VIDEO Felipe Massa: "Hamilton este incapabil sa-si foloseasca mintea"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2011, 11:58 Sport | Motor

Massa, pana de cauciuc din cauza lui Hamilton
Foto: Reuters
Felipe Massa l-a atacat dur pe Lewis Hamilton la finalul Marelui Premiu de Formula 1 din Singapore, brazilianul celor de la Ferrari fiind nemultumit de faptul ca a pierdut pozitii importante in clasament din cauza unui incident provocat de britanic. "Ma gandesc serios ca Hamilton nu-si poate folosi mintea. Nu a facut-o in calificari, cu atat mai putin in cursa. Ar fi putut provoca un accident destul de mare", a declarat Massa, citat de Autosport.

Duminica, in timpul Marelui Premiu de la Singapore, Felipe Massa a fost lovit din spate de Lewis Hamilton, incident in urma caruia pilotul italienilor de la Ferrari a facut pana. Felipe a pierdut multe pozitii in clasament, iar la finalul cursei l-a criticat aspru pe Hamilton. 

"Ma gandesc serios ca Hamilton nu-si poate folosi mintea. Nu a facut-o in calificari, cu atat mai putin in cursa. Ar fi putut provoca un accident destul de mare. A platit pentru asta, dar nu intelege nici macar atunci cand este penalizat. Din pacate, am fost la mijloc, iar pana de cauciuc m-a facut sa platesc in cursa", a declarat Felipe Massa.

Massa a incheiat pe noua in Singapore, in timp ce Hamilton a terminat ziua pe cinci.

In timp ce acorda un interviu dupa terminarea Grand Prix-ului de duminica, Hamilton a fost intrerupt de Massa. "Ai facut o treaba deosebita", i-a spus ironic Felipe lui Lewis, batandu-l cu palma pe umar.

Iata incidentul dintre cei doi:



Vezi aici momentul in care Massa il critica pe Hamilton:



Citeste mai multe despre   



















10824 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    asa e! (Luni, 26 septembrie 2011, 12:06)

    td [anonim]

    In sfarsit punctul pe "i". Tot astept sa-i vina mintea la cap lui Hamilton, dar se pare ca se "invecheste", nu se maturizeaza!
    • +2 (12 voturi)    
      sdfsdfs (Luni, 26 septembrie 2011, 14:40)

      sdfsdf [anonim] i-a raspuns lui td

      prefer o cursa cu depasiri la limita sau chiar si cu incidente decat sa ma plictisesc asteptand o depasire... Hamilton a gresit si pentru asta a fost pedepsit conform regulamentului... daca vreti sa va uitati la un sport fara atingeri, utati-va la baschet
      • +1 (1 vot)    
        baschet / f1 (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 22:32)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui sdfsdf

        e incomparabil mai spectaculos baschetul decat F1 in momentul de fata ...
        • +1 (1 vot)    
          incomparabil mai spectaculos... (Duminică, 16 octombrie 2011, 10:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudor

          este sa joci tu baschet sau sa fii la volanul masinii intr-o cursa. nu e nimic spectaculos in a te legumiza in fata tembelizorului privindu-i pe altii cum isi traiesc viata.
  • -2 (16 voturi)    
    hamilton e mai bun ca massa (Luni, 26 septembrie 2011, 12:22)

    hammo [anonim]

    hamilton e mai bun ca massa. si o stie si massa. care isi varsa frustrarile din 2008 cand a pierdut titlul la un punct in favoarea lui hammo! greseala a fost rezonabil, nu stiu ce mare accident viseaza. abia s-au atins. se merge la limita, se mai greseste, asta e.

    hamilton e sarea si piperul curselor de F1. sper sa ramana la fel de impetuos.
    • +2 (10 voturi)    
      o fi (Luni, 26 septembrie 2011, 12:37)

      a [anonim] i-a raspuns lui hammo

      o fi, dar el a terminat pe 5, iar asta, accidentat, pe 9 si e evident ca din cauza accidentului. Aici nu e vb de frustrari, Hamilton trebuie sa fie si el mai precis in manevre, nu una-doua da peste altii.

