Lewis Hamilton reaprinde scandalul: Nu am gresit nimic in duelul cu Raikkonen

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2008, 15:25 Sport | Motor

Lewis Hamilton se apara
Foto: AGERPRES
Britanicul Lewis Hamilton nu se impaca cu decizia FIA de a-l depuncta cu 25 de secunde, lucru care l-a facut sa termine pe trei MP al Belgiei dupa ce pe pista iesise primul, pilotul celor de la McLaren Mercedes explicand intr-un material publicat de The Sun ca nu considera ca a gresit cu ceva in duelul cu Kimi Raikkonen.

"Aceasta este o cursa de viteza, se intampla multe lucruri. Daca am fost penalizat inseamnca ca am gresit ceva, dar nu stiu ce. Am taiat sicana, dar dupa ce am vorbit in casca cu echipa tehnica l-am lasat pe Raikkonen sa treaca in fata. Nu stiu ce as fi putut sa fac mai mult de atat. Eram in plina accelerare si tocmai de accea nu am ramas prea mult in spatele lui Kimi", a precizat liderul campionatului mondial citat de The Sun.
 
De-a lungul participarii sale in Formula 1 (este la doar al doilea sezon) Lewis Hamilton a fost penalizat deja de cinci ori de catre FIA din diverse motive de indisciplina.

Federatia Internationala de Automobilism a precizat ca este destul de greu sa revina asupra deciziei, in timp ce echipa McLaren Mercedes ar putea sa renunte la apelul pe care vroia sa-l faca, totul hotarandu-se in cursul zilei de marti.

Cu cinci etape inainte de finalul sezonului lupta pentru titlul mondial se da intre britanicul Lewis Hamilton (McLaren Mercedes) si brazilianul Felipe Massa (Ferrari), cei care sunt despartiti de numai doua puncte in ierarhia pilotilor.




















1594 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    BINEINTELES C-A GRESIT! (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:41)

    ed [anonim]

    Chiar m-am mirat in timpul cursei de faptul ca dupa ce a taiat sicana aceea, a mai intercat sa-l depaseasca pe Raikkonen. Daca ar fi negociat virajul corect dupa acea greseala in care nu a franat la timp, ar fi pierdut pe putin 3-4 secunde. Astfel nu ar fi mai ajuns in spatele lui Raikkonen asa repede, iar finlandezul nu ar mai fi fost sub aceeasi presiune ca in momentul in care a derapat si a iesit din cursa.

    Imi plac amandoi dar, dupa parerea mea, decizia FIA este un una corecta.
  • 0 (2 voturi)    
    Acum chiar sunt convins ca este corect (Marţi, 9 septembrie 2008, 16:02)

    Paul [anonim]

    ... sa fie penalizat. Pai se da singur de gol. Mai bine tacea. Auzi cica nu putea sa ramana prea mult in urma pentru ca era in plina acceleratie adica daca tot mi-am castigat avantajul tind curba macar sa profit pana la cap. O mai fi si pastrat traseu ideal ca sa nu ii dea lui Raikkonen posibilitatea sa mearga pe unde trebuie.
    Realizez ca aces Lewis nu este decat un tzanc infumurat ...
  • 0 (2 voturi)    
    Pai altfel (Marţi, 9 septembrie 2008, 16:08)

    ha [anonim]

    Ok, sa zicem ca a procedat corect facand chestia asta. Mergand pe acelasi rationament, cei care sunt la 20 sec in spate(sa zicem), pot sa taie sicane pana cand ii ajung pe cei din fata.
    Si apoi... ca sa nu mai fie ce sicane sa taie, FIA va trebui sa faca circuitele precum cele din campionatul american (nu stiu cum ii spune, cei cu circuite ovale).
    Si atunci in mod sigur nu o sa ma mai uit la F1.
  • +1 (1 vot)    
    bla (Marţi, 9 septembrie 2008, 17:02)

    Costel [anonim]

    Omu a vrut sa il depaseasca pe interior, Kimi i-a taiat fata, nu a mai avut ce face si a taiat curba. Apoi a incetinit si l-a lasat in fata pe Kimi, depasindu-l dupa vreo 10 secunde. Ce nu stiu cei care nu au vazut cursa este ca Hamilton a fost mult mai rapid decat Raikonen si il depasea oricum, cu sau fara sicana taiata. A taiat sicana mai mult de nevoie...
    • -1 (1 vot)    
      costel sau dorel (Marţi, 9 septembrie 2008, 20:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Costel

      Tu esti costel sau esti dorel, ca dupa logica nu imi dau seama??
  • -1 (1 vot)    
    s-a dat de gol (Miercuri, 10 septembrie 2008, 1:07)

    cristi [anonim]

    Ham a spus ca (si) dupa scurtcircuitarea sicanei si dupa ce l-a lasat pe Rai sa treaca in fata (cu mai putin decat o masina distanta) era in plina acceleratie. He, he, daca tacea poate mai erau de doi bani sperante, dar asa...
    • +1 (1 vot)    
      re: s-a dat de gol (Miercuri, 10 septembrie 2008, 9:11)

      trapped [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nu avea cum sa taca pentru ca audierea lui Ham a fost mai mult o formalitate avand in vedere ca intai se verifica inregistrarile telemetrice. Iti dai seama ca telemetria a aratat clar cand si cat a accelerat pilotul. Hamilton stia si el asta asa ca nu a facut decat sa sustina corectitudinea depasirii dpdv al regulamentului pentru ca argumentele tehnice erau deja batute in cuie de inregistrarile telemetrice.
      Oricum, are toate sansele sa iasa campion mondial... se vede clar ca, daca isi pastreaza calmul, poate castiga orice cursa.