MotoGP/ Imparatul Valentino Rossi: victorie la Motegi, din nou campion mondial!

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2008, 9:21 Sport | Motor

Italianul Valentino Rossi avea nevoie de un singur punct la Motegi (Japonia) pentru a-si asigura al 6-lea titlu mondial la clasa "regina" (al 8-lea din cariera). Pentru a fi sigur, dar si pentru a-si demonstra superioritatea, Rossi a castigat cursa, devansandu-i pe Casey Stoner, Dani Pedrosa si Jorge Lorenzo.

Valentino Rossi a plecat in cursa de la Motegi de pe a patra pozitie: startul bun l-a adus pe a treia pozitie; in turul 6 l-a depasit pe Pedrosa, iar in turul 14 l-a devansat pe Casey Stoner.

"A fost o cursa extrordinara, pentru o victorie extraordinara. Suntem foarte rapizi, de aceea echipa mea (Yamaha) merita acest titlu mondial", a spus Rossi dupa cursa. 

Inaintea ultimelor trei curse din campionatul mondial de motociclism viteza, Rossi are un avans de 92 de puncte, imposibil de recuperat de vreunul dintre urmaritori.

Clasament general, cu trei etape inainte de final
1. Rossi (Yamaha) 312p - deja campion mondial
2. Casey Stoner (Ducati) 220
3. Pedrosa (Honda) 209
4. Lorenzo (Yamaha) 169p.






















1578 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 28 septembrie 2008, 9:42)

    ramona [anonim]

    Viva Valentino Rossi!.dar totusi nu te mai saturi[-(?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 28 septembrie 2008, 12:06)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui ramona

      Ar trebui sa se sature?
  • 0 (0 voturi)    
    FORZA VALE (Duminică, 28 septembrie 2008, 10:42)

    elvys2008elvys [anonim]

    ESTI UN MARE CAMPION FORZA VALE
  • 0 (0 voturi)    
    corectati!!! (Duminică, 28 septembrie 2008, 12:55)

    fan rossi [anonim]

    Sunt fan Rossi. Totusi, "Imparatul" in motociclism a ramas Max Biaggi. Il rog pe "mazgalitorul" acestui articol sa corecteze.
  • 0 (0 voturi)    
    loool (Duminică, 28 septembrie 2008, 19:28)

    be real [anonim]

    ce performante are Biaggi? nush pe ce lume traiesti dar rossi l/a umilit in majoritatea curselor iar ca palmares e ca si cum as compara Barcelona cu Industria Sarmei Campia Turzii. lasa/ne
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptate (Duminică, 28 septembrie 2008, 21:50)

      D. [anonim] i-a raspuns lui be real

      Are dreptate. Max Biaggi chiar daca nu a avut performantele lui Rossi, era (si este) supranumit "Imparatul Roman". Rossi este "Il Dottore" cum il stie toata lumea si dupa parerea mea cel mai bun pilot al tuturor timpurilor.

      Forza VALE, YOU ARE THE BEST!
  • 0 (0 voturi)    
    BIAGGI........ UN FRUSTRAT (Luni, 29 septembrie 2008, 12:07)

    JDERU [anonim]

    dupa cum reiese si din titlu Biaggi este un frustrat, in afara faptului ca pilota ca o cizma in motogp si nici in superbike nu face exceptii a mai avut tupeul sa zica ca Rossi are o problema cu el. Fratilor Rossi a reusit ce carnaciorul ala de Biaggi nu o sa reuseasca niciodata, a plecat de la un constructor de top "HONDA" si a readus un altul in pozitie de lider "YAMAHA" asa ca daca cativa dintre voi care a-ti postat comentariile aveti motor eu zic sa va mai documentati........... pilotatul nu inseamna cat prinzi in linie dreapta sau cate burn-uri ai facut