Romania, locul 17 in clasamentul final al Olimpiadei de la Beijing

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 24 august 2008, 13:07 Sport - J.O. Beijing 2008

Sandra Izbasa a adus o medalie de aur pentru Romania
Foto: AGERPRES
Romania s-a clasat pe pozitia a 17-a in clasamentul final al natiunilor care au luat parte la Jocurile Olimpice de la Beijing, cu opt medalii cucerite (patru de aur, una de argint si trei de bronz), dupa 16 zile de concursuri si 302 probe disputate.

Olimpiada de la Beijing a adus Romaniei cele mai putine medalii din ultima jumatate de secol. Daca la Helsinki, in 1952, Romania obtinea doar patru medalii, sportivii nostri nu au mai "reusit", pana acum, sa revina acasa cu mai putin de zece medalii (Roma 1960). Recordul a fost atins la Los Angeles (1984), cu peste 50 de medalii, dintre care 20 de aur.

Au urcat Romania pe podium, la Beijing, urmatorii sportivi: Alina Dumitru, la judo, categ. 48 kg, echipajul de canotaj 2 rame fara carmaci, compus din Georgeta Andrunache si Viorica Susanu, Constantina Dita-Tomescu, la maraton, si Sandra Izbasa, la gimnastica artistica-sol - medalii de aur, Ana Maria Branza, la scrima, proba de spada, medalie de argint, Mihai Covaliu, la scrima, proba de sabie, echipa feminina de gimnastica si echipajul feminin de 8+1 la canotaj, medalii de bronz.

Primul loc a fost ocupat de China, 100 de medalii, dintre care 51 de aur, 21 de argint si 28 de bronz, urmatii fiind de SUA, 110 medalii - 36 de aur, 38 de argint, 36 de bronz, in timp ce pe locul al treilea s-a clasat Rusia, 72 de medalii - 23 de aur, 21 de argint, 28 de bronz.

Iata clasamentul final al primelor 20 de tari:

1. China 51 21 28 100
2. SUA 36 38 36 110
3. Rusia 23 21 28 72
4. Marea Britanie 19 13 15 47
5. Germania 16 10 15 41
6. Australia 14 15 17 46
7. Coreea de Sud 13 10 8 31
8. Japonia 9 6 10 25
9. Italia 8 10 10 28
10. Franta 7 16 17 40
11. Ucraina 7 5 15 27
12. Olanda 7 5 4 16
13. Jamaica 6 3 2 11
14. Spania 5 10 3 18
15. Kenya 5 5 4 14
16. Belarus 4 5 10 19
17. ROMANIA 4 1 3 8
18. Etiopia 4 1 2 7
19. Canada 3 9 6 18
20. Polonia 3 6 1 10
























7800 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    DEZASTRU! Cea mai slaba participare din 1952! (Duminică, 24 august 2008, 13:20)

    Piciu' [anonim]

    Cele 8 medalii reprezinta un dezastru! Nu am mai avut o asemenea paricipare slaba din 1952 !!! Cred ca se impune o analiza la rece de ce am ajuns aici, si cel ma iimportant, unde vom ajunge in 2012 ? Sigur, o sa vedem in zilele urmatoare gargara sefilor COR cum ca prezentarea a fost onorabila, etc. Un patetic mod de asi masca incompetenta. Parca aud ca "delegatii mult mai importante au reusit mai putin", argumente de 2 bani.
    • 0 (8 voturi)    
      Tu? (Duminică, 24 august 2008, 13:44)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui Piciu'

      Tu câte medalii ai adus?

      Şi, raportându-ne nu la numărul de medalii ci la poziţia în clasament, cât de bine/rău ne-am prezentat?
    • +1 (5 voturi)    
      bravo fetele (Duminică, 24 august 2008, 13:48)

      fly [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      Este totusi interesant de remarcat ca doar fetele au luat medaliile de aur pentru Romania, asadar bravo lor, baietii nu au fost prea rau, dar le-a lipsit cred combativitatea si spiritul de castigator, oricum, nu ne-am facut de rusine

      Bravo
    • -1 (11 voturi)    
      Pt. adolescentii bubosi (Duminică, 24 august 2008, 15:11)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      Inainte de a critica sportivi care ajung in finale olimpice, clasati printre primii 10 in lume, stergeti-va la gura dupa ragaiala care va tine loc de exprimare si incercati sa va concentrati doar 10 secunde, daca va lasa hormonii putin spatiu si pt. judecata in creierul imbacsit de mesaje sexuale: Delegatii nationale cu mai multi bani si de 2 ori mai multi sportivi ca Romania s-au clasat in urma noastra !
      Daca e o "rusine" pt. Romania, ce sa zici de Polonia si Canada? Probabil trebuie sa se sinucida, dupa mintea voastra atrofiata de PCP-uri:))

      Sportivii romani au fost fie nr.1 (4 medalii de aur) fie au ratat de putin (pe locurile 4-8, in general). Nu le lipseste talentul, ci mai multa incredere si asta vine cand toti cei din jur cred in tine. daca ar avea regularitate mai mare si ar fi mai agresivi, mai combativi, mai "aroganti" fata de altii (in sens pozitiv) sunt convins ca ar veni si rezultate mai bune.

