit de pe pista, nicio modificare in primele patru locuri

Turul 3: Fisichella intra la standuri pentru a schimba cauciucurile

Turul 1: Massa pleaca lansat, il urmeaza Trulli, Raikkonen si Hamilton. Nelsinho Pique si David Coulthard abandoneaza. A intrat safety-car-ul pe pista

19.14 S-a dat startul in ultima etapa a sezonului 2008

Vezi aici startul cursei de la Interlagos:





19.10 Se pleaca in turul de incalzire

19.00 Mecanicii schimba cauciurile. Previziunile meteo spun ca in urmatoarele 30 de minute nu va mai ploua. Sunt 27 de grade Celsius la Interlagos.

Cursa este intarziata cu 10 minute, anunta organizatorii brazilieni

18.56 Masinile sunt aliniate, pregatite de start. Apar primele picaturi de ploaie

18.55 In fata unor tribune arhipline, brazilianul Felipe Massa incearca sa castige in premiera titlul mondial
























7931 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    BRAVOOOOOO (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:55)

    pamfletaru [utilizator]

    Bravooooooooooooooooooo!!!! Nu am cuvinte!!!

    Sunt pur si simplu fericit!

    Nu imi vine sa cred ca a castigat la cat i-au pus toti bete in roate. Ascultati bine la ce a zis Schumi si luati aminte... asta e inceputul!

    Bravoooooooooo!
    • -4 (4 voturi)    
      ? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:41)

      anonymus [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      oare de ce pentru unii respectarea regulamentului inseamna "bete in roate"? s
      • -1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:57)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui anonymus

        Ti s-a parut ceva neregulamentar in cursa asta?!

        Massa a fost favorizat tot campionatul! Marele premiu al Belgiei. Iti amintesti? Asta a fost un mic exemplu.

        Nu sunt genul care se contrazice in necunostinta de cauza. Dar acu daca vrei neaparat hai... contrazice-ma! (sper sa ai bunul simt sa ai niste argumente solide, nu doar ce s-a spus la coltul blocului).
        • -2 (2 voturi)    
          da? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:43)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          alonso a plecat de la mclaren, pentru ca toti il favorizau pe hamilton...
          mclaren nici nu are alt pilot.... au luat un pilot de pluuton, pe are nici nu-l prea ajuta numai pentru ai creea culoar liber lui hamilton asa ca scutestema ca daca e cieva favorizat acela e englezul...
          • -1 (1 vot)    
            wow (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:57)

            pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui liviu

            Ce am spus eu, ce ai inteles tu...

            Si te rog eu, nu te enerva! Sa nu faci, doamne iarta-ma vreun atac cerebral. Vezi ca din cauza nervilor ai facut niste greseli gramaticale.... sper ca din cauza nervilor....
          • 0 (0 voturi)    
            e bun (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:07)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui liviu

            Nu e vorba de a favoriza pe cineva. E pur si simplu o politica de succes, demonstrata ani de -a randul la Ferrari, si anume, un pilot foarte bun si unul mai slab, astfel incat sa nu existe rivalitate pe circuit in aceeasi echipa. De aceea nu putea ramane Alonso impreuna cu Hamilton la echipa. E tactica folosita de Ferrari cu Michael (vedeta nr. 1) si Rubens (soldat credincios, nr.2). S-a vazut anul trecut ca doua sabii nu au loc in aceeasi teaca, de aceea Alonso a plecat; in plus, Hamilton e britanic intr-o echipa britanica, e primul pilot de culoare care chiar castiga, e cel mai tanar campion si asta da foarte bine in ochii multora. e vorba si de imaginea echipei, de publicitate.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a facut dreptate (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:58)

    McDriver [anonim]

