Luminita Hutupan: Nu am putut sa am un copil pentru ca am ramas sa joc pentru nationala

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 22 august 2008, 18:49 Sport - J.O. Beijing 2008

Hutupan, aparand o minge grea
Foto: Ager Press
Portarul echipei nationale a desfiintat regimul dictatorial impus de Gheorghe Tadici la echipa nationala. Cu lacrimi in ochi, Hutupan a povestit prin ce a trecut la Olimpiada de la Beijing, ultima competitie la nivel de echipa nationala la care a participat.

"O incurajare nu am primit in tot acest turneu, poate ca aveam si noi un alt moral. In 2005, atmosfera nu era atat de deplorabila, pentru ca majoritatea veneau din strainatate si Tadici nu isi permitea sa se poarte asa cu noi. Eu i-am zis sa nu ma ia la Olimpiada daca nu am valoare. Dar am si nu a avut incotro. Aici pentru ce am venit sa stau doua luni inchisa? Doar ca sa ma plimb intre sala de mese si hotel? Am plans in fiecare seara de am sufletul amar. Am lasat mult de la noi, dar ni s-a luat. Eu nu am vrut sa fac un copil ca sa raman la nationala", a spus Hutupan in exclusivitate la Sport.ro, cea care este nominalizata ca fiind cel mai bun portar de la Olimpiada de la Beijing.




















5171 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Noi oricum va iubim (Vineri, 22 august 2008, 19:15)

    Pixel [anonim]

    "Eu i-am zis sa nu ma ia la Olimpiada daca nu am valoare. Dar am si nu a avut incotro."

    AMIN!!! Nimeni nu poate contesta asta! Esti intr-adevar o portarita de inalta clasa.

    Hei! Capul sus!!!
    Pentru noi sunteti in varful podiumului.
  • +2 (2 voturi)    
    Fetelor, (Vineri, 22 august 2008, 19:23)

    releu [anonim]

    Va iubim si cu victoriile si cu infrangerile voastre !
  • +3 (3 voturi)    
    hutupan no. 1 (Vineri, 22 august 2008, 19:51)

    caluman [anonim]

    esti o portarita de valoare . a vazut toata lumea...toate cele bune !!!!
  • +1 (1 vot)    
    da... (Vineri, 22 august 2008, 20:28)

    Vladutz [anonim]

    ... este intr-adevar frustrant, dar capul sus ! viata nu se termina aici. esti intr-adevar o sportiva de exceptie.

    suntem alaturi de tine, de voi... va suntem recunoscatori pentru tot ce-ati facut pentru noi romanii si VA MULTUMIM pentru toate sacrificiile facute.
  • -2 (2 voturi)    
    pai noah (Vineri, 22 august 2008, 20:32)

    dovlecica [anonim]

    ce sa-i faci, asta e sportul profesionist. nu poti sa aperi la handbal ... insarcinata, doamne apara si feresti. ce are asta cu tadici? daca eu as avea valoare si cineva ar urla la mine l-as pocni in fatza cu sucitoarea ( ascunsa in echipament, special pentru acest scop). dai si dai la moaca la nenorocit, sa vad el ce inseamna feminismul si altea alea.e plina lumea de nonorociti. sa tipe el la fete ....
    adevarul e ca sportivul profesionist are nevoie de putina pregatire psihica. el trebuie sa functioneze tot timpul - asta e meseria lui, nu??
    ia sa vedem ce ar face doctorul in sala de operatii cu pacientul deschis, tipand ca si-a pierdut increderea in sine si nu mai stie ce matz sa taie ... doamne apara si feresti ...
  • +2 (2 voturi)    
    Si nu doar Luminita (Vineri, 22 august 2008, 20:43)

    Sursum corda [anonim]

    Nu doar un sacrificiu, ci multe au facut jucatoare darze, dedicate si sufletiste. Hutupan a pus intotdeauna pe primul loc echipa. Si-a calcat pe inima si a inghitit prea multa obida, nemeritat. Capul sus, esti alaturi de cei mai mari performeri romani, nu doar prin valoare, ci si - mai ales - prin caracter, bun simt, bunatate... Lasa amarul celor care-l merita, bucura-te de viata, de dragostea oamenilor care sunt mandri de tine si de acele colege ale tale care au suferit in teren impreuna cu tine.
  • -1 (3 voturi)    
    Info (Vineri, 22 august 2008, 20:48)

    info [anonim]