      Deocamdata atat se poate, uitati-va la amaratii de unguri, bulgari sau sarbi, vecinii nostri, ca nici nu apar in primii 20. Asta spune multe !
      • 0 (0 voturi)    
        Pt Romanescu (Luni, 25 august 2008, 12:23)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

        Eu nu cred ca cineva a criticat sportivii care au ajuns in finale, dimpotriva bravo lor. Aici este vorba de rezultatele obtinute de RO.
        Vad ca bunul obicei pe care-l au romanii de a se compara intotdeauna cu cei din urma ("ce sa zici de Polonia si Canada?"), nu cu cei din fata nu-ti lipseste nici tie. In ceea ce priveste comparatia cu Ungaria, Bulgaria, etc nu uita care este populatia acestor tari si care este populatia RO...ma rog, asa suntem noi, nu ne recunoaste niciodata greselile, totdeauna altii sunt de vina :))
    • 0 (0 voturi)    
      HA HA (Duminică, 24 august 2008, 22:22)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      Vrem sa avem performante in sport sau in orice alt domeniu? Atunci ar trebui ca cei pus acolo "SUS" sa mai faca ceva si pentru noi "pleiada" nu doar pentru "EI". (Aratati-mi un senator sau deputat care a ajut de-a face cu justitia si a patit ceva).

      Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
    • +1 (1 vot)    
      care dezastru (Luni, 25 august 2008, 17:47)

      euthanasius [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

      Stimabile materialist ce esti. In loc sa "vezi si tu partea plina al paharului" vi cu texte pesimiste. Da a fost cea mai slaba participare din 1952 incoace si, nu sa darimat lumea. Cine stie in 2012 ce va fi? Dar la munca depusa de sportivi (strict exclus prostii care alearga dupa minge) pentru aceste rezultate? Te-ai gindit cu cine au avut de a face si ce au simtit in momentul cind au ajuns sa prezinte cea ce au avut de prezentat? Ai vreodata contact direct cu persoana in vederea demonstrarii calitatilor tale, adici ai avut vreo confruntatre cu cineva? Numai ca sa simti ceva din feelingul unei competitii. Te-ai gindit o 1/2 de minut multi din sportivi unde sau pregatit? Ia gindestete ca gimnastele la Deva sunt sprijinite de acasa de parinti in proportie de 75%, ca hambalistele au fost terorizate de Tadici, sau ca nu exista un bazin in bucuresti pentru selectionata de polo. Ca inafara de football nu exista sport sprijinit in romania. SI ca sa vezi, cauta pe google steaua sau dinamo. In afara de sportul prostilor altceva nu gasesti.

      Ca politicul va iesi cu rezultatele sportivilor pe blazon, si-si vor racii stomacul destul cu ce au facut sau ce n-au facut, se vor analiza, dezbate, sintetiza lucrurile dupa care se vor face promisiuni si ... GATA. Vorbe frumoase rostite pe la televiuziuni care se risipesc in aer. Astai politicul si politaca in Romania.
  • +6 (8 voturi)    
    unul din cele mai slabe rezultate de multi ani (Duminică, 24 august 2008, 13:29)

    anonim [anonim]

    Rezultatul este pe masura investitiilor din sport si a sustinerii din partea autoritatilor competente. Si invers proportional cu scandalurile care au tinut prima pagina a ziarelor pentru mult prea mult timp.
  • -2 (8 voturi)    
    Olimpiada Chinei (Duminică, 24 august 2008, 13:30)

    Ingrid [anonim]

    ... La propriu si la figurat. Cum este posibil sa ia atatea medalii de aur, mai mult de jumatate din totalul celor castigate? Este evident ca multi sportivi au mers 'la sigur'... si cine stie cate manarii s-au facut - vezi la box, la gimnastica...

    Mai bine si-ar fi facut propria olimpiada, sa se lupte intre ei acolo. Per total, a fost o imensa gogoasa comunista si si-au batut joc de majoritatea sportivilor participanti.
    Nu contest ca au fost si cazuri cand medaliile s-au pierdut pe buna dreptate (vorbesc in general, nu doar despre delegatia Romaniei), dar in multe situatii arbitrii au favorizat tara gazda.

