Michael Schumacher a iesit din starea de coma - Fostul campion mondial a parasit spitalul din Grenoble

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 16 iunie 2014, 12:44 Sport | Motor

Michael Schumacher
Foto: Facebook
Michael Schumacher a iesit din starea de coma, informeaza purtatoarea de cuvant a fostului campion mondial din Formula 1, Sabine Kehm, sustine Reuters.

Pe 13 iunie, Sabine Kehm anuntase ca Michael Schumacher a fost mutat de la terapie intensiva intr-o sectie de recuperare.

"Michael a parasit CHU Grenoble (n.r. spitalul din Grenoble) si isi continua procesul de reabilitare. El nu se mai afla in coma. Familia lui Michael le multumeste medicilor si tuturor celor care au fost si sunt inca alaturi de el. De asemenea, mesajele fanilori din lumea intreaga au ajutat mult", a declarat Sabine Kehm, intr-un comunicat de presa.

Conform Reuters, Michael Schumacher a fost mutat la "Spitalul Universitar din Lausaunne".

"Este aici (n.r. Michael Schumacher), a sosit in dimineata acestei zile (n.r. 16 iunie 2014)", a declarat Darcy Christen, purtatorul de cuvant al Spitalului din Lausaunne.

Conform presei din Italia, Michael Schumacher comunica cu sotia si cu copiii sai prin intermediul privirii. De asemenea, fostul pilot aude toate vocile din jurul sau.

Michael Schumacher, in varsta de 45 de ani, a fost ranit grav intr-un accident de schi, in data de 29 decembrie 2013, in statiunea franceza Meribel. Germanul a fost operat de doua ori la cap si se afla in faza de revenire progresiva din coma de la sfarsitul lunii ianuarie a anului in curs.


Citeste mai multe despre   






















47350 vizualizari

  • -17 (33 voturi)    
    informatie 0 (Luni, 16 iunie 2014, 13:04)

    krampus [utilizator]

    a iesit sau a fost dus ? l-au trimis sa moara acasa pentru ca nu mai au ce sa-i faca ? nu se mai afla in coma inseamna stare vegetativa permanenta ? articolul nu spune.
    • +9 (15 voturi)    
      stare vegetativa (Luni, 16 iunie 2014, 13:51)

      stelian [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Oare de câte persoane în stare vegetativă ai auzit care comunică cu jutorul priviirii? ..E grele.. logica asa....
    • -2 (10 voturi)    
      nu pricep (Luni, 16 iunie 2014, 14:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      d c ti-au tot aruncat cu voturi necative colegii forumisti...

      toti vrem ca sa isi revina, toti vrem ca oamenii sa nu sufere etc... dar asta nu inseamna ca este asa.
      astea se intampla, ce sa-i faci. si ai dreptate articolul nu precizeaza mai nimic util.
      • +5 (5 voturi)    
        se pare (Luni, 16 iunie 2014, 15:52)

        Pink Z [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        .. ca a fost dorinta familiei sa nu se dea publicitatii starea lui sau detalii despre recuperare.

        ii doresc din inima sa isi revina complet !
    • +2 (4 voturi)    
      cititi printre randuri (Luni, 16 iunie 2014, 15:29)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Nu e chiar vegetativ, deoarece "comunica cu ochii"-probabil rasunsuri simple de tip da/nu la solicitari foarte simple. Nu e foarte clar daca e orientat temporo-spatial, foarte probabil nu. Asta inseamna ca e intr-o stare pauci-relationala.
      Fiind la sase luni de la accident, foarte probabil ca starea lui este permanenta. Dependenta e drept urmare totala, pentru a se hrani (are probabil o sonda de gastrostomie prin care mancarea trece direct in stomac printr-un tub), pentru toaleta, eliminarea fecalelor si a urinii, deplasare....In cel mai bun caz va fi intr-un scaun cu rotile impins de o terta persoana.
      Era poate mai bine sa moara in urma accidentului :(
      • +1 (3 voturi)    
        Nu te supara........... (Marţi, 17 iunie 2014, 9:02)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui toubib

        Dar , dar dumneata citesti deja deasupra si dedesuptul Randurilor !
    • +1 (3 voturi)    
      Articolul nu spune........ (Marţi, 17 iunie 2014, 8:58)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      Dar iti spun eu !
      Esti un Ordinar !
  • +10 (10 voturi)    
    Of, in sfarsit :) :) :) (Luni, 16 iunie 2014, 14:08)