    Aproape incredibil... Dar oare ce s-a intamplat cu Glock? Cum de a fost depasit atat de usor pe ultimul viraj?!? Oricum, per total Hamilton merita acest titlu (vezi numai penalizarea de la Spa... si multe altele). Misto harababura de la sfarsit, cand familia Massa se bucura nespus desi noi aveam in stanga sus pe ecran clasamentul in care Vettel si Hamilton au terminat pe 4 si 5... Ce le-au cazut fetzele... :) Poate data viitoare...
    • 0 (0 voturi)    
      glock (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:24)

      john [anonim] i-a raspuns lui McDriver

      glock o fost singurul care nu o schimbat cauciucurile si cum o inceput sa ploaie mai tare o fost pe nicaieri ...
    • 0 (0 voturi)    
      Glock (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:27)

      starchaser [utilizator] i-a raspuns lui McDriver

      a fost depasit pentru ca el a ramas pe cauciucuri slick, iar in ultimul tur, ploaia a fost foarte puternica. ultimul timp al lui Glock a fost 1:44:731 iar Ham-Ham 1:26:126 Eu nu cred ca a cedat locul, doar nu a putut tine pasul incaltat cu slickuri pe cand ceilalti erau pe intermediate. Bravo Fellipe, frumoasa cursa.
    • -1 (1 vot)    
      dreptate pt ce???? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:45)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui McDriver

      ce dreptate?
      pentur un pilot care a fost impins in formula 1 ca sa fie politicaly correct?
      pentru un pilot pentru care si-a baatut o echipa joc de un dublu campion mondial?

      nu asta nu o consider dreptate...
      hamilton nu prea o sa mai pupe titluri mondiale...
      acum a fost conjunctura...
      raikonnen a avut ghiion, massa e un pilotde pluton, kovalalinen... hai sa fim seriosi...
      si celelalte echipa nu puteau emite pretentii...
  • 0 (2 voturi)    
    Ba baieti (Duminică, 2 noiembrie 2008, 20:58)

    asdasd [anonim]

    Eu sint afon de formula 1, da macar atita stiu ca concureaza nu numai soferi ci si marci de masini, habar n-am care e firma care a cistigat.

    Invatati sa formulati si voi o stire odata.
  • 0 (2 voturi)    
    Ferrari (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:03)

    Eu [anonim]

    Titlul e gresit. Ferrari a cistigat campionatul cu 21 de puncte avans!
  • 0 (0 voturi)    
    CONGRATULATIONS LEWIS !!! (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:08)

    weiss [anonim]

    SUPER LEWIS HAS WON !
  • 0 (2 voturi)    
    ferrari (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:08)

    eu [anonim]

    Titlul articolului e gresit! Ferrari a cistigat titlul mondial cu un avans de 21 de puncte!
  • 0 (6 voturi)    
    ala e campion? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:12)

    rody [anonim]

    a castigat jegosul ala de hami cu mult noroc....asta nu il face un campion, ci doar un anonim...nici macar la sigurnata nu stie sa piloteze....sa te faca Vetel si sa te ajute altul (Glock) ca sa castigi e o "realizare"...un adevarat driver nu sta la mila nimanui, in special cand ai si o super masina...felicitari vetel, a demonstrat ca e super bun pe ploaie ca si alonso de altfel, iar masa stilul caracteristic ori la bal ori la spital:) asa se castiga cu adevarat respectul, sa se vada ca dai tot ce poti..dar mai trebuie niste ani buni sa inteleaga "looseri" asta....si ca o camparatie..luati-l pe rossi model de campion absolut
    • 0 (2 voturi)    
      SA-I DAM CEZARULUI (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:28)

      jujo [anonim] i-a raspuns lui rody

      plangeti copii la mamele voastre
      • 0 (2 voturi)    
        aha... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:47)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui jujo

        sigur... eu sunt de acord cu rody...
        hamilton a dovedit ce fel de om este sezonul trecut (la fel si ron dennis) cand si-au batut joc de alonso...
    • 0 (0 voturi)    
      esti varza... (Luni, 3 noiembrie 2008, 1:51)

      MIhai [anonim] i-a raspuns lui rody

      1. A castiga Hamilton campionatul...deci e un campion. Nu tre sa castigi 4-5 ani la rand ca sa fii "campion". Oricum e doar al doi-lea sezon pt. el.
      2.Daca respecti doar "campionii absoluti" insemna ca n-ai nici o treaba cu sportul. N-ai fost in viata ta cu 300 kmh si dai aci lectii.
    • 0 (0 voturi)    
      care jegos? (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:27)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui rody

