Italianul Andrea Dovizioso (Ducati), a castigat, duminica, pe circuitul de la Silverstone, Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, a 12-a etapa a Campionatului Mondial de motociclism viteza, acesta fiind al patrulea sau succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) si de italianul Valentino Rossi (Yamaha).

Andrea DoviziosoFoto: motogp.com

Dovizioso a mai castigat in acest an Marele Premiu al Italiei (4 iunie), pe cel al Cataluniei (11 iunie) si pe cel al Austriei (13 august).

Spaniolul Marc Marquez, liderul clasamentului general inaintea acestei curse, a abandonat cu sapte tururi inainte de final. In urma victoriei de pe circuitul de la Silverstone, Dovizioso a urcat pe prima pozitie a ierarhiei generale.