Valentino Rossi se simte in largul lui pe circuitul de la Sepang. La primul antrenament de vineri, italianul de la Yamaha a terminat pe locul 1, in 2 minute 02,693 secunde, iar la sesiunea a doua a terminat pe 2, in spatele americanului Colin Edwards."A fost o zi buna pentru noi pentru ca am fost cei mai rapizi dimineata si pe locul doi dupa-amiaza. Imi place mult aceasta cursa. E dificila, tehnica si mare. Sa pilotezi aici e foarte distractiv", a declarat Doctorul.

"Putem imbunatati unele lucruri, mai ales setarile motocicletei. Trebuie sa mai lucram la una sau doua lucruri. Sunt foarte motivat si vreau sa obtin un bun rezultat duminica", a spus Rossi increzator ca va castiga Grand Prix-ul de la Malaiezia, penultima cursa a acestui sezon.

Casey Stoner, care a implinit joi 23 de ani, a terminat ambele sesiuni de antrenamente pe locul 3. Australianul de la Ducati va suferi o operatie la incheietura mainii stangi, dupa terminarea cursei de la Valencia. Procesul de recuperare va dura zece saptamani.

Romanul Robert Muresan a terminat pe locul 30 primul set de antrenamente in 2 minute 21,298 secunde, la categoria 125cc.