      Probabil esti unul dintre flacaii care au contestat si victoria lui Bute, sau care considera ca Ceausescu era megaloman pentru ca facea ceva. E tipic, din pacate, pentru foarte multi sa stea pe margine , sa arunce cu noroiul din mlastina calduta in care se scalda. Pot sa accept ca fiecare e fanul unul anumit pilot, ca fiecare are niste afinitati personale pentru ceva sau cineva, dar sa te apuci sa zici jegos unui tip care munceste de la 8 ani, si-a demonstrat in 15 ani valoarea de pilot e deplasat. Nimeni nu si-a permis sa conteste valoarea lui Schumacher atunci cand , in repetate randuri , Barichello se dadea la o parte pentru a-l favoriza pe pilotul nr.1. Singurul noroc al lui Hamilton e ca a pilotat de la inceput o masina foarte buna si nu a fost nevoit sa treaca unul sau doua sezoane pe la echipe cu masini mai putin performante. Cat despre Vetel, "care l-a facut " pe Ham. e si acesta un pilot foarte bun, care are din nefericire pentru el o masina sub posibilitatile lui. Glock nu si-a schimbat pneurile (au remarcat si altii , numai tu nu) si de aceea a fost depasit de cei din spatele lui. Massa e exact cum ai zis "ori la bal, ori la spital'' si asta nu e suficient pentru a deveni campion, plus ca nu e chiar un incepator caruia ii mai poti ierta stangaciile. Iar Valentino Rossi a inceput si el de undeva, si el a invins din prima la fiecare categorie la care a concurat. In plus fiecare sport cu motor e diferit, nu poti compara F1 cu
      • 0 (0 voturi)    
        flacau (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:06)

        rody [anonim] i-a raspuns lui stefan

        esti total pe dinafara "costele", afinitatile personale exista firesc, dar sa-mi spui ca hami e un campion e prea de tot.. mai asteapta putin...(ia pune-l intr-un toro rosso sa vedem ce face?).valoarea actuala e data de masini klar,diferenta la schumy e ca a demonstrat-o si pe vremea cand era la benetton, dar ce sa sti tu din astea..da "jegos" e un termen prea dur, probabil la nervii pe care mi i-a creat cursa...nu ma deranjeaza faza cu Glock ( a riscat) ci faptul ca nu a reusit sa demonstreze mai nimik hamy asta...iar vrajeala de la 8 ani..nu intereseaza pe nimeni..cat despre ceasescu..cred ca nici nu l-ai prins..iar despre rossi sau leob nu ai tu cum sa vezi diferentele dintre un fabricat (hamy) si un talent genial (cei 2)
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Luni, 3 noiembrie 2008, 18:53)

        elena [anonim] i-a raspuns lui stefan

        Nu cred ca ai urmarit cariera lui Rossi, altfel ai fi stiut ca italianul a cistigat fiecare clasa la Moto GP - 125, 250, 500 cmc, ultima devenita Moto GP - nu din primul, ci din al doilea an.
    • 0 (0 voturi)    
      massa, model de campion (Luni, 3 noiembrie 2008, 16:51)

      antimasa [anonim] i-a raspuns lui rody

      cele doua puncte facute cadou de Rai n-au ajuns pentru un asemenea "campion"
      nu i-au ajuns "campionului" nici punctele facute cadou de FIA dupa Spa.
      un "campion" neaparat depinde de jocul rezultatelor
      Ca Rossi e un adevarat campion de acord; dar Massa?
  • 0 (4 voturi)    
    Dinamoviada la Formula 1 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:16)

    Arbitru [anonim]

