Debutantul Rossi s-a impus in editia centenara de la Indianapolis 500

Luni, 30 mai 2016, 11:40 Sport | Motor

Alexander Rossi
​Alexander Rossi a devenit al 70-lea pilot care cucereste trofeul Borg-Warner, dupa ce a castigat editia centenara Indy 500. Rossi a fost debutant in competitia de 500 de mile si al 9-lea pilot care castiga de la prima aparitie pe The Brickyard.

Ultimul debutant care a trecut linia de sosire in celebra cursa de la Indianapolis a fost brazilianul Helio Castroneves, in 2001. Pe locul doi s-a clasat columbianul Carlos Munoz, la o diferenta de 4 secunde, iar Joseph Newgarden a terminat pe locul trei.

Rossi  a fost foarte emotionat la finalul cursei. ”Nu ma intrebati ce simt. Inca sunt pe ultimul tur, cu motorul tusind si Brian in casti, repetand continuu: O poti face!” - Alexander Rossi, citat de Digi Sport.