    Iar se plang.....daca vroia copil statea acasa....nu era nici o prb....Ele doreau sa faca la fel ca la mondialu din franta unde dupa ziua la una au baut SAMPANIE iar in urmatoarea zi au pierdut un meci...ORi faci performanta ori te retragi nimeni nu te tine cu forta mai ales ca doresti sa faci un copil....asta e o scuza pt tine.
  • +1 (1 vot)    
    sunteti cele meai tari (Vineri, 22 august 2008, 21:20)

    claudiu [anonim]

    lasand la o parte dictatura si mentalitatea care o impune un comunist ales antrenorul sunteti in prima linie si e merirul vostru antrenorul nu e de considerat ! BRAVO FETELOR!
  • -2 (2 voturi)    
    Cine vorbeste? Meduza? (Vineri, 22 august 2008, 22:02)

    kop [anonim]

    Hah? Meduza de Hutzupan a iesit la interval? O sa plece dementul de Tadici de la nationala si o sa mai vedem handbal de nivel montial in 1000 de ani! Ce ti-e si cu meduzele astea...
  • -1 (3 voturi)    
    Tadici (Sâmbătă, 23 august 2008, 0:05)

    mo [anonim]

    Macar sa fi existat cate un Tadici in mai multe sporturi de echipa de la noi...
    • +1 (1 vot)    
      Nu-l mai laudati atata (Sâmbătă, 23 august 2008, 10:30)

      Anti-Tadici [anonim] i-a raspuns lui mo

      Tadici asta si-a cam luat-o in cap, ca e mare antrenor. Fara suparare, dar tacticile Romaniei impuse de el la aceste meciuri de la Olimpiada au fost de-a dreptul penibile, si mai ales in meciul cu Ungaria.
      Fetele au valoare, insa el se poarta ca o vedeta, pe care nimeni n-are voie sa o contrazica.
      Felicitari Luminita! Esti cel mai tare portar din lume. Ti-ai sacrificat dreptul la o viata normala pentru a da totul pentru nationala, felicitari! Asta da exemplu de devotament.
  • +1 (1 vot)    
    partial corect (Sâmbătă, 23 august 2008, 9:22)

    obiectiv [anonim]

    ca tadici e coleric nu poate fi contestat; ca habar n-are sa motiveze jucatoarele, idem. Pe de alta parte sa pierzi special pentru a putea demite un antrenor, e posibil numai in Romania... cu atat mai mult cu cat (din cauza varstei) nu vei mai avea altra sansa... in meciul cu Ungaria, in time-break, se vedea la tv cu tadici le zicea "deschideti jocul pe extrema", cred ca in fiecare din cele 4 a zis chestia asta de 4-5 ori... e singurul lucru pe care jucatoarele noastre nu l-au facut...

    cat despre altruism si sacrificiu, as vrea sa spun un lucru: lucrurile nu mai sunt in handbal ca acum 20 de ani; o jucatoare ca hutupan, cu prime, ajunge sa castige pana la 100.000 EUR/sezon

    una peste alta, desi pe fond fetele au dreptate, campania dusa in presa impotriva lui tadici, precum si comportamentul de la beijing a fac sa am semne de intrebare cu privire la numele regizorului.

    indiferent ce ar face ferguson, nu cred ca vreun jucator de la manchester si-ar permite asa ceva. pentur ca la ei exista profesionism
  • +1 (1 vot)    
    Tadici ?? (Sâmbătă, 23 august 2008, 9:56)

    dan [anonim]