    Hotie ca pe vremea lui Mircea Lucescu: Dinamo-Flacara 5-4, 5 goluri Mateut. Mateut fiind Hamilton, Lucescu fiind sforarul-sef Ron Dennis si Glock=Flacara Moreni. Ce borfasi.. Dar la echipe, tot cei mai buni (Steaua=Ferrari) au castigat.
    • 0 (0 voturi)    
      comentatori aveti ? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:29)

      john [anonim] i-a raspuns lui Arbitru

      mai usor cu acuzatiile ca nu habar n-aveti ce s-o intamplat !
      voi n-ati avut comentatori care sa va spuna ca glock o fost singurul care o riscat si n-o schimbat cauciucurile cand o inceput sa ploaie ?
      astfel, cand o inceput sa ploaie mai tare comentatorii de aici se asteptau ca hamilton sa se aproprie enorm de glock, intrebarea era daca inainte de linia de sosire.
      • 0 (2 voturi)    
        sa nu intram in detalii... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:52)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui john

        orunde sunt multi bani e si multa hotie...
        poate nu or fi furat, nu avemde unde stii, dar suspiciunea este si probabil nu vom afla niciodata ce a fost
        oricum suspicionea este... si neschimbarea pneurilor a fost o prostie, si in F1 nu se prea fac prostii....
    • -1 (1 vot)    
      stalista la formula 1 (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:50)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Arbitru

      Hotie ca pe vremea lui Valentin Ceausescu

      deci sunt de acord cu hotia, dar nu snt de acord cu exemplul... din 2 motive...
      1 -steaua ilavea pe valentin ceausesc... care era totusi ma tare (ve hagi care-a fost luat cu japca si multi alti jucatori , blaturi etc..)
      2 (si cl mai important).... sa nu amestecam fotbalul cu formula 1 ....
    • 0 (0 voturi)    
      Stelist (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:57)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Arbitru

      Ai vorbit ca un adevarat stelist. Felicitari. Si tine-o tot asa... tara te vrea prost! ;-)
  • +1 (1 vot)    
    Titlul e gresit (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:19)

    ploiesteanu [anonim]

    ferrari, sunt campioni si anul asta
  • +1 (3 voturi)    
    impropriu spus depasire (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:27)

    vali.d [anonim]

    daca doar citesti si nu ai fi si vazut ai avea senzatia ca hamilton s-a batut si l-a depasit pe glock,realitatea e ca glock a incetinit f mult pe ultimii metri,altfel soarta campionatului ar fi fost cu totul alta
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:28)

    anonim [anonim]

    Are caracter, a demonstrat de atatea ori ca are si talent , din pacate sansa i-a lipsit de mult prea multe ori.

    Inca o data bravo
    • +1 (3 voturi)    
      care sansa? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:53)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      cand i-a lipsit sansa? sezopn trecut cand mecanicii de la mclaren s-au ocupat numai de masina lui, ela dato-n bare, alonso nu avea masina pregatita si a castigat raikonen? de atunci vorbesti?
  • -2 (8 voturi)    
    Un moment rusinos.... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:31)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    .... de fapt cel mai rusinos din Formula 1. Un clovn, un papagal cu noroc gramada castiga un campionat de F1. Sper sa i se alatura cat mai repede amicilor lui Damon Hill si Jaques Villeneuve. Toti trei vor face un trio fromidabil de luzeri......

    Sper ca la anul sa vedem un campion adevarat, nu un plangacios si un trisor gen LH.
    • -3 (5 voturi)    
      Mi-ai adus aminte de Villeneuve si Hill (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:45)

      Amuzat [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Se mai intimpla si glume ale istoriei sportului, asa cum a fost cu Hill si Villeneuve sau Grecia campioana europeana la fotbal. Hamilton e mult peste cei doi clovni de mai sus, dar anul asta l-au mituit pe Glock, nu merita sa castige. Nu eram innebunit dupa Ferrari, dar n-am de ales si trebuie sa tin cu ei la anul.
      • -2 (2 voturi)    
        hamilton???? (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:58)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Amuzat

        nu mi se pare... pilot bun e alonso... vezice a faut cu renaut... si vezi ca in 1/2 de an i-a cam pus iar pe picioare....

