Michael Schumacher, sfatuit sa se retraga din Formula 1

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2011, 11:00 Sport | Motor

Michael Schumacher, dezamagit
Foto: Reuters
Cu doar 52 de puncte acumulate in primele 13 etape ale sezonului din Formula 1, Michael Schumacher este departe de asteptari, multiplul campion mondial aflandu-se pe locul opt in ierarhia pilotilor. Chestionati in legatura cu viitorul lui Schumi in Marele Circ, 47,2% dintre germanii care au participat la sondaj de opinie sunt de parere ca Michael ar trebui sa se retraga la finalul stagiunii in curs.

47,2% dintre germanii care au participat la un sondaj de opinie realizat de compania de cercetare Promit sunt de parere ca Michael ar trebui sa se retraga din Formula 1 la finalul acestui sezon.

Rezultatele au intarziat sa apara, iar suporterii germanului cred ca pilotul nu va mai reusi nici macar un podium intr-un Grand Prix. In acelasi timp, 32,8% dintre cei chestionati sunt de parere ca Schumacher ar trebui sa ramana in Formula 1, in timp ce 8,5% considera ca Michael va trece in DTM (Campionatul German de Turisme).

Schumi vrea sa ramana in Marele Circ

In timp ce o parte insemnata dintre suporterii sai cred ca ar trebui sa renunte la F1, Schumacher isi doreste sa ramana in Marele Circ. "Sunt sigur ca voi fi in Formula 1 si anul viitor. Dupa acest sezon, vom vedea ce se va intampla", a precizat pilotul celor de la MercedesGP.


Citeste mai multe despre   























2443 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Schumi trebuie sa ramana! (Marţi, 20 septembrie 2011, 11:19)

    shuly [utilizator]

    Prezenta lui Schumacher in F1 este necesara si din punct de vedere comercial si din punct de vedere al spectacolului.Uitat-va ce a reusit la Spa Francorchamps cand plecand de pe ultimul loc (24)a urcat tocmai pe locul 5.Schumacher este un mare pilot si un mare atlet.Inca nu a avut materialul competitional cu care sa poata face fata la nivelul de top.Asta nu il impiedica ca in acest moment sa aiba mai multe puncte decat mai tanarul sau coechipier Nico Rosberg in clasamentul general al pilotilor si asta dupa o pauza de 3 ani si tinand cont ca de la retragerea sa regulile si masinile s-au schimbat radical .
    • 0 (0 voturi)    
      greseala! (Marţi, 20 septembrie 2011, 16:27)

      kimisor [anonim] i-a raspuns lui shuly

      rosberg are 56 de puncte, schumacher 52 :)))
  • +6 (6 voturi)    
    Titlul este total nepotrivit (Marţi, 20 septembrie 2011, 11:44)

    Mirel [anonim]

    Michael Schumacher "sfatuit sa se retraga"?! Serios? De catre cine? Un sondaj de opinie?

    Titlul nu reflecta deloc continutul stirii, ar trebui poate mai putina dorinta de senzatie si mai multa atentie la detalii.
  • +6 (8 voturi)    
    "Corect" (Marţi, 20 septembrie 2011, 11:52)

    Mihai [anonim]

    Si eu il sfatuiesc sa se retraga....dupa ce mai castiga un titlu mondial :p
  • +1 (1 vot)    
    Retragere... (Marţi, 20 septembrie 2011, 12:12)

    D. [anonim]

    "47,2% dintre germanii care au participat"... deci restul de 52,8 il sfatuiesc sa mai ramana.

    PS: 47.5+32.8+8.5 nu da 100... plus ca cei 8,5 cred ca o sa treaca in DTM... nu inseamna ca zic sa nu ramana :)
  • +5 (7 voturi)    
    Are 41 de ani (Marţi, 20 septembrie 2011, 12:13)

    Yo [anonim]

    Go Schumi Go !!!

    sper sa mai ramana in F1 si dupa 2012 ...

    La Monza ia dat o lectie de pilotaj lui Hamilton cu o masina mai slaba :)))

    " it' s too fast "
    • 0 (0 voturi)    
      dfasdfsdf (Miercuri, 21 septembrie 2011, 10:03)

      sdfsdf [anonim] i-a raspuns lui Yo

      si care este lectia? masina este mai slaba in ansamblu ca in linie dreapta este clar mai rapida si asta s-a putut vedea pe parcursul mai multor curse... si la monza pana la urma Hamilton a trecut si dupa aceaa nu s-a mai putut apropia Schumacher... a fost un mare pilot, dar mare parte din performante le-a obtinut si datorita masinii (cam 5 dintre campionate au fost cu o masina net superioara) Ce se va intampla daca Vettel va avea o masina ca anul acest si urmatorii 6 ani si va avea in total 8 titluri,,, este mai bun decat Schumacher? Parerea mea este ca in F1 actuala abia daca poti face comparatie intre piloti contemporani dar si aici sunt foarte multe discutii
  • -2 (4 voturi)    
    este bun (Marţi, 20 septembrie 2011, 14:05)

    hazard [anonim]

    este unul dintre cei mai buni piloti, dar cu un caracter de doi bani.
    • -2 (4 voturi)    
      aprob... din pacate... (Marţi, 20 septembrie 2011, 14:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui hazard

      mare pacat ca pilorul cu cele maim ulte titluri mondiale are un caracter infect :(
      • +3 (3 voturi)    
        Caracterul lui Michael. (Marţi, 20 septembrie 2011, 16:01)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui me

        M-am intalnit aseara cu Michael la intrarea in bloc, l-am intrebat cand are de gand sa-si plateasca intretinerea, cica n-are bani...da' al dracu' bani de benzina are tot timpul. Plus ca in fiecare seara asculta muzica tare si da cu bormasina. Deci da, sunt de acord cu cei doi de mai sus, are un caracter infect. Poate doar vecinul Federer de la 2 sa aiba un caracter mai nasol.