Raliul Dakar 2008 a fost anulat din motive de securitate

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2008, 12:24 Sport | Motor

Raliul Dakar 2008, care urma sa inceapa sambata la Lisabona, a fost anulat, au anuntat organizatorii competitiei, care au invocat motive de securitate.

Este pentru prima data cand competitia este anulata, de la infiintarea sa, la sfarsitul anilor '70.

Ministrul de externe al Frantei, Bernanrd Kouchner, ii avertizase anterior pe organizatorii raliului Dakar 2008 ca trecerea prin Mauritania (prevazuta intre 11 si 19 ianuarie) este extrem de periculoasa: in acea zona, inaintea Anului Nou, patru turisti francezi si-au pierdut viata intr-un atentat revendicat de o celula terorista Al Qaeda.

Conducerea Raliului a discutat vineri la Lisabona (cu o zi inainte de startul competitiei) importanta ultimelor avertismente. Televiziunea portugheza SIC transmisese in cursul diminetii o informatie culeasa de la unul dintre concurenti, potrivit caruia exista posibilitatea ca Dakar 2008 sa fie anulat.

Citiva dintre concurentii pregatiti sa participe la Raliul Dakar 2008 au contestat decizia, neintelegind cum de nu a fost pregatita o varianta B (modificarea itinerariului).
























1892 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mai mult talharie (Vineri, 4 ianuarie 2008, 12:58)

    Nicolaie Predescu [anonim]

    Dupa toate informatiile se pare ca au fost constituite mai mult elemente infractiunii de talharie decat de act terorist
  • 0 (0 voturi)    
    PACAT (Vineri, 4 ianuarie 2008, 14:11)

    cris [anonim]

    Sa speram ca nu va continua... ceva cu traditie se duce pe apa sambetei... F1 este apa de ploaie, Dakar se anuleaza... mai ramane LeMans... cine stie...
  • 0 (0 voturi)    
    ghinion (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:47)

    stefan [anonim]

    Ce ghinion. Dupa ce am aflat ca pana la urma o sa zboare avionul spre lisabona, acum aflu ca s-a anulat raliul. Sper sa nu patesc la fel si cu Paris Beijing. Ce planeta trista avem in care nu te poti misca in siguranta.
  • 0 (0 voturi)    
    sa speram ca nu se va repeta! (Vineri, 4 ianuarie 2008, 18:24)

    Nicolaie [anonim]

    Ca e o decizie absurda si lipsita de orice temei nu cred ca mai e cazul sa comentam! Sper doar sa nu fie la fel si cu Budapest-Bamako!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 12:13)

    Weather [anonim]

    Mi se pare interesant ca niste coate-goale care nu se gindesc decit la distractie si femele maro extaziate sa conteste o decizie inteleapta a unui ministru fara indoiala mult mai bine informat decit aceasta adunatura etilica revoltata.
    • 0 (0 voturi)    
      esti dus! (Duminică, 6 ianuarie 2008, 11:03)

      Nicolaie [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Weather..... esti dus cu pluta frate, rau de tot!
      • 0 (0 voturi)    
        Mai draga (Duminică, 6 ianuarie 2008, 12:36)

        Weather [anonim] i-a raspuns lui Nicolaie

        Fratele meu mai mintos,uite care e situatia:goana acestor nebuni pe 2-4 roti implica adunarea a zeci de mii de gura-casca inconstienti amatori de caterinca ieftina...iar in conditiile de minima securitate ce pot fi realizate acolo,ei ar fi fost tinte banale pentru teroristii kamikaze ai lui Osama.E bine insa ca mai sint si oameni rationali si nu doar mistocari dornici de distractii puerile dar care ar putea face pina la urma atita rau...
        • 0 (0 voturi)    
          Plymouth-Dakar (Duminică, 6 ianuarie 2008, 13:28)

          Nicolaie [anonim] i-a raspuns lui Weather

          Prietene, cursa Plymouth-Dakar e in plina desfasurare, de vreo 10 zile, sunt in Mali si Muritania, lumea se distreaza din plin in desert, e liniste si pace, nu sunt probleme. Daca nu le ai, apuca-te si comenteaza altceva, unde te pricepi.