Lewis Hamilton (Mercedes) a fost cel mai rapid in calificarile pentru Marele Premiu la Malaeziei la Formula 1, pilotul britanic urmand sa plece din pole-position in cursa de duminica. Pe doi s-a clasat Sebastian Vettel (RedBull), in timp ce al treilea timp i-a apartinut lui Nico Rosberg (Mercedes).

Fernando Alonso (Ferrari) a incheiat ziua pe locul 5, ibericul fiind urmat de Daniel Ricciardo (RedBull), Kimi Raikkonen (Ferrari), Nico Hulkenberg (Force India), Kevin Magnussen (McLaren), Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) si Jenson Button (McLaren).

* Este al doilea pole-position reusit de Lewis Hamilton in actualul sezon competitional din tot atatea curse.

* Diferenta dintre Hamilton (locul intai) si Sebastian Vettel (locul doi) a fost de 0,055 secunde.