      Iar faptul ca e mai bun o sa il demonstreze cand o avea o masina mai slaba si o sa il bata pe Massa, momentan Mclaren e vizibil mai bun ca Ferrari.
      • -2 (14 voturi)    
        N-ai dreptate (Luni, 26 septembrie 2011, 12:56)

        miguel [anonim] i-a raspuns lui a

        Hamilton a terminat pe 5 dupa ce in urma accidentului a fost penalizat si cu un drive-throug, a schimbat botul masinii si dupa ce i-a depasit pe ceilalti de cite 2 ori. Massa de ce a stat in spate si nu a forjat? E clar ca e mai slab decit Lewis si isi varsa frustrarea pe unde apuca. In plus, sincer cred ca singurul care mai face spectacol este Lewis. Restul merg la ce-o iesi.
        • 0 (10 voturi)    
          ba am (Luni, 26 septembrie 2011, 15:46)

          a [anonim] i-a raspuns lui miguel

          ba am. pt ca accidentul lui massa a fost mai serios decat ce a patit hamilton. Ce spui e ca daca noi 2 ne lovim, e ca si cum nu ar fi nimic, ca suntem la fel de dezavantajati, ceea ce nu e deloc corect. In functie de accident, unul e mai dezavantajat decat celalalt, cum a fost si cazul aici.
          Avand in vedere ca Hamilton o face lata in fiecare cursa, in mod nejustificat, o sa se trezeasca cu o coalitie a pilotilor impotriva lui plus ca il vor penaliza drastic din ce in ce.

          Si mie imi place ca e agresiv, dar agresivitatea trebuie sa fie fara accidente. Daca e cu accidente, e doar agresivitate prosteasca.
      • -5 (9 voturi)    
        hammo e peste massa (Luni, 26 septembrie 2011, 14:00)

        hammo [anonim] i-a raspuns lui a

        hamilton, in anul de debut l-a cam batut pe alonso, sau hai sa zicem ca au fost egali. desi sa fii debutant si sa fii egal cu marele campion mondial, e ceva. hammo a facut multe greseli, in acel an, altfel era mult in fata lui alonso, si lua titlul. acelasi alonso, acum il bate fara drept de apel pe massa.

        => hamilton e mult mai bun ca massa. indiferent de masina!
      • 0 (0 voturi)    
        Esti praf (Duminică, 2 octombrie 2011, 21:29)

        Gh [anonim] i-a raspuns lui a

        Prietene cred ca te-ai uitat la alta cursa, si hammo a intrat la boxe ptr a schimba masca, plus ca a facut un drive trough. Problem lui massa e massa+ferari....
  • -2 (6 voturi)    
    Gresit! (Luni, 26 septembrie 2011, 12:43)

    Cata P [anonim]

    Hamilton a gresit! A avut impresia ca Massa va frana ca un pilot de F1, dar s-a inselat. Dupa oribilul accident suferit Massa ar fi trebuit sa se retraga catre alte competitii auto.
  • -2 (8 voturi)    
    Doamna Masa si reactiunea (Luni, 26 septembrie 2011, 12:55)

    A78 [anonim]

    Massa e o femeie .

    Pe vremea lui Sena existau incidente de cursa de 10 ori mai dure dar atunci toti erau barbati si nu plangeau ca doamna Massa .
    • +5 (7 voturi)    
      asa, si? (Luni, 26 septembrie 2011, 14:22)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui A78

      ce vrei, sa ajunga acuma toti ca si Sena? In primul si in primul rand in F1 se urmareste siguranta pilotilor, iar cred ca Hamilton are mai multe incidente decat curse anul asta. La alte sporturi in urma unor asemenea manevre se dicteaza suspendari, poate i-ar prinde bine si lui o pauza fortata.
      • -2 (6 voturi)    
        Ingrijorare (Luni, 26 septembrie 2011, 15:57)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Daca e asa de ingrijorat Massa, sa se duca sa concureze la balci, la masinute. Intr-un sport cu asemenea viteze si competitivitate, e normal sa existe si incidente. Si nu cred ca Hamilton (pe care nu-l sustin) vrea sa-si scoata adversarii din cursa folosind masina drept arma. Greseste, dar greseste pentru ca vrea depasiri. Daca ar merge linistit in spatele adversarilor, precum Massa, probabil ar fi admirat pentru "fair play".
  • +8 (12 voturi)    
    F1 nu e box!! (Luni, 26 septembrie 2011, 14:07)

    RemusTomsa1317034876890 [anonim]

    ce idiotenii de comentarii... cum sa zici ca e barbatesc sa faci accidente in F1. E evident ca prin ce a facut Hamilton a stricat clasamentul normal al cursei. A fost egoist si nu i-a pasat de ce s-ar putea intampla. Eu as depuncta pilotii care provoaca accidente nefortate. Aceeasi chestie ca si la fotbal.. in loc sa vezi combinatii de pase, suturi precise, tactici bine puse la punct, vezi faulturi, henturi si altele care nu au nici macar legatura cu strategia de joc. Si culmea toti invoca "barbatia"... uitati-va fratilor la box si k1, f1 insemna altceva!!

