VIDEO Scandal mare in MotoGP: Valentino Rossi, acuzat ca a produs abandonul lui Marc Marquez, dupa ce l-ar fi lovit cu piciorul

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2015, 11:16 Sport | Motor

Momentul in care Rossi l-ar fi lovit pe Lorenzo
Foto: Captura video
Cel mai important moment din Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP s-a produs cu 13 tururi inainte de final, atunci cand Marc Marquez a abandonat dupa un duel cu Valentino Rossi. Italianul este acuzat ca l-ar fi lovit cu piciorul pe iberic. Cu doar o etapa inainte de finalul sezonului, Rossi mai are doar sapte puncte avans fata de Jorge Lorenzo.

UPDATE: Valentino Rossi a fost penalizat pentru incidentul cu Marc Marquez - va pleca ultimul in cursa de la Valencia.


Vezi aici momentul duelului dintre Rossi si Marquez.


Incidentul, vazut dintr-un alt unghi.


"Trebuie sa se faca dreptate. A fost un incident urat. Corect este ca Valentino sa fie sanctionat dur, pentru ca l-a impins clar pe Marc" - Jorge Lorenzo, la conferinta de presa de dupa terminarea cursei.

Ce spune Valentino Rossi

"Din pacate, am pierdut mult timp cu Marc, m-a tinut pe loc in primele tururi, apoi in cel de-al 14-lea, am incercat sa intru larg in viraj, sa il incetinesc pe Marquez. Marc a pilotat doar pentru a-mi cauza mie probleme, am vrut sa scap, dar n-am putut. Apoi a intrat in mine. E pacat de ceea ce s-a intamplat, cred ca daca ar fi fost o cursa normala as fi putut lupta cu Jorge. La Valencia va fi o cursa si mai dificila" - Valentino Rossi.

Oficialii celor de la Honda (echipa lui Marquez) au anuntat ca vor face contestatie si ca vor cere penalizarea lui Valentino Rossi. O eventuala pedeapsa pentru Rossi ar fi asteptata si de coechipierul acestuia, Jorge Lorenzo, sportiv cu care Valentino se lupta pentru castigarea titlului mondial.

Victoria lui Dani Pedrosa a trecut in plan secundar


Cursa din Malaezia a fost castigata de Dani Pedrosa (Honda), acesta fiind urmat de Jorge Lorenzo (Yamaha) si Valentino Rossi (Yamaha). Victoria lui Dani a trecut insa in plan secundar, importanta fiind lupta pentru titlul mondial dintre Valentino si Jorge.

In urma rezultatelor de duminica, Lorenzo s-a apropiat la sapte puncte de Rossi in ierarhia generala. Ultima etapa din calendarul competitional se va disputa la Valencia (Spania), in data de 8 noiembrie.

Clasament general:

1 Valentino Rossi 312 puncte
2 Jorge Lorenzo 305
3 Marc Marquez 222
4 Dani Pedrosa 190
5 Andrea Iannone 188 etc.


Citeste mai multe despre   























14333 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    complicata treaba (Duminică, 25 octombrie 2015, 11:46)

    Pink Z [anonim]

    mie nu mi se pare ca rossi l-a impins deliberat.. in mod clar l-a incetinit sa-i spuna ceva "dulce" cum a mai facut si cu 2-3 ture inainte.

    ce cred eu e ca rossi a luat o trasa foarte larga in mod special iar marquez a fortat si a intrat cu casca in piciorul lui rossi.. gestul lui rosssi a fost unul reflex sa-l indeparteze.

    rossi si-a luat o penalizare cam dura, va pleca ultimul la valencia deci, din pacate, s-a cam dus titlul pentru el.. asta dupa ce tot anul a fost pe locul intai.
    • -6 (8 voturi)    
      Da de unde complicata !!!! (Duminică, 25 octombrie 2015, 13:31)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      E clar ca lumina ochilor ca ia facut vant cu genunchiul !!! Ce nu e clar acolo........imaginile nici nu merita comentate macar....... penibil !!!!
      • +4 (4 voturi)    
        Ce-o fi așa clar? (Duminică, 25 octombrie 2015, 14:27)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Nu mă pasionează Moto GP, dar am văzut și eu imaginile. Mie mi se pare că celălalt inițiază contactul.
      • +4 (4 voturi)    
        Adica? (Duminică, 25 octombrie 2015, 14:29)

        radu [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        Dar cand marquez ii da cu casca in genunchi cum e?
      • +3 (5 voturi)    
        Ca.. (Duminică, 25 octombrie 2015, 15:39)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ..sa-ti dai cu parerea trebuie sa fi vazut toata cursa , nu un frame !...cumva sa stii toata povestea, daca nu chiar sa fii acolo , in caz contrar mai bine taci !
  • +4 (6 voturi)    
    Jorge Lorenzo noul campion (Duminică, 25 octombrie 2015, 11:46)

    ovidiu [anonim]