        raikonen e bun (dar mult prea impulsiv)

        hamilon e onorabil ca pilot, dar si-a aratat limitele... e ceva mai bun ca massa (avand in vedere ca massa e un pilot de pluton)

        si are forte mult noroc....
        mclaren a adus un pilot de 2 lei... ca sa se poata ocua de hamilton in liniste... nu puteau aduce unul care se batea cu el...
      • +1 (1 vot)    
        i-auzi... (Luni, 3 noiembrie 2008, 1:58)

        MIhai [anonim] i-a raspuns lui Amuzat

        Glume ale istoriei...sunteti penibili. Amandoi au luat un campionat mondial de F1 si Villeneuve a fost si campion INDY. Mansel nu-i cumva si el un bou ca n-a castigat decat un campionat.
        Incredibil cata ignoranta cand n-ati condus in viata voastra cu 300 la ora.
        • +1 (1 vot)    
          ai dreptate (Luni, 3 noiembrie 2008, 4:00)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui MIhai

          Asa este! Si Damon Hill si Villeneuve si-au castigat cinstit titlurile si amandoi s-au batut cu Schumacher (poate tocmai faptul ca l-au batut i-a suparat si acum ii denigreaza prin comentarii aiurea). Iar in ceea ce priveste "mituirea" lui Glock... este simplu... Glock in momentul in care a inceput ploaia si majoritatea pilotilor au intrat la standuri sa schimbe pneurile cu cele pentru ploaie, se afla IN SPATELE LUI HAMILTON!! (Massa, Alonso, Raikkonen, Hamilton, Vettel, Kovalainen, Glock, Trulli), mai exact pe locul 7! si a riscat, incercand sa ajunga cu aceleasi pneuri pana la finish. Dar ploaia s-a intetit si a fost prins din urma si de Vettel si de Hamilton (a terminat la 6 secunde de Hamilton) oricum prin tactica asta a mai castigat un loc!
        • -1 (1 vot)    
          Hill si Villeneuve = glume (Luni, 3 noiembrie 2008, 4:18)

          Balan [anonim] i-a raspuns lui MIhai

          Hill si Villeneuve au beneficiat de cele mai bune masini posibile la acea ora, cu mult peste restul echipelor. Nu numarul de campionate conteaza, ci cum da din volan. Coulthard e mai bun decat aia amindoi la un loc, si n-a castigat nici un campionat. Nu trebuie mereu sa te refugiezi in statistici, ci sa judeci putin. Daca te pricepi cat de cat...
          • +1 (1 vot)    
            poate... (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:22)

            liviu [anonim] i-a raspuns lui Balan

            dar dar asta inseamna ca si schumacher a castigat din acelasi motiv
    • -1 (3 voturi)    
      Campion fabricat (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:52)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Cred ca trebuia sa fie si unul de culoare campion in F1. Acum sa vedem si unul din rasa galbena apoi unul piele rosie ... Halal campionat!
      • -1 (1 vot)    
        serios.... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:06)

        pitulicea [utilizator] i-a raspuns lui Stan

        Maine poimaine te aud cum o sa spui: "Trebuia sa iasa si un negru presedintele US"
        • +1 (1 vot)    
          sti... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:00)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui pitulicea

          daca te uiti la directia in care merge lumea...
          in stilul asta in 20 de ani barbatii albi o sa fie cei mai amarati...
          - injuri un negru e discriminare
          - un negru injura un alb nu e nimic...
          (idem alte chesti de genul asta)
          nu sunt de acord cu discriminaea... dar in nici un fel sutem toti la fel si punct..., nu exista culoare, sex natie...
          cand zici primul pilot negru din f1 deja e o forma de discriminare (pozitiva sau nu)
      • +1 (1 vot)    
        poate nu a fost asta motivul... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:56)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Stan

        dar cert e ca a fost ajutat de tata lumea mclaren...
        si oricum eu raman suspicios la glock,,,
    • +1 (1 vot)    
      ma... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:54)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      si-n alte tari.//sporturi... ai avantaje daca te cordesti cu fata sefului (aici vb de ron dennis)
  • +2 (2 voturi)    
    Aceeasi comentatori (Duminică, 2 noiembrie 2008, 21:48)

