Informatii noi despre Michael Schumacher - Cum comunica fostul campion cu familia si medicii

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 14:05 Sport | Motor

Michael Schumacher
Foto: Facebook
Michael Schumacher (a iesit luni din coma si a fost mutat din spitalul din Grenoble) comunica din cand in cand cu familia sa si cu medicii prin intermediul ochilor, sustin jurnalistii germani de la Bild.

Potrivit Bild, Schumacher reactioneaza cel mai bine la sotia sa, Corinna, care a stat alaturi de el in toate cele 169 de zile de la accidentul de schi, sustine Mediafax.

"El poate comunica uneori cu membrii familiei si cu medicii cu ajutorul ochilor. In plus, fostul pilot poate respira singur in unele momente, desi este conectat la aparatul de respirat. Vointa sa si cea a sotiei, Corinna, au fost cele care l-au ajutat pe fostul campion mondial sa-si revina din coma", scrie Bild.

Pana acum se stia ca Schumacher poate auzi voci si ca raspunde la atingeri.

Purtatorul de cuvant al familiei Schumacher, Sabine Kehm, a anuntat, luni, intr-un comunicat, ca Michael Schumacher a iesit din coma si a parasit spitalul din Grenoble. El va urma o "lunga perioada de readaptare", la un spital din Lausanne, unde a fost transferat.

"Schumacher a fost adus in aceasta dimineata la Spitalul Universitar din Lausanne", a declarat pentru AFP, Darcy Christen, purtatorul de cuvant al spitalului elvetian.

Lausanne este la aproximativ 40 de kilometri de locuinta septuplului campion mondial de Formula 1, aflata la Gland, pe malul Lacului Leman.


Citeste mai multe despre   






















16621 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Vai de viata lui.... (Marţi, 17 iunie 2014, 14:20)

    potaissa [utilizator]

    Nu c-as fi fost eu mare simpatizant,dar asa ceva nu doresti nici dusmanilor. E una din putinele situatii in viata in care nici milioanele nu ajuta. Sper pentru el si mai ales pentru familia lui ca totul se va termiuna cu bine!
  • +1 (7 voturi)    
    Sa speram (Marţi, 17 iunie 2014, 14:25)

    DaniAndi [utilizator]

    Ca-si va reveni! E un mare luptator si sunt sigur ca n-o sa se dea batut !
  • +7 (9 voturi)    
    speranta (Marţi, 17 iunie 2014, 14:42)

    unnecunoscut [utilizator]

    Speranta moare ultima, dar toti medicii incearca sa fie cat mai politicosi si sa spuna ca sansele de recuperare completa sunt minime, cand de fapt incearca sa spuna ca sansele sunt nule.

    Niciodata nu va mai schia, niciodata nu se va mai urca la volanul unei masini. E trist, dar adevarat. In locul lui mi-as dori sa fiu lasat sa mor. Si asta vine de la un fan.
    • -4 (10 voturi)    
      Daca nu stiai.... (Marţi, 17 iunie 2014, 14:52)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui unnecunoscut

      Elvetia este una dintre singurele tari unde eutanasia ESTE legala asa ca daca-si va dori acest lucru, este oricand "ultima solutie".

      Eu sper insa ca-si va reveni macar partial. Au fost altii in situatii mai nasoale decat atat, oameni decapitati chiar, care si-au revenit.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia_in_Switzerland
      http://www.toptenz.net/top-10-shocking-medical-stories.php
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc (Marţi, 17 iunie 2014, 16:15)

        unnecunoscut [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

        dar stiam, este legala si in belgia, dar e un proces lung si complicat, la fel ca si creierul uman.

        tu stiai ca sunt pacienti care au fost diagnosticati va fiind in stare vegetativa, dar folosind tehnici avansate de fMRI au descoperit ca sunt constienti? pentru mine nu exista nicio perspectiva mai groaznica decat de sa fiu prins 13 ani captiv in corpul meu fara nicio forma de control sau de comunicare cu exteriorul.

        nu te mai uita atat la televizor, povestile cu revenirile spectaculoase din coma sunt doar atat, povesti.

        ca urmare a accidentului lui Schumi mi-am cumparat casca pemtri bicicleta si urmeaza sa semnez un document cu un avocat sau notar care sa interzica orice forma de resuscitare sau de punere sub echipamente de intretinere artificiala a functiilor vitale asupra persoanei mele.
      • 0 (0 voturi)    
        poftin (Marţi, 17 iunie 2014, 17:07)

        unnecunoscut [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

        din seria nu crede si cerceteaza:
        http://www.theguardian.com/media/2007/jun/05/pressandpublishing.broadcasting

        pentru unii o fi veste noua, dar unii oameni, chiar si din presa, MINT!
  • +4 (4 voturi)    
    decapitat (Marţi, 17 iunie 2014, 15:30)

    puiu70 [utilizator]

    Unul dintre cei care au scris aici este si el din categoria decapitatilor care "si-au revenit". Succesuri sa-i uram!
  • 0 (0 voturi)    
    Momentan (Miercuri, 18 iunie 2014, 9:00)

    hatru [utilizator]

    Schumacher comunica prin spiritism si nu cred ca in viitor se va schimba ceva.