    Din pacate in ultima cursa Valentino Rossi va pleca de pe ultima pozitie, practic nu are nici o sansa la titlu.
    • +4 (4 voturi)    
      "frumoasa" declaratia (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      lui Lorenzo...
      omul asta nu are discernamant! ar trebui sa i se interzica sa vorbeasca in public.
      sa nu mai vb. ca este suspecta usurinta cu care a trecut el pe langa Marquez fata de lupta dintre Marquez si rossi....
      aparent la motogp spaniolii sunt asi in blaturi, nu italienii
  • +6 (8 voturi)    
    marquez (Duminică, 25 octombrie 2015, 11:58)

    Catalin [anonim]

    Din păcate s-a adeverit ce a zis Rossi în urma cu o săptămână, și anume că Marquez trage pentru Lorenzo sau oricum împotriva lui Rossi. Marquez s-a comportat nesportiv pentru că viciaza lupta la titlu. L-a șicanat toată cursa pe Rossi. E greu de spus dacă Rossi chiar a vrut sa-l împingă când Marquez s-a lăsat peste el foarte agresiv..
    Dacă ar fi să facem o comparație juridică ce a făcut Marquez e "hartuire"
  • -2 (6 voturi)    
    Declaratia neavenita (Duminică, 25 octombrie 2015, 13:14)

    Tibi [anonim]

    Totul pleaca de la declaratiile lui Rossi la adresa lui Marquez, din conferinta de joi, in care il acuza pe acesta di urma de o anumita atitutide pro Lorenzo. Declaratie total neasteptata mai ales dupa cele intamplate in cursa anterioara, cursa in care Marquez il depasiseste pe Lorenzo in ultimul tur si astfel o si castiga.
    Rezultatul acelei declaratii s-a vazut in cursa de astazi. Marquez a vrut probabil sa ii demonstreze lui Rossi ce inseamna sa fie intradevar pro Lorenzo, atitudine gresita dupa parerea mea, totul culminand cu o reactie total neavenita si la fel de gresita din partea lui Valentino, care il impinge pe Marc si il scoate din cursa.
    Pacat ca se transeaza asa un campionat mondial, dealtfel foarte interesant, dar consider ca penalizarea lui Rossi e corecta. De condamnat si atitudinea lui Maquez, chiar dar a fost provocata..
    • +4 (6 voturi)    
      deci... (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tibi

      unu te face trisor... si tu ca ra ii arati o lectie.... devii triso...
      are cu adevarat sens...

      sanctiunea NU este corecta! absolut deloc! este o rusine pentru motogp si este probabil episodul care va omora acest sport!

      totul culminant cu declaratia lui Lorenzo care zicea ca e prea mia sanctiunea ca daca ploua o sa recupereze acele locuri....
      si multe altele pe langa
  • +4 (6 voturi)    
    vinovat (Duminică, 25 octombrie 2015, 13:14)

    xdv [anonim]

    nu e rossi.......marc a intrat intai in el.....se vede de la o posta
  • -5 (5 voturi)    
    Tentativa de omor (Duminică, 25 octombrie 2015, 14:27)

    Black [anonim]

    Marele "campion" ar trebui bagat la puscarie pentru tentativa de omor.La o astfel de viteza asa se numeste si Valentino a scapat prea ieftin.
    • +6 (6 voturi)    
      really?! (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Black

      esti pe dinafara
  • +4 (4 voturi)    
    da (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:44)

    george [anonim]