    Egox [anonim]

    @john
    Nu, n-avem comentatori. Celor doi comentatori romani le-a scapat complet din vedere ca Glock nu schimbase cauciucurile, fara sa se intrebe cum de Glock a ajuns brusc in fata lui Hamilton si Vetel (ba chiar la un moment dat a aparut pe ecran explicit ca Glock era singurul cu 2 opriri). Acuma e usor de zis ca Glock s-a dat din fata lui Hamilton. Dar, in logica asta, ma intreb de ce nu l-a batut si pe Massa, daca tot era asa zmeu cu cauciucuri de uscat.
    • +2 (2 voturi)    
      N-avem, asa e (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:44)

      McDriver [anonim] i-a raspuns lui Egox

      Cei 2 comentatori ii cantau osanale lui Massa in timp ce fix pe ecranul pe care se uitau si ei era afisat clasamentul cu Vettel, Hamilton si Glock pe 4,5 si 6... Faptul ca si familia/echipa lui Massa s-au inselat nu e o scuza pt. cei 2 comentatori, care intotdeauna par sa se uite la altceva in timpul curselor decat restul lumii... Daca eu am vazut in momentul trecerii liniei de sosire care e clasamentul, trebuia sa vada si ei, nu sa se umple de penibil.
      • 0 (0 voturi)    
        si cei de pe video hotnews is slabi (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:17)

        jb [utilizator] i-a raspuns lui McDriver

        se vede clar live cand hamilton si vettel trec pe langa glock si nimeni nu isi da seama numai dupa ce vad clasamentul ! dovada ce bine cunosc masinile !
        ma bucur ca nu toti is asa tolomaci si comentatorii mei urlau cand cei doi il depaseau pe glock si nu s-o lasat asa usor fraieriti ... fara suparare dar se vede ca erau la fata locului si sunt fosti piloti !
  • 0 (0 voturi)    
    priviti aici :) (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:33)

    starchaser [utilizator]

    momentul depasirii: http://www.youtube.com/watch?v=B62cRaIdH-E#t=0m25s
  • 0 (0 voturi)    
    Invidie (Duminică, 2 noiembrie 2008, 22:50)

    Alonso [anonim]

    Probabil din invidie fata de Ferrari , domnii de la Toyota , au dat ordin lui Glock sa reduca viteza . Cum Dumnezeului a alergat Glock in fata lui Vettel si a lui Hamilton si in ultimul viraj a incetinit asa de mult ???? Dubios....
    Hamilton este un arogant in stilul lui Schumaher.
    Vom mai vedea.....
    Nu merita titlul mai ales ca avea mai putine victorii decat Massa.Si Massa a terminat cursa in stil de mare campion.
    • +1 (1 vot)    
      glock (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:09)

      jb [utilizator] i-a raspuns lui Alonso

      saracul glock devine tinta suspiciunilor din cauza unor oameni care nu-s informatii (ca sa nu zic rau voiti). ceea ce s-a intamplat in ultima tura a fost foarte logic ... comentatorii mei (care apropo comentau de la fata locului si stiau cum si unde ploua) au zis clar la intrare in ultimul tur ca singura sansa a lui hamilton ii ori sa-l redepaseasca pe vettel ori sa ploaie mai tare ca glock sa inceapa sa alunece serios (pe ploaia care era atunci glock se descurca binisor).
      spre norocul lui hamilton ploaia s-a intetit bine si el si vettel l-au ajuns, chiar au terminat cu 5 sec in fata lui. glock a riscat si a pierdut (risc perfect logic avand in vedere unde era inainte sa vina ploaia); la fel cum a alonso a riscat si a castigat acum cateva curse cand a plouat iara ...

      concluzia: cine se gandeste la tot felul de conspiratii defapt refuza sa accepte adevarul ...
      • 0 (0 voturi)    
        care sunt comentatorii tai? (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:03)

        qwerasdf12345 [utilizator] i-a raspuns lui jb

        poti sa ne spui si noua care sunt comentatorii tai? ca astia din ro chiar avea cate ceva de invatat...
        • 0 (0 voturi)    
          comentatori (Luni, 3 noiembrie 2008, 14:17)

          jb [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf12345

          martin brundle, mark blundell, james allen
  • -1 (3 voturi)    
    ha ha ha (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:16)

    un roman [utilizator]

    Hamilton campion al lumi si Ferrari doar Campioni ai F1?

