Plecat din pole-position, Lewis Hamilton (Mercedes) a castigat, duminica, pe circuitul de la Suzuka, Marele Premiu al Japoniei, a XVI-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de Max Verstappen (Red Bull, Olanda) si de Daniel Ricciardo (Red Bull, Australia).

Lewis HamiltonFoto: Formula1.com

Pe locul 4 s-a clasat Valtteri Bottas (Mercedes, Finlanda), in timp ce locul cinci a revenit lui Kimi Raikkonen (Ferrari, Finlanda).

Esteban Ocon (Force India-Mercedes, Franta) a fost al saselea, fiind urmat de coechipierul sau Sergio Perez (Force India-Mercedes, Mexic).

Al optulea la Suzuka a fost Kevin Magnussen (Haas-Ferrari, Danemarca), locul noua a fost ocupat de Romain Grosjean (Haas-Ferrari, Franta), iar pe zece s-a clasat Felipe Massa (Williams-Mercedes, Brazilia).

Germanul Sebastian Vettel a abandonat in turul 4, alte abandonuri fiind inregistrate de Lance Stroll (Williams-Mercedes, Canada), Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari, Suedia), Nico Hulkenberg (Renault, Germania) si Carlos Sainz (Toro Rosso-Renault, Spania), scrie News.ro.