    Pacat. Ce s-a ales de spiritul olimpic?
    • +2 (2 voturi)    
      AR FI FOST BINE, DACA.... (Duminică, 24 august 2008, 14:45)

      oly [anonim] i-a raspuns lui Ingrid

      daca ar fi luat aur Romania la 8+1 fete, la disc, Grasu, bron2 , la hanbal, ceva medalii in plus la canotaj ( ar fi trebuit sa aleaga baietii ori 500 ori 1000) ar si fost BINE. F bine nu stiu daca va mai fi vreodata.
  • +6 (6 voturi)    
    Involutie ! (Duminică, 24 august 2008, 14:20)

    Motul [anonim]

    Anul acesta olimpicii romani au avut o evolutie mai slaba decat la Atena si mai buna decat cea pe care o vor avea la Londra. Este rezultatul dezinteresului autoritatilor statului fata de sport .
    • 0 (0 voturi)    
      Vina este si a noastra (Luni, 25 august 2008, 10:23)

      doina [anonim] i-a raspuns lui Motul

      Statul nu poate fi vinovat pt toate.
      Si noi purtam o vina ca nu dezlipim copiii si tinerii de la TV si altele pentru a-i indrepta sa faca sport.
      Si televiziunile cu banii sponsorilor poarta o vina ca acopera doar transmisiile fotbal.
      Sportivii romani de la JO, sunt adevarati martiri, in frunte cu doamna Dita, ale carei picioare insangerate fotbalistii si conducatorii cluburilor lor nu numerita nici sa le spele de sange.
      Mai sunt si exceptii la cel spuse mai sus: fenomenul care a reusit sa rateze startul la natatie.
  • +2 (2 voturi)    
    prestatie trista si (Duminică, 24 august 2008, 14:30)

    egroeg [anonim]

    rezultatele,din pacate,vin sa confirme trendul negativ pe care Romania il cunoaste in toate domeniile in anii din urma,fie el sport,sanatate,educatie sau cate altele.Oare cate generatii vor trece pana cand vom reface tot ce s-a distrus?.
    • 0 (0 voturi)    
      Colectionam tinichele (Duminică, 24 august 2008, 19:15)

      corsar99 [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      In loc de medalii si toate se termina in escu cu cateva exceptii penale
  • 0 (4 voturi)    
    DEGRADANTUL loc 17 daca nu mai jos (Duminică, 24 august 2008, 14:30)

    John [anonim]

    Suntem pe 17 din greseala ... ca avem 1/2 din medalii de aur (4)
    Daca s-ar fi luat in considerare numarul de medalii am fi fost MUUUUULT mai departe.

    Adevarul e ca ne-am rpezentat VARZA (evident, excluzand medaliatii cu AUR si, probabil cei cu ARGINT) in rest ... PRAF si pulbere!

    Sporturile de la care aveam pretentii si au dezamagit:

    1. Gimnastica (fem & masc)
    2. Canotajul
    3. Inotul
    4. Boxul (eu nu prea l-as numi sport, ci bataie)
    5. Tenisul de masa
    6. Handbalul
    7. Atletism (sarituri, aruncari)

    In schimb, au stralucit discipline mult mai "obscure":
    Judo, Spada.
  • +5 (5 voturi)    
    ASTA NE E VALOAREA?... (Duminică, 24 august 2008, 14:31)

    huidu [anonim]

    Asta ne e valoarea!Pana acum am fost o natiune cu multe talente, DESCOPERITE, dar acum , la cat s-a investit in baze sportive, popularizarea sportului in scoli ce sa mai cerem?SUNTEM ACOLO UNDE NE E LOCUL
  • +4 (4 voturi)    
    Apel la judecata echilibrata! (Duminică, 24 august 2008, 14:33)

    mihai [anonim]

    Inainte de a face bilanturi pesimiste si de a face previziuni catastrofice pentru sportul romanesc consider ca ar trebui sa judecam realist, echilibrat si sa luam in calcul faptul ca un numar mare, poate prea mare, dintre sportivii nostrii, medaliati sau nu la Beijing, s-au pregatit in strainatate. De ce? Simplu, nu avem baze sportive, infrastructura, avem putini antrenori de mare valoare si nu avem criterii de selectie pentru a promova tinere talente. Ne aducem aminte de sport doar cu ocazia unor competitii de de mare anvergura, in rest nu ne intereseaza.
    La Beijing am suferit si din cauza ca ne-am bazat pe multi sportivi cu varsta inaintata si foarte putini tineri, semn ca esalonul doi nu exista sau e foarte subtirel. Unde ne sunt juniorii de valoare domnilor de pe la federatii? Numai banii si succesele lesne obtinute, pentru ca apoi sa va dati rotuzi, va intereseaza, munca nu va place. De altfel, poate unii dintre voi ati vrea, dar nu va pricepeti; vinovati sunt cei care va tin, oricum mafia merge inainte si pe ploaie si pe soare. Tineti pe la juniori tot felul de incompetenti si de betivi, care cumulat cu lipsa de infrastructura sunt arme letale pentru sportul nostru. Curand acest ambasador nu va mai aduce nimic. Gasiti dumneavoastra vinovatii! Corb la corb nu-si scoate ochii! Deci vinovati pentru starea actuala a sportului sunt: lipsa de infrastructura, incopetenta antrenorilor si a celor care conduc, coruptia, s.a.m.d.
    Cat priveste evolutia sportivilor nostrii, parerea mea este ca a fost buna, conform asteptarilor. Cu putin noroc, minte, in anumite cazuri, si mai putine injuraturi putea fi si mai bine. Eu sunt multumit, desi am rezeve fata cinstea celor din gimnastica, care au distrus lotul olimpic si visul atator copii la podiumul olimpic. Cand alte state platesc sume uriase pentru achizitii de tenicieni noi renuntam scandalos de usor la serviciile domnului Belu.
    • 0 (4 voturi)    
      Analiza la rece daca vrem 8 medalii in 2012! (Duminică, 24 august 2008, 14:57)

