Ce umilinta! Norvegia a facut spectacol in finala la handbal feminin, castigand meciul cu Rusia mult mai clar decat o arata scorul. Aeriene, pase de la o extrema la alta, goluri multe de pe semicerc, contraatacuri devastatoare, goluri frumoase si o aparare senzationala. Cam asta a fost reteta Norvegiei.

Portarul Haraldsen a aparat incredibil, avand 14 mingi aparate dintr-un total de 36 de suturi trimise pe poarta. Lybekk a marcat cand a vrut de pe semicerc iar Riegelhuth si Larssen au condus perfect atacurile nordicelor. Degeaba se agita Trefilov pe banca si urla cat il tineau plamanii, parca mai rau decat o facea Tadici. Pana sa se trezeasca rusoaicele, Norvegia conducea cu un neverosimil 13-3 in primul sfert de ora. Cea mai mica diferenta de scor intre cele doua echipe s-a inregistrat la pauza, cand nordicele aveau doar 5 goluri avantaj. Aur olimpic pentru Norvegia, care a dominat competitia si a invins si Romania, in grupe, cu 34-33.