Finlandezul Kimi Raikonen a castigat Marele Premiu de Formula 1 desfasurat in Malaezia, izbutind primul succes in sezonul 2008 al Marelui Circ. Acesta a fost urmat de polonezul Robert Kubica, in timp ce finlandezul Heikki Kovalainen a fost cel care a intregit podiumul de premiere.

Vicecampionul mondial Lewis Hamilton a dezamagit in acest Grand Prix, britanicul terminand de-abia pe locul al cincilea, cu largul concurs al echipei tehnice, care l-a tinut mult peste timpii normali la boxe in cadrul uneia dintre intrarile sale ( Hamilton a avut mari probleme la prima sa intrare la boxe, atunci cand mecanicii au avut dificultati in a-i schimba pneul dreapta fata - a pierdut aproximativ 20 de secunde). Cu toate acestea, Lewis a fost de departe cel mai bun la start, atunci cand a reusit sa-i depaseasca pe Kovalainen, Alonso, Heidfeld si Trulli.

Surpriza zilei a fost furnizata de Jarno Trulli, cel care a sosit pe pozitia a patra, in timp ce in puncte au mai terminat Heidfeld (BMW - locul 6), Webber ( Red Bull - locul 7) si fostul campion mondial Fernando Alonso ( Renault - locul 8).

Plecat din pole-position, brazilianul Felipe Massa a fost nevoit sa abandoneze din cauza unei erori de pilotaj in turul 31, ratand astfel sansa de a realiza o dubla foarte importanta pentru Scuderia de la Marranello. Felipe a scapat de sub control monopostul, iesind in decor.