      Piciu' [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Corect, bazele de antrenament sunt 0, sportivii se pregatesc in strainatete: vezi Potec in Franta, Tomescu in USA si altii. Dar care e strategia? Spui de Belu, pai sa-l aduca inapoi, nu? Belu e mare consilier prezidential, deci aproape de politic, ce face in pozitia asta cheie? As fi curios sa aflu, lobby-ul lui pentru sport ce efecte a avut? Ar trebui sa se puna mult mia mult accent pe ceea ce faceam bine odinioara, mai sus s-au mentionat 7 discipline unde am fost foarte slabi. Media nu face nimic pozitiv in toata treaba asta. Spre exemplu cazul Dragulescu, omul era poate terminat psihic pentru ca are copilul bolnav si noi asteptam medalie de la el. Poate se putea face ceva INAITE, nu dupa!!
      • 0 (0 voturi)    
        era ... (Luni, 25 august 2008, 6:54)

        marco [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

        bine sa citesti ce ai scris "INAITE "de a posta.
        nu dupa!
  • 0 (0 voturi)    
    Apel la judecata echilibrata! (Duminică, 24 august 2008, 14:33)

    mihai [anonim]

    Inainte de a face bilanturi pesimiste si de a face previziuni catastrofice pentru sportul romanesc consider ca ar trebui sa judecam realist, echilibrat si sa luam in calcul faptul ca un numar mare, poate prea mare, dintre sportivii nostrii, medaliati sau nu la Beijing, s-au pregatit in strainatate. De ce? Simplu, nu avem baze sportive, infrastructura, avem putini antrenori de mare valoare si nu avem criterii de selectie pentru a promova tinere talente. Ne aducem aminte de sport doar cu ocazia unor competitii de de mare anvergura, in rest nu ne intereseaza.
    La Beijing am suferit si din cauza ca ne-am bazat pe multi sportivi cu varsta inaintata si foarte putini tineri, semn ca esalonul doi nu exista sau e foarte subtirel. Unde ne sunt juniorii de valoare domnilor de pe la federatii? Numai banii si succesele lesne obtinute, pentru ca apoi sa va dati rotuzi, va intereseaza, munca nu va place. De altfel, poate unii dintre voi ati vrea, dar nu va pricepeti; vinovati sunt cei care va tin, oricum mafia merge inainte si pe ploaie si pe soare. Tineti pe la juniori tot felul de incompetenti si de betivi, care cumulat cu lipsa de infrastructura sunt arme letale pentru sportul nostru. Curand acest ambasador nu va mai aduce nimic. Gasiti dumneavoastra vinovatii! Corb la corb nu-si scoate ochii! Deci vinovati pentru starea actuala a sportului sunt: lipsa de infrastructura, incopetenta antrenorilor si a celor care conduc, coruptia, s.a.m.d.
    Cat priveste evolutia sportivilor nostrii, parerea mea este ca a fost buna, conform asteptarilor. Cu putin noroc, minte, in anumite cazuri, si mai putine injuraturi putea fi si mai bine. Eu sunt multumit, desi am rezeve fata cinstea celor din gimnastica, care au distrus lotul olimpic si visul atator copii la podiumul olimpic. Cand alte state platesc sume uriase pentru achizitii de tenicieni noi renuntam scandalos de usor la serviciile domnului Belu.
  • 0 (2 voturi)    
    . (Duminică, 24 august 2008, 14:50)

    Gentosenii [anonim]

    lumea noastra e nedreapta; faceti (daca aveti datele) si un sumar al numarului de finale in care au ajuns sportivii romani la olimpiada aceasta. este pacat sa-i uitam chiar daca nu au fost pe podium. e usor sa critici din fata televizorului dar sunt de acord ca nu investim (ca tara) destul in sport si e pacat.
    • 0 (0 voturi)    
      finale (Duminică, 24 august 2008, 18:35)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Gentosenii

      in general la jocurile olimpice cine ajunge in finala cistiga in cel mai rau caz medalia de argint.
      poate te mai gindesti la ce ai vrut sa spui de fapt
      • 0 (0 voturi)    
        gresit rationament (Luni, 25 august 2008, 15:27)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Radu

        nu-i chiar asa cu spui, pentru ca in multe probe in "finala" ajungeau primii 8 sportivi..vezi atletism, canotaj etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Bani... (Duminică, 24 august 2008, 14:55)

    Fred Bloggs [anonim]