    Stimate domn chiar nu putem sa ne abtinem de la cuvinte .
    Agresivitatea lui Marquez tine la cei mai slabi de inger. Nu e cazul. Se pare ca Vale a pierdut titlul, dar le-a spus celor carora il stiu si celor carora ii dau tarcoale ca va muri greu.
  • -3 (5 voturi)    
    corect penalizat (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:45)

    cristi [anonim]

    se vede clar ca valentino era sub presiune ceea ce e si normal la lupta pt titlu...marc a facut ceea ce ar fi trebuit sa faca orice pilot nimeni nu trebuia sau trebuie sa il lase in fata doar pentru ca el e la lupta pentru titul daca ar fi fost asa atunci inta in pista numai valentino si lorenzo! era logic ca o sa intampine alti piloti, ceea ce a facut valentino astazi este o rusine pentru numele lui si ce a reusit sa faca in atatia ani!! antisportiv se vede de pe luna ca si zidul chinezesc dealtfel a si declarat ca a incetinit intentionat sa-l scoata de pe trasa si sa il incetineasca da si-a pierdut mintile in propriul joc psihologic si acum plateste
    • +2 (4 voturi)    
      serios?! (Duminică, 25 octombrie 2015, 17:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      1 - este *sau ma rog poate fi) o reactie fireasca ca un raspuns fiziologic la un atac. deci nu ceva intentionat
      2 - tu ai vazut partea in care marques il impinge?@
      3 - ai vazut partea in care marques il lasa sa treaca pe Lorenzo?
      4 (bonus) - https://twitter.com/VR46_Vanguard/status/658212318568951808/photo/1
  • +3 (5 voturi)    
    /// lorenzo (Duminică, 25 octombrie 2015, 16:56)

    liviu_ [utilizator]

    sa fie sanctionat dur valentino... sigur eu ma bucur si profit de asta...
    e mai tanar c u vreo 8 ani.... si nu e in stare sa-l bata pe circuit!!! ///
  • +2 (4 voturi)    
    Aiurea (Duminică, 25 octombrie 2015, 17:49)

    miohaiham [utilizator]

    Vina lui Marquez.pica ca un ciudos ca a pierdut virajul.putina Nebunie face diferența între campioni si restul!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Cat subiectivism zace in voi! (Luni, 26 octombrie 2015, 8:58)

    sheicu [anonim]

    1. trebuie sa suferi de un retard sever sa spui ca Marc il favorizeaza pe Jorge, cand in Australia l-a depasit in ultima tura si ia luat, astfel, 5 puncte foarte importante in lupta pentru titlul mondial;
    2. se vede clar ca in virajul respectiv ca Rossi nu are nicio treaba cu trasa ideala (trage drept pentru a se intersecta cu Marc);
    3. Rossi nu e la primul incident (Biaggi, Stoner, Lorenzo si acum Marquez);
    4. avand in vedere consecintele intamplate, dar mai ales cele potentiale pentru un astfel de incident, a fost o sanctiune usoara (subiectivism maxim la FIM-comparati sanctiunea data lui Bautista sau Barberra in warm-up pentru un incident mult mai putin grav, cu cea data lui Rossi);
    5. da copii, Lorenzo a fost mai bun anul acesta si merita sa fie campion.
    • +2 (4 voturi)    
      deci (Luni, 26 octombrie 2015, 12:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sheicu

      1 - ar fi frumos sa nu jugnesti alti oameni (aparent mostenesti cate ceva din caracterul lui lorenzo). in al 2lea toti spun ca mark a incetinit sa se bata cu rossi si l-a lasat usor pe lorenzo. in acea cursa da l-a depasit, pe de alta parte in cursa asta a facut tot posibilul sa il impiedice pe rossi.
      2 - este permis sa blochezi un adversar care incearca sa te depaseasca. daca mark se retragea pierdea batalia, dar nu era impins in nisip sau altceva
      3 - nici mark nu e chiar usa de biserica... sa nu uitam ca el e primu care initializeaza contactul... reactia lui rossi poate fi (nu stiu daca e sau nu, doar el stie) reflex deci neintentionata
      4 - usoara?! i-au pus titlul in brate spaniolului (surprinzator organizatorii tot spanioli... a dracu coincidenta). in juystitie se spune nevinovat pana la proba contrarie... ori aici e practic imposibil sa arate ca a fost intentie... si pe langa asta sa arate ca acel picior l-a trantit pe mark jos si nu prostia lui
      5 - te-ai uitat la clasament?! pe ce planeta traiesti omule! lorezno e un caracter mic (vezi declaratia lui) si un trisor caruia nu ii pasa deloc ca va castiga la masa verde.. dimpotriva e ofticat ca a primit o sanctiune prea mica... el vrea deja titlu in mana. oricum lorenzo la 7 puncte de rossi.... te rog sa explici care e logica ta cand zici ca spaniolul e mai bun... tu zici ca ala de pe 2 e mai bun decat ala de pe 1 si noi suntem subiectivi... halal
      pupa-l in fund pe blatistu tau... mai stim noi altu care face la fel... are initialele mm...
      dar motogp e pe duca din cauza acestui incident... pacat era un sport frumos... asta inainte ca spaniolii sa isi bage coada
    • +3 (3 voturi)    
      PS: (Luni, 26 octombrie 2015, 12:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sheicu