    Sa ma stricde ras nu alta, auzi tu Campion al lumii!
  • +1 (1 vot)    
    anvelope de ploaie (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:27)

    Egox [anonim]

    Din primii 6 clasati, Glock e singurul care a ramas pe slick-uri. Voi chiar credeti ca ceilalti 5 au trecut pe anvelope de ploaie de fraieri? Glock a riscat si n-a castigat. Daca trecea si el pe anvelope de ploaie, ar fi fost pe 6 cu 8 tururi inainte de final. N-a fost sa fie.
    Massa si-a jucat foarte frumos sansa si fanii au facut spectacol. Pacat, la Massa, ca merge asa bine doar cand e primul. Oricum... cu un lucru sunt de acord din ce-au spus comentatorii romani: indiferent cine castiga, era pe merit.
  • +2 (2 voturi)    
    'Mi-a stricat ziua cursa asta (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:32)

    FLORIN [anonim]

    Speram sa castige Massa campionatul. Oricum a fost o cursa frumoasa. Tare de tot finalul.
  • -2 (4 voturi)    
    manareala (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:35)

    nelupioneru [anonim]

    cat costa castigarea unui campionat de F1? puteti sa-l intrebati pe Glock! sau pe cei de la Toyota...?ce avea de castigat Toyota daca nu-l, lasau sa treaca....nimic ..in schimb.....................................................................Ferrari Rules
  • 0 (0 voturi)    
    Hamilton (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:44)

    mike [anonim]

    Hamilton a procedat corect. A 'tras' cat sa castige titlul, fara sa forteze inutil masina (ca anul trecut). Stia ca o sa-l depaseasca pe Glock (ca de aia are echipa sa-l anunte ce misca pe pista) si nu a fortzat cu Vettel.
    Un campionat nu se castiga 'tragand ca disperatul' ca anul trecut ci prin constanta si maturitate in decizii.
    A avut ghjinion cu prima ploaie... a plecat cu multa benzina si prima oprire la boxe l-a dezavantajat... cei de la Ferrari au putut sa alimenteze. Altfel castiga si cursa.
  • 0 (0 voturi)    
    La sfarsitul zilei... (Luni, 3 noiembrie 2008, 0:13)

    cONTROLORU [anonim]

    Hamilton e campion mondial, indiferent de parerile unor frustrati posesori de dacii rosii cu semnul de la Nike in luneta.
    • -1 (1 vot)    
      nu e chiar asa... (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:28)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui cONTROLORU

      deci in primul rand... daca nu impartasim aceeasi parere cu tine nu suntem frustrati... pur si simplu avem pareri diferite...

      comentariul facut (cu daciile rosii etc) arata ca tu este cel mai frustrat

      nu sunt fan ferrari... dar din 2 rele (massa si hamilton) il preferam pe primul...

      este adevarat ca el o sa fie campion orice ar fi, dar asta nu inseamna si ca merita, nu inseamna ca nu a facut magari...
  • -3 (3 voturi)    
    unii dintre voi ati vazut alt meci (Luni, 3 noiembrie 2008, 6:59)

    ploiesteanu [anonim]

    Se vede clar cum Glock ca un genteleman englez, se da la o parte de la coarda si-l lasa pe hamilton sa intre. Ce cauciucuri ? In loc sa tina linia dreapta si sa taie coarda, s-a dat la o parte cotind in dreapta si facandu-i loc lui hamilton. Mai curand putea sa alunece prin manevra (murdara) care l-a facut campion pe hamilton. /probabil a iesit cu banii la interval la ora cand scriu aceste randuri.
  • -3 (3 voturi)    
    Manarie! (Luni, 3 noiembrie 2008, 7:54)