    Marea Britanie nu a performat bine de ani de zile. In urma cu 8 ani, o mare parte din bani proveniti din Loteria Nationala a fost alocat sportivilor. MB a terminat pe locul 4 cu cele mai multe medalii de mai bine de 100 de ani...
    Cum s-a ajuns la acest rezultat? Simplu - banii. Milioanele investite nu numai in sportivi dar si in cladiri, echipament si instalatii. Stadioane, velodroame, echipament etc - totul a contribuit la acest resultat. La acest nivel sportivii trebuie sa faca un mod de viata din sport - cu mici exceptii care confirma regula.
    Nu stiu cum va decide Romania sa rezolve problema, dar nu vad cum resultatul va fi mai bun in 2012 - sper sa gresesc.
  • 0 (2 voturi)    
    rezultatele la olimpiada (Duminică, 24 august 2008, 15:45)

    vali [anonim]

    La ce conditii au sportivi romani de a face sport in Romania rezultatele sunt excelente, fara sa ai un stadion un bazin o sala de sport si aparatura la nivel mondial si sa faci performanta numai din talent, sportivii prezenti la olimpiada au facut tot ce au putut (exceptie echipa de handbal care pur si simplu si-a batut joc de o natiune intreaga si nu ma refer numai la antrenor ci si la handbaliste in mod special)
    In momentul in care copii vor veni din nou la orele d e sport cu placere atunci se va mai auzi de performanta in Romania si binenteles la o dotare minima in ceea ce priveste sportul.
  • +1 (1 vot)    
    ghinion... (Duminică, 24 august 2008, 16:02)

    cosmin [anonim]

    Am avut si mult ghinion. Vad ca unii "clarvazatori" stiu deja ca n-o sa facem nimic la Londra. Mai e mult pana atunci. Sa speram ca va fi mai bine. Oricum, ca de obicei, raportul rezultate/conditii este excelent...
  • +2 (2 voturi)    
    Cinste sportivilor - rusine COR (Duminică, 24 august 2008, 16:20)

    gaspy [utilizator]

    Bravo sportivilor care ne-au reprezentat - sunt sigur ca au facut tot ce au putut. Am vazut interviul cu baiatul de la canotaj dublu masculin, dupa cursa; era terminat, daduse totul, si asta conteaza.

    Problema e ca baza de selectie e prea mica si conditiile de antrenament si beneficiile pe care le au sportivii sunt prea mici. O gimnasta al 18-20 de ani isi termina cariera. Daca la 18 nu are o medalie, nici n-o va mai avea... Efortul si sacrificiile trebuie recompensate pe masura... altfel de ce sa ne miram ca majoritatea pustoaicelor se viseaza fotomodele maritate cu fotbalisti?

    Performanta cere bani. E simplu. Atata doar ca sportul de performanta nu aduce bani decat in mica masura (sportivul X face reclama la marca Y).

    Daca in Romania sportivii ar avea parte de jumatate din banii si promovarea pe care o are fotbalul, situatia s-ar schimba. Insa inclusiv trusturile de presa prefera sa ne spuna despre ce pantofi si-a cumparat prietena sotiei lui Chivu decat sa dedice 5 minute unor adevarati sportivi.
  • 0 (2 voturi)    
    Ierarhia salveaza Romania (Duminică, 24 august 2008, 16:38)

    teose [utilizator]

    Chiar daca evolutia UNORA dintre sportivi si oficiali a fost mai mult decat jenanta, ne vom acoperi cu gloria surclasarii Canadei, Etiopiei, Ungariei sau Serbiei, dupa cum am citit mai sus. Numai ca, vedeti dumneavoastra, tarile cu pricina s-au prezentat cu o delegatie mai mica numeric decat echpa maseurilor romani sau si-au evaluat realist posibilitatile, participand altfel decat sa faca act de prezenta. Ramane de analizat declaratia meritosului tanar luptator roman, care a ajuns in fazele superioare antrenat de un septuagenar: "Mi-a fost aplicat un procedeu de care nici macar nu am am auzit la concursurile la care am participat"... Fireste, "concursurile" de lupte la care participa (motivati doar de entuziasm) sportivii romani se deruleaza la Baicoi, Galati si - in cazuri fericite - la Varna.
    Tinerii, atatia cati sunt, sunt ingropati de sacali aflati in al IV-lea sau al V-lea deceniu de viata (vezi aruncatoarea noastra de sulita, care a izbutit o contraperformanta echivalenta cu aruncarile juniorilor. Tinerii atleti romani nu au acces in competitii internationale, fiind obligati sa lase loc unei sportive (?) ca Nicoleta Grasu, care si-a batut joc de increderea cu care a fost investita, chiar daca reprezinta Romania de aproape doua decenii. Fara perfomanta. In schimb Marii Atlete Constantina Dita Tomescu i-a fost refuzata participarea, pe motiv ca "e prea batrana", fiind nevoita sa-si plateasca participarea, dupa reteta pregatirii private pe care o deruleaza in SUA. Dupa castigarea maratonului, aceasta a plecat sa isi continue pregatirea. In schimb, cocotele plecate la maratonul de shoping ne-au atentionat ca vor participa si la Londra.
    Performantele sportivilor nu pot fi negate. Au existat si exista la noi oameni de sport, care au acest microb in sange dar care - inaintea adversarilor sportivi - trebuie sa-i infrunte pe profitori. Nu exista un minister al sportului, o politica a sportului, cum nu exista o politica a educatiei sau o politica a politice.
  • 0 (2 voturi)    
    inca se mai poate face ceva... (Duminică, 24 august 2008, 16:47)

    nevermind [anonim]