      daca merita sa fie campion castiga in cursa nu la masa verde!
      si nu se vaicarea ca o femeie ca daca ploua si recupereaza rossi...
      PPS: daca era atat de bun nu ii tremura pasarica (oo au barbatii) la fiecare cursa pe ploaie
      • -2 (4 voturi)    
        Ramane cum am stabilit: subiectiv (Luni, 26 octombrie 2015, 15:33)

        sheicu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        1. declaratia a fost facuta joi, inaintea cursei si se facea referire la cursa din Australia - retard major;
        2.adversarul se blocheaza cu mijloace sportive (ce a fost duminica este departe de asa ceva);
        3.nu e usa de biserica (l-a scos in décor pe Lorenzo in 2013);
        4.suferi de sindromul guvernului mondial, oculta, masoneria s.a. (cred ca organizatorii ar prefera sa castige Rossi, deh, marketing);
        5.numarul de victorii in 2015 (daca nu alegea prost anvelopele - o data si nu ploua in San Marino si Japonia, astazi era campion). Si da,merge prost pe ploaie, da' e scuzabil avand in vedere accidentarea grava de la Assen din 2013, parca. Apropo BARBATE, a fi in stare ca dupa o zi de la operatia la clavicula sa concurezi si sa iei locul 5?
        • +3 (3 voturi)    
          deci (Marţi, 27 octombrie 2015, 14:49)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sheicu

          1 - declaratia lui rossi e facuta inainte... si nimeni nu a inteles-o atunci... acum toti o inteleg. dar vorbeam de declaratia lui lorenzo care a fost cea ma josnica, penibila si retarda declaratie care am vazut-o in viata mea. - vezi pot raspunde fara jigniri... dar asta e ... cand nu ai argumente jignesti ca nu esti in stare sa spui altceva
          2 - si cum altfel l-a blocat rossi ma rog?! apropos e sportiv sa te lasi cu motocicleta pe adversar ca sa-l scoti din cursa?! piciorul a fost un gest reflex si oricum nu d-aia a cazut. snctiunea a fost data pentru ca a luat curba prea larg -> citeste declaratia alora ceea ce mi se pare o magarie totala...
          3 - ok nu e usa de biserica... relevanta?!
          4 - oare?! oricum atacul la adresa mea nu este un contraargument. arata-mi ca gresesc nu ma luat cu bazaconii d-astea (ad hominem se numeste ce faci tu)
          5 - nu conteaza ce ar putea fi si motivul pentru care nu este, avand in vedere ca norocul, ploaia, sau greselile adversarului nefondate nu sunt ilegale. ma faci pe mine subiectiv da tu il scuzi ca e prost pilot pe ploaie... ma faci sa rad. apropos declaratia autista care a avut-o ... de asta cum il scuzi?!o accidentare te face mai prudent, nu mai slab. care e faza cu "apropos barbate (cu majuscule)"? eu nu concurez la motogp nu as fi in stare sa ies pe locu 5 decat daca as avea un avans de o ora asa... nu vad relevanta ... doar ca il lauzi pe lorenzo cu niste chestii care nu au nici o legatura cu acest caz. si rossi a avut piciorul rupt (primu campionat al lui lorenzo -> asta apropos de noroc...) a avut probleme mari si i-a luat mult sa-si revina dupa accidentul in care a murit italianu ala (imi scapa numele). s.a.m.d. dar astea nu sunt relevante acum, ce vrei sa arati?!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu a fost mai bun (Marţi, 27 octombrie 2015, 16:17)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui sheicu

      Lorenzo mai bun???Daca era mai bun trebuia sa CONDUCA clasamentul intreg sezonul, cu l-a condus Rossi!!!!!!! Intotdeauna a fost de doi!!!