Norvegia - Rusia 34-27

Norvegia s-a distrat cu Rusia in finala

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 august 2008, 12:20 Sport - J.O. Beijing 2008

Riegelhuth, de neoprit
Foto: Rompres
Ce umilinta! Norvegia a facut spectacol in finala la handbal feminin, castigand meciul cu Rusia mult mai clar decat o arata scorul. Aeriene, pase de la o extrema la alta, goluri multe de pe semicerc, contraatacuri devastatoare, goluri frumoase si o aparare senzationala. Cam asta a fost reteta Norvegiei.

Portarul Haraldsen a aparat incredibil, avand 14 mingi aparate dintr-un total de 36 de suturi trimise pe poarta. Lybekk a marcat cand a vrut de pe semicerc iar Riegelhuth si Larssen au condus perfect atacurile nordicelor. Degeaba se agita Trefilov pe banca si urla cat il tineau plamanii, parca mai rau decat o facea Tadici. Pana sa se trezeasca rusoaicele, Norvegia conducea cu un neverosimil 13-3 in primul sfert de ora. Cea mai mica diferenta de scor intre cele doua echipe s-a inregistrat la pauza, cand nordicele aveau doar 5 goluri avantaj. Aur olimpic pentru Norvegia, care a dominat competitia si a invins si Romania, in grupe, cu 34-33.























1221 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Tadiciul lor e ca Trefilov-ul nostru...un badaran! (Sâmbătă, 23 august 2008, 12:52)

    Decebal [anonim]

    Trefilov, Tadiciul rusilor, tipa la jucatoare, le certa, le ameninta, nu stia sa le ridice moralul sau sa faca un plan de joc, in schimb, antrenoarea norvegienelor le explica a lor ei frumos cum sa joace, le incuraja, le tinea moralul ridicat, impunand-le totodata respect, profesionalism si seriozitate. Si ce rapid, cursiv si inteligent au jucat norvegienele...cu cat elan, cat de pozitiv!!

    Inca o data s-a demonstrat zicala mult repetata mai nou la noi: "scoala rusa" de antrenori este terminata. S-ar putea zice de altfel ca toata mentalitate ruseasca este terminata, oriunde ar fi aplicata. Nu mai merge doar cu ghioaga!

    Daca rusoaicele erau antrenate de antrenorul Ungariei/Norvegiei/Germaniei/Frantei, ar fi batut Norvegia, mai mult ca sigur. Avem de invatat, in toate sporturile...
    • 0 (0 voturi)    
      Maier in echipa ideala (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:00)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      Oficialii au publicat echipa olimpica ideala de handbal feminin: 2 norvegience, 2 rusoaice, 1 sud-coreeana, 1 unguroaica si o romanca, Ramona Maier ! A lipsit f. putin sa fie inca o romanca (portar) in locul portaritei norvegience, aceasta din urma fiind "salvata" de finala buna facuta.

      O zi buna pt. mica Norvegie, aur la handbal si aur la sulita (barbati)!
    • -1 (1 vot)    
      despre scoala rusa (Duminică, 24 august 2008, 18:00)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      scoala rusa a adus rusiei anul acesta 72 de medalii, din care 23 de aur, fiind situati pe locul 3 dupa China si SUA in clasament. China se antreneaza tot dupa scoala comunista si atat Rusia cat si China nu dispun de fondurile SUA pentru a investi in sportivi
      deci ce ziceai de scoala rusa? :))
      asa suntem noi romanii, ne antrenam dupa metode americane si anul asta nu putem duce medaliile acasa
      sa va fie rusine carcotasilor
    • 0 (0 voturi)    
      Ai uitat de cand n-a mai pierdut Rusia (Luni, 25 august 2008, 2:52)

      nu's fan rusi [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      Acum ai apa la moara si poti sa lauzi antrenoarea norvegiencelor. Dar oare nu e aceeasi si de la campionatul mondial? sau de la cel european? sau de la cel mondial de acum 2 ani cand cele 2 "ghiogi" Trefilov si Tadici au jucat finala? Cine a castigat de fiecare data? Norvegia cumva?Ce repede uitam....
      Daca Tadici nu punea atata presiune pe fete spunandu-le ca pleaca la mondiale/olimpiada/cupa campionilor pentru aur sunt convins ca ar fi jucat finala de fiecare data. Dar asa suntem noi cand ne apropiem de implinirea visului atunci clacam. Si nu inteleg de ce? Daca n-am avea o scoala de handbal as putea intelege, daca fetele n-ar avea valoare sau n-ar fi jucat la echipe care au castigat finale de cupe iarasi m-as preface ca le cred dar asa...Pacat, mare pacat de generatia asta pt ca era singura care ar fi putut sa faca ceva.
      Nu sunt un stelist dar mi-aduc aminte ce se zice ca le spunea Lacatus colegilor cand jucau finale de CL (2 finale!) : "Pe ei fratilor ca astia nu stiu nimic". Si cred ca asta era diferenta intre ale noastre si unguroaice. Pacat, pacat ca n-au ambitie....
  • +1 (1 vot)    
    Norvegia - superechipa ! (Sâmbătă, 23 august 2008, 13:46)

    Motul [anonim]

    Asa arata o echipa : vointa si putinta !
  • 0 (0 voturi)    
    bravos (Sâmbătă, 23 august 2008, 14:02)

    cristi [anonim]

    Brumhildelor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca si cum a castigat Romania ! (Sâmbătă, 23 august 2008, 15:33)

    Arian [anonim]

    Si cand te gandesti ca echipa noastra a batut Norvegia chiar inainte de Olimpiada, iar la turneu ne-au invins scandinavele doar la 1 gol diferenta si ala pt. ca ni s-a refuzat clar un 7 m la final, cu arbitri rusi !!
    Daca romancele au reusit sa ajunga in primele 7 echipe mondiale cu un antrenor care urla si le ameninta, inseamna ca au calitati naturale excelente, calitati cu care trec peste zbieretele lui Tadici ! Bravo romancelor !

    Am tinut cu Norvegia si ma bucur sincer pt. infrangerea umilitoare aplicata Rusiei, la o diferenta f. mare pt. o finala olimpica. Rusiei i-ar prinde bine o umilinta in fiecare zi, doar asa se va calma cu grosolania si aroganta de ghiogar !
  • 0 (0 voturi)    
    Coreea-Ungaria 33-28 (Sâmbătă, 23 august 2008, 15:54)

    Gabor Iulius [anonim]

    Jucatoarele din Ungaria, dupa ce au pierdut calificarea in finala, au pierdut si finala mica, invinse clar, la scor, de sud-coreence. Nu se stie daca antrenorul maghiar a tipat la ele sau le-a lasat sa joace de capul lor. Dar asta e rezultatul!
    Daca nu esti pe podium, absolut nimeni nu-si mai aminteste ca ai fost pe 4, 7 sau 10 !
    • 0 (0 voturi)    
      r (Sâmbătă, 23 august 2008, 21:53)

      sz [anonim] i-a raspuns lui Gabor Iulius

      "Daca nu esti pe podium, absolut nimeni nu-si mai aminteste ca ai fost pe 4, 7 sau 10 !" ai mare dreptate, pacat insa de munca lor, a tututror romani, unguri, etc...