    Vazand slabele rezultate, dupa cum spun unii, ale delegatiei Romaniei la Beijing, Comitetul Olimpic va propune introducerea unor noi discipline sportive la Jocurile Olimpice din 2012 pentru a da posibilitatea afirmarii noilor talente de la noi si anume: proba de manele pe masa, alergatul cu ATM-ul in spate, cutzite, viol 8+1, barbut, alba-neagra, 500 metri de dat in gropi, frecat menta de dupa blocuri, evadarea din penitenciar, s.a. Lista ramane deschisa pana la sfarsitul anului in curs. Asteptam propunerile dumneavoastra.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa ne traiasca Circuitul stradal (Duminică, 24 august 2008, 16:49)

    naufragiatul [anonim]

    La ce ar fi trebuit sa ne asteptam in conditiile in care scolile sportive sunt la pamant, copii sunt atrasi doar de calculatoare si manele, iar banii se baga in fotbal, circuite stradale si ....atat.
    Eu n-o sa-mi las copilul niciodata la vreun club de fotbal, am pretentii mai mari de la el, prefer sa il duc la un bazin de inot (daca voi avea curaj, pentru ca eu am luat o ciuperca de vreo 10 ani si nu mai scap de ea) sau la tenis de camp, baschet, volei orice alt sport ce poate fi practicat astfel incat sa se dezvolte armonios si nu cracanat.
    Pana cand sportul de masa si scolile sportive nu vor deveni cu adevarat functionale va reprezenta aproape un miracol fiecare medalie la CM, CE sau JO.
    DIXIT
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca suntem foarte buni (Duminică, 24 august 2008, 18:04)

    Vasilik [anonim]

    Eu zic ca e super performantza De park mai putem trai din gloria trecuta Noi suntem campioni la altele, nu la sport Locul 17 e chiar foarte bun Asta ca sa nu ma repet cu bla, bla-urile de rigoare: k n-avem conditzii, preocupare, interes Exista tzari dupa noi in clasament Deci sa privim partea plina a paharului :)
  • +1 (1 vot)    
    ar fi multe de spus (Duminică, 24 august 2008, 19:13)

    lucian [anonim]

    Bravo celor care au luat medali si celor care au concurat, felicitari si multa sanatate si noroc pentru viitor.De cei care conduc ROMANIA si au distrus tot ce sa putut distruge aceasta sleahta de hoti,mincinosi,oameni de nimic,distrugatori de neam si tara pe care noi romani continuam sa ii votam trezitiva mai fratilor ,totul merge rau si foarte rau,asa politiceni si asa televiziuni care doar intretin cearta si ura grupurilor de interese,iar hoti parveniti si copii lor cu masini de milioane de euro ,sfideaza bunul simt ,cu exscursi de zeci de e mi de euro ,si altceva decit fotbal nu vezi la orice stire ,cumparam jucatori de fotbal cu milioane ,unde este tineretul nostru ?au plecat la munca in strainatate ,rau foarte rau ..............asta nu-i democratie este HOTIE la nivel inalt.CORUPTIE GENERALA.Unde esti tu TEPES DOAMNE SA PUI MINA PE EI.
    • 0 (0 voturi)    
      o ... (Luni, 25 august 2008, 6:59)

      marco [anonim] i-a raspuns lui lucian

      medalie,doua MEDALII !!

      chestia cu tepes e ok.
  • +1 (1 vot)    
    romanii si sportul (Luni, 25 august 2008, 0:24)

    claudiu [anonim]

    Am avut cea mai proasta participare din istoria Olimpiadelor moderne si exista o explicatie pentru asta. Avem psihicul la pamant, nu avem motivatie si ne cautam justificari jenante pentru esec. Am renuntat la vesnicul inamic: arbitrul, si am gasit alt vinovati: conditiile precare de antrenament. Au nevoie romanii de straini in sport? Un raspuns pe http://claudiu-lucaci.blogspot.com/
  • 0 (0 voturi)    
    pe locul 2 in 1984 !! (Luni, 25 august 2008, 7:30)

    zus [anonim]