    Vali cel batran [anonim]

    Neamtul trebuia descalificat. A incetinit voluntar pentru a facee loc lui Hamilton. Treaba cu cauciucuri de neploaie sa o spuna mutilor nu mie. A primit instructiuni de la boxe dupa ce scuderiile s-au inteles la pret. Nu cred ca Ferrari v a sta cu mainile in san resemnati!
  • -3 (3 voturi)    
    Furaciune (Luni, 3 noiembrie 2008, 9:35)

    adi [anonim]

    Copii, e inadmisibil ce s-a intamplat. Sa i-o spuneti lu Mutu pasta cu ploaia din ultimul tur care s-a intetit. Faci 1.24 pe precedentele tururi si apoi 1.44?
    Si te dai la o parte evident pe ultimele viraje?
    lasati-o jos k macane. Tata Bernie are nevoie de o pata de "culoare". O are acu.
  • -2 (2 voturi)    
    blat (Luni, 3 noiembrie 2008, 10:30)

    fabregas [anonim]

    blat glock! alexandrescu mai ca nu lesina de fericire ca a luat maroniul titlul!!! ce penibili!!!!
  • -1 (1 vot)    
    hamilton si furtul tehnologiei (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:19)

    visio [anonim]

    majoritatea celor care au postat aici, uita ca mclaren a furat tehnologia F1 de la ferari; numai dupa ce inginerii frustrati au facut binecunoscutul troc: bani contra informatie, cei de la mclaren au reusit sa acceada la aceasta pozititie; Kubitza este mult mai bun pilot decat hamilton si daca il pui intr-un ferari, in locul unui fitzos ca raikonen, va fi un al doilea schumaher; deci, inainte de a felicita o echipa impostoare si un pilot de o calitate oarecare...sa remarcam munca lui Massa si lucrul in echipa al celor de la mclaren
    • -1 (1 vot)    
      eee (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:45)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui visio

      daca nu ar conta masina...
      massa, hamilton ar fi pe la coada...
      alonso, kubitza sunt muuult mai buni ca cei 2... raikonen e si el mai bun ca e prea impulsiv etc etc , haitzfeld, vettel etc sint si ei mai bun ca primii 2....
      asta e oricum la F1 de vreo 10-15 ani nu prea mai conteaza pilotul ci masina
  • +1 (1 vot)    
    bravo Hamilton, bravo Massa (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:26)

    mozzy [utilizator]

    A fost o cursa frumoasa, in special finalul, foarte tensionat.

    Ar mai fi un lucru de mentionat poate, special pentru romanii frustrati ca Massa a pierdut titlul: Glock a terminat la aproximativ 3 secunde dupa Hamilton, pentru cine are ochi sa vada este extrem de evident ca nu avea cum sa-l tina pe Hamilton sau Vettel in spate, fara cauciucuri corespunzatoare.

    Hamilton a castigat meritat, asta a fost doar o cursa din cele 18, iar Massa a pierdut pe mana lui.

    Si apropos de conspiratii, poate va aduceti aminte cum Hamilton a fost scos in decor in Japonia, de catre Massa, dupa o manevra nesportiva, demna de urmariri cu politisti, cand Massa nu a suportat ca a fost depasit. Massa nu a fost penalizat.

    Sa va reimprospatati memoria: http://sport.hotnews.ro/stiri-motor-4762118-formula-1-alonso-castiga-japonia-ciocnire-intre-rivalii-hamilton-massa-video.htm
    • -1 (1 vot)    
      da da da (Luni, 3 noiembrie 2008, 11:47)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      sa nu uitam si manevrele sinucigase ale lui hamilton... apropos de scos in decor... sa nu uitam furtul de tehnologie, sa nu uitam cum a fost pastrat pilotul mai prost la mclaren pentru ca are pile la ron dennis
      din punctul meu de vedere as fi preferat sa castige massa, dar ca piloti... nici hamilton nici massa nu merita titlul, sunt piloti mult mai buni ca ei...