    XXIstCentury [utilizator]

    Imi cam pierdusem speranta.
    Sper sa se recupereze cat mai mult. Important e sa poata sa se deplaseze singur, chiar si in scaun cu rotile, sa comunice ...Ca in rest, e vorba de puterea psihica - cei cu un psihic puternic, pe langa ca se recupereaza mai bine, gasesc si forta de a se bucura mai mult de ce au, isi redefinesc provocarile. Ori, fara un psihic puternic, nu era multiplu campion mondial.
    Bravo, chiar ma bucura vestea asta.
    • -4 (6 voturi)    
      Serios? (Luni, 16 iunie 2014, 16:46)

      alex73 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Bucuria ta este egoista, mai reflecteaza. Te bucuri pentru tine mai degraba decat pentru el. "Chiar si in scaun cu rotile?"...orice om care mai are o farama de "free-will" si demnitate ar prefera sa nu mai deschida ochii decat sa duca o viata intr-un scaun cu rotile si sa comunice gangavit. Mai ales daca mai tine minte cine a fost inainte...
      Sa reformulez, presupun ca esti dintre cei cu "tarie psihica"; iti tai un picior, sper sa gasesti forta sa te bucuri ca mai ai unul, si sa iti redefinesti provocarile. Nu sunt dintre cei care insulta pe forumuri, dar nu pot sa nu ma minunez cat de larga e gradina....si cum ne incape pe toti.
      • +4 (6 voturi)    
        Da, serios :) (Luni, 16 iunie 2014, 21:36)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui alex73

        Eu am fost diagnosticata cu o boala cronica. Au aparut niste limitari, nu mari dar ... limitari, complicatii, si la serviciu, si in timul liber ...
        Ei, la 30 de ani, sa auzi un diagnostic din asta care iti schimba viata ... si nu stii exact cat ti-o va schimba si in viitor, ... ce pot sa zic, am sunat-o pe mama cand am iesit de la doctor si mi-au dat lacrimile in timp ce-i spuneam, nu-mi venea sa cred ca se intampla asa ceva. Dar pana a doua zi mi-a trecut. Adica, ma mai enervez eu cand ma lovesc de diverse limitari, dar ... per total, nu prea stau sa ma gandesc la ce NU pot sa fac, ci la ce POT sa fac.
        De pilda: am inteles atunci de ce nu progresam deloc cu un hobby pe care il iubeam din tot sufletul, aveam planuri de viitor ...- era un sport. Ei, am renuntat la ala, ca mi-am dat seama ca risc mai mult decat altii, si m-am apucat de invatat sa cant la un instrument :). Sigur, mi se mai face dor, ma mai uit sa vad daca nu apar ocazii sa il practic in siguranta, dar mi-am si gasit ceva in loc care imi place.
        Pentru mine, esentialul e sa nu am dureri, sa am oameni dragi cu mine, sa pot functiona independent si comunica, sa pot sa imi permit niste mofturi. Daca am astea, storc fericire si din piatra seaca, imi gasesc eu ceva de facut care sa imi aduca bucurie si sentimentul de reusita :) . Pe bune, e o chestie de atitudine.
        Adica, sunt de accord si cu tine, si eu cred ca exista niste limite ale suportabilitatii. De asta si sunt de accord cu euthanasia, nu cred ca merita doar sa supravietuiesti, decat sa stai sa te chinui, mai bine sfarsesti usor si repede. Dar ... repet, unele dintre limitele astea sunt doar o chestie de atitudine, si cum el cred ca are o super-atitudine, ca altfel nu ar fi castigat atatea titluri, are toate sansele sa fie fericit chiar si in scaun cu rotile - sunt oameni care fac si alpinism, de pilda, desi sunt in scaun cu rotile.
    • +1 (3 voturi)    
      Felicitari ! (Marţi, 17 iunie 2014, 9:09)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Ma bucur alaturi de tine, si , scuze fata de cei-ce gandesc negativ , sau mai bine zis sunt pesimisti, NUMAI CEI OPTIMISTI AU SANSA LA O VIATA LUNGA !