    Nu stiam, dar Romania a iesit pe locul 2 !!!! in 1984 la medalii: http://en.wikipedia.org/wiki/1984_Summer_Olympics
    • 0 (0 voturi)    
      da, a iesit.. (Luni, 25 august 2008, 13:17)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui zus

      dar ca majoritatea romanilor..nu ai citit pana la capat. Daca ai fi citit, ai fi descoperit ca Olimpiada din 1984, sub pretextul ca in USA, nu a participat nici o tara comunista...De fapt, prin asta s-a facut Ceasescu cunoscut la vremea respctiva..si respectat de occidentali. La sfarsitul articolului le-ai fi vazut si pe cele care au boicotat olimpiada si care aveau un cuvant de spus in sport, URSS, Est Germany.
      In rest..felicitari sportivilor si mult succes in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      am uitat un amanunt mic.. (Luni, 25 august 2008, 13:22)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui zus

      in 1980, cand olimpiada s-a tinut la Moscova si au boicotat "occidentalii" am iesit pe locul 7. Asa ca fa un calcul si vezi..pe ce loc eram in realitate 2, 7 sau 9?
  • +1 (1 vot)    
    participarea romanilor la olimpiada (Luni, 25 august 2008, 8:51)

    Duiliu [anonim]

    Superba. Serios. Dupa certuri interminabile, invidii si reprosuri, lipsa unei baze materiale, desfiintarea terenurilor din preajma scolilor pt dezvoltarea unor afaceri imobiliare (chiar nu se gandeste nimeni ca luni de zile niste oameni nu vor avea liniste), transformarea unor terenuri de joaca in parcari auto, lipsa banilor pentru echipamente performante, Romania a obtinut tot ce se putea obtine. Acum trebuie luata o decizie : conducerea miscarii olimpice romanesti va fi condusa sau nu de profesionisti ?
  • +2 (2 voturi)    
    Infrastructura (Luni, 25 august 2008, 8:57)

    b09d4n [utilizator]

    De cateva zile caut un teren de baschet in Bucuresti. Am gasit o lista pe net si am decis sa merg la fiecare dintre ele. Majoritatea au betonul sau asfaltul crapat, cosurile sunt rupte sau pe ele isi fac veacul cativa distrusi obositi care asculta manele la telefon in fata unei sticle de vodca.

    Stiu cel putin doua terenuri din sectorul trei care s-au inchis. Spre exemplu parcul Voinicelu' este inchis de cativa ani si se construieste de zor. Nici nu vreau sa ma gandesc care este destinatia acestui teren :(

    Vina ne apartine. Nu am vazut sa iesim niciodata in strada, sa protestam la un miting in fata primariei. Nu am vazut sa fie nimeni preocupat sa scrie articole pe aceasta tema. Ne preocupa insa taxa auto.

    In cazul meu am rezolvat intr-un fel situatia. Am ajuns la o sala de sport, la fostul Hotel Bucuresti.

    Ma gandesc insa la miile de liceeni, care, ca si mine la vremea lor, nu au bani sa dea pe sala. As vrea sa stiu unde sunt salile de sport inaugurate pe vremea guvernarii Nastase. Poate ele exista si nu sunt folosite la adevarata valoare pentru ca nu are nimeni interesul sa li se faca publicitate.
    • 0 (0 voturi)    
      istorii recente (Luni, 25 august 2008, 14:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui b09d4n

      Pana pe la inceputul lui 2002 exista un Minister al Tineretului si Sportului, cu Directii Judetene; cum-necum, de-a lungul anilor, se formasera in acele structuri niste "inspectori" care nu doar ca ajunsesera sa inteleaga problemele dar chiar mai si lucrau, ca sa rezolve macar o parte.

      In 2002, pentru ca fetita lu taticu si finutzu lu nashicu trebuiau sa mananca si gura lor ceva (anume: ciolan) MTS s-a desfiintat si s-au infiintat niste Agentii Marete: Agentia Nationala pt Tineri (felia Dacianei Sarbu), Agentia Nationala a Initiativelor Tinerilor (felia lui Rizea, finu lu Euthanasiu) si Agentia Nationala pentru Sport, felia dracu' stie cui, un personaj ATAT de important ca nici macar nu-mi mai amintesc numele... >:

      Taberele (unde copiii mai faceau si sport - sau macar miscare) au ajuns subiect de "lupta" si, de unde erau oricum ca vai de lume, s-au degradat in ultimul hal! ma rog! cu exceptia celor care placusera puishorilor si care erau rezervate Tineretului PeSeDist >:

      Pe terenurile de sport au pus ochii niste Mareti Dezvoltatori de "proiecte imobiliare" - la fel, si pe bazinele de inot sau pe sali >:

      La filialele judetene ANT si ANSIT, in general, inspectorii vechi au fost pafugatzi - in locul lor au venit niste personaje ATAT de dubioase si pupincuriste, incat te apuca si groaza sa mai treci pe acolo!

      "Proiectele pentru tineret" au devenit prilej de intalniri ale Tineretului PeSeDe sau prilej de campanie electorala! >:

      Din pacate, dupa ce-am scapat de PSD, nu s-au produs schimbari in bine - au plecat personajele alea gretoase dar au venit unii care, intr-adevar, n-au mai facut (cine stie ce) campanie electorala - pur si simplu, de cele mai multe ori, n-au mai facut nimic... in general nici macar din rea-vointa, ci pt. ca nu erau capabili, la fel cum nu erau capabili nici macar sa-si doreasca ceva...