    P.S. e evident ca mclaren au sezonul asta masina mai buna ca a celor de la ferrari asa ca nu se poate spune ca hamilton e peste massa
    • +1 (5 voturi)    
      Totusi (Luni, 26 septembrie 2011, 16:02)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui RemusTomsa1317034876890

      E vorba de competitii cu motor. Toate competitiile cu vehicule cu motor sunt periculoase, inclusiv kartingul. Massa probabil se asteapta sa se faca doar depasiri clasice, eventual cu semnalizare, asigurare si semn cu farurile. Trebuie sa inteleaga ca accidentele se intampla indiferent daca el le doreste sau nu si aproape toate accidentele afecteaza clasamentul in cursa.

      Apropo, ce Dumnezeu e "clasamentul normal in cursa"? E deja prestabilit cine castiga, cine vine pe doi samd? Nu de alta, da' sa stiu, sa nu ma mai uit ca prostul cum ametesc aia benzina in loc sa se duca la o bere.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e vorba de periculos (Joi, 29 septembrie 2011, 21:21)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Closed

        ci de fair-play. In sporturile cu motor vreau sa vad soferi buni si masini bune, nu jocuri de noroc de genu "oare ma buseste ala din spate sau nu?". Pentru noroc incearca barbut. Altfel, daca competitiile cu motor sunt periculoase, tre' cumva sa se permita si batai cu bata de baseball, sau eventual impuscaturi in caucuicuri? Periculozitatea nu scuza orice.
  • -1 (7 voturi)    
    Masa e un terminat (Luni, 26 septembrie 2011, 14:43)

    Cristi [anonim]

    La anul Ferrari o sa renunte la el si o sa ajunga unde-i este locul, la o echipa din coada cu un salariu penibil sau cel mai probabil, o sa vina el cu bani de acasa.
    • +2 (6 voturi)    
      corect (Luni, 26 septembrie 2011, 16:20)

      ayrton [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      adevarat graiesti. e deajuns sa te uiti ce bine sta massa fata de coechipier. mai ales scorul din calificari e relevant :))) e varza. a fost tinut de mila la ferrari. niciodata nu a aratat mai nimic.

      hamilton a fost ca o fuzee de la inceput. a facut el destule sezonul asta, dar asta a fost o chestie minora. merita penalizat, insa cam atat.
  • 0 (4 voturi)    
    pai massa (Luni, 26 septembrie 2011, 18:32)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e rasist daca zice ca hamilton nu are minte?
    Io cred ca e rasist si ar trebui sanctionat, iar hamilton are voie sa faca orice nepedepsit, inclusic accidente mortale, pentru ca stramosii lui au fost sclavi persecutati.
  • +1 (1 vot)    
    Hamilton vs Massa (Luni, 26 septembrie 2011, 20:24)

    Cristi [anonim]

    Hamilton a gresit ... dar e mai bun ca Massa :) . Mi se pare normala reactia lui Massa pentru ca i-a "stricat" cursa ... asta nu-l face frustrat ... e normal sa ai nervi. Cautati pe youtube accidentul dintre Schumacher si Coulthard de la Spa 1998 si vedeti reactia lui Schumi ... in F1 sunt normale si accidentele si "frustrarile" de dupa ... dar Hamilton e cam kamikaze in ultima perioada ... but it's fun :D
  • +1 (3 voturi)    
    finete (Luni, 26 septembrie 2011, 22:44)

    fiat mondeo [anonim]

    Referirea lui Massa la adresa hamiltonianului a fost destul de fina. Nu a spus ca nu are cap sau minte in el.
    Ce s-ar intampla la o cursa de viteza moto, cu asa abordari?
    Hamilton a fost deochiat dupa cursele bune, cursa castigata in Anglia, acum ? an(i). Parca a aparut si la pseudo emisiunea Top Gear. Aia strica tot ce ating. cu gura lor spurcata.
    • 0 (4 voturi)    
      Asa (Marţi, 27 septembrie 2011, 0:43)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui fiat mondeo

      Chiar asa. Daca era cursa moto? Dar daca era cursa de barci, de caini sau de elefanti diabetici? WTF? Acum judecam "ce s-ar fi intamplat daca aveau viteza luminii si concurau pe modele de hartie"? E o cursa auto, e un incident dintre cele ce apar in curse. Nu-l scuza pe Hamilton, dar si-a luat-o pe coaja pentru asta, a primit un drive through, ce mai trebuia, sa-l dea jos din masina si sa-l bata cu lantul ud?
  • -1 (1 vot)    
    kamikaze ham ham (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:50)

    cioroida infatuata [anonim]

    Mie mi se pare ham-ham un infatuat si jumatate, mai ales de la declaratiile lui J. Villeneuve ("singurul pe care merita sa-l privesti"). Din punctul meu de vedere, Button merita sa fie nr. 1 la McLaren (echilibrat, cerebral, atent).
    Ham-ham a castigat in 2008 cu ajutorul lui Glock. Mi-ar fi jena sa ma prezint drept mare pilot cu un titlu furat in vazul a miliarde de oameni...