      In foarte putinele locuri unde au mai ramas unii, buni, n-au existat fonduri, au fost alte interese "de sus" samd...
  • +1 (1 vot)    
    Mai mai mai (Luni, 25 august 2008, 9:38)

    Painkiller [utilizator]

    Vad ca foarte multi "comment's posters" de pe aici imi impartasesc opinia, asa ca nu voi comenta prea mult.
    Asta este rezultatul atunci cand singurii bani din sport se invart in fotbal....dar fara rezultate (echipa Romaniei ciu...ciu... Olimpiada).
    S-auzim de bine, si sa vedem care mai e treaba cu vedetele din fotbal....o nunta, un drog, o susanea, ca la d'astea suntem fruncea!
  • -1 (1 vot)    
    clasament (Luni, 25 august 2008, 10:07)

    dx [anonim]

    Eu zic ca raportat la PIB-ul Romaniei locul 17 este foarte onorabil avand in vedere ca totul depinde de bani.
    Macar daca am sta la nivelul de trai cum asa stam la sport ar fi superb
    • -1 (1 vot)    
      Re: clasament (Luni, 25 august 2008, 11:40)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui dx

      @dx
      Nu sunt obișnuit să comentez pe Hotnews, însă inainte de a inchide pagina am căzut peste comentariul dumneavoastră și nu m-am putut abține. Nu vreau să judec, însă atitudinea de „raportat la PIB-ul Romaniei locul 17 este foarte onorabil avînd in vedere că totul depinde de bani” m-a șocat.

      În primul rînd, dacă mergeți pe criteriul acesta, Jamaica, clasată pe locul 13, ne face praf. În al doilea rînd, rezultatele Chinei de acum și ale României dinainte de ‘89 în sport sunt dovada clară a faptului că nu totul depinde de bani. Sunt o componentă importantă, fără doar și poate, însă de departe nu singura.

      În afara acestor aspecte, atitudinea dumneavoastră este cea care m-a surprins cel mai mult. Această atitudine de „merge și așa”, „se putea și mai rău” pe care o regăsim în societatea noastră ne trage în jos. Hai să nu ne mai uităm la cei din urma noastră ci la cei din față. Doar așa vom putea face performanță.
      A nu se înțelege din comentariul meu că-i critic pe sportivi. Deși pot exista cîteva cazuri izolate unde o parte mai mare din responsabilitate o au sportivii sau antrenorii lor, rămân cu o stimă deosebită pentru aceşti oameni care-şi dedică/sacrifică viaţa sportului. Numai faptul că au ajuns să concureze într-un context atît de elitist este lăudabil. „Vina” este mult mai largă de împărțit iar îmbunătățirea situației cade și în responsabilitatea noastră, a fiecăruia, ca cetățeni ai aceste țări, nu doar a celor din federație sau din guvern.

      @Adrian Ilincescu, autorul articolului
      Deși poate părea impresionant că în 84 România s-a clasat pe locul doi și a obținut atâtea medalii, baza de comparație cu alte rezultate este eronată pentru simplul motiv că țările membre ale Tratatului de la Varșovia, în frunte cu URSS nu au participat.
  • 0 (0 voturi)    
    clasamentul real... (Luni, 25 august 2008, 11:09)

    piktor [anonim]

    de fapt clasamentul se face in general dupa numarul total de medalii si e putin diferit de ce s-a vazut mai sus
    Romania e pe locul 25 (Polonia, Ungaria pe 21, asa... ca fapt divers:P)

    http://2008games.nytimes.com/olympics/medals.asp
  • -1 (1 vot)    
    Cam slab :-s (Luni, 25 august 2008, 11:17)

    Cory [anonim]

    e o tampenie ca tari ca jamaica sau kenya sa ne-o ia inainte....

    oricum...fetele de la gimnastik au fost cele mai tari, mai ales sandra izbasa, bravo ei =d>...
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Luni, 25 august 2008, 19:15)

    duru [anonim]

    Asrea-s rezultatele in era basesciana....
  • 0 (0 voturi)    
    olimpiada handi (Luni, 25 august 2008, 20:03)

    barbut [anonim]

    acolo o sa ajunga generatia coca cola. Am fost antrenor si stiu cum gandesc tinerii. Celulare, manele, munca putina bani multzi. Nu mai aveti SANSE in sport ,va asteptam pe santiere, avem nevoie de voi la lopata.
    Daca vretzi sa va apucati de sport ocolitzi "clubul" OLIMPIA BUC. Este un cuib de hotzi! si Agentzia stie foarte bine cat se fura acolo.
    Voi tinerii suntetzi cei care putetzi schimba ceva in tzara condusa de pensionari. Va doresc SUCCES!