    pentru mo:
    Nu, nu un Tadici ne-ar trebui. Tadici nu e un invingator. Vezi comportamentul echipei la mondialele trecute. El nu-si monteaza echipa pentru a fi number one. El nu-si propune obiective inalte, nu stie sa-si monteze echipa pentru a fi "cea mai cea" si nu-l vad in stare sa castige nici un trofeu mare. El a fost absolut necesar pentru a ajunge intr-o anumita faza. Acum incepem sa "mirosim" marea performanta, dar pentru a o gusta avem nevoie de o schimbare. Trebuie un alt antrenor. Tadici are meritele lui, pe care nu i le poate contesta nimeni, dar acum e nevoie de altceva. Un plus pe care trebuie sa-l aduca altcineva.
    Ne-ar trebui un Jenei al handbalului, un "nebun" caruia sa nu-i fie frica de performanta, si care s-o poata obtine motivandu-si corespunzator echipa.
    Respectele mele pentru Tadici, complimente pentru fetele care au luptat si au obtinut atat cat se putea in conditiile date.
    La lupta fetelor ! In zbor spre locul intai, pe care-l meritati, singurul care conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Greu cu gazetaria (Sâmbătă, 23 august 2008, 15:52)

    Mitica [anonim]

    Eu nu am vrut sa fac un copil ca sa raman la nationala", a spus Hutupan

    iar titlul dvs suna asa:

    Luminita Hutupan: Nu am putut sa am un copil pentru ca am ramas sa joc pentru nationala

    Stimabililor, Luminita Hutupan a spus clar ca NU A VRUT, nu ca nu a putut - oare dvs nu stiti ca intre a vrea si a putea exista totusi o diferenta?
  • 0 (0 voturi)    
    Luminita Hutupan (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:32)

    Bogdan [anonim]

    Intr-adevar esti/ai fost o sportiva foarte buna, iata ca acum poti sa faci si copii, nu cred insa ca pentru asta iti trebuie o medalie olimpica ci mai degraba un personaj masculin.
    Faptul ca nu ati lat medalie este numai vina voastra cu antrenor cu tot.
    Insa cunoastem deja comportamentul specific rromanesc cu inecatul la mal. Degeaba incepeti mereu bine si terminati prost, pana la urma rezultatul conteaza nu impresia artistica, aceasta din urma o vedem pe scena la TNB.

    Toate cele bune, Bogdan
  • 0 (0 voturi)    
    na va grabiti sa dati cu pietre (Sâmbătă, 23 august 2008, 20:25)

    anonimistu [anonim]

    Declaratia Luminitei se refera la primele jocuri cind Tadici n-a prea introdus-o in joc. Ulterior a intrat in poarta pe care a aparat-o asa cum ne-a obisnuit. Luminita Hutupan e un portar de clasa si a dovedit-o in teren. E de inteles frustrarea ei in prima parte a turneului.
    De aici pina la a-l blama pe Tadici si a-l acuza de dictatura este cale lunga. In orice echipa antrenorul e cel care conduce. El impune tacticile de joc, jucatorii care intra in teren si programul acestora. Este evident ca nu toti jucatorii vor fi de acord si intotdeauna vor exista pareri diferite si chiar vociferari sau conflicte. Totusi, in conducerea unei echipe o singura voce trebuie sa se auda - cea a antrenorului. Altfel acea echipa nu va mai exista. Democratia nu exista in sport.
    Presa, in cautarea senzationalului, speculeaza intotdeauna starile conflictuale si acest articol este un exemplu devenit clasic: luam o declaratie conflictuala, chiar daca nu mai e de actualitate, si mizam pe factorul emotional al cititorului.
    Tadici este un tip impulsiv si citeodata ii ies pe gura vorbe nepotrivite, dar este un antrenor bun, altfel n-ar fi avut rezultate sau ele ar fi fost limitate in timp.
    Echipa noastra a avut un start foarte bun, dar parca s-a pierdut pe drum. Totusi, noi cei care iubim handbalul, le iubim la fel pe fetele care au jucat pentru Romania. N-au reusit sa ia o medalie, dar au suportul nostru in continuare si la urmatorul meci vom fi iar alaturi de ele cu sufletul la gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Sacrificiu (Sâmbătă, 23 august 2008, 22:24)

    Mircea [anonim]

    Bravo voua fetelor !
    Sa stiti insa ca ncio performanta nu se obtine fara sacrificiu !
    Cand v-ati angrenat in acest concurs, o adevarata nebunie care este Olimpiada , trebuia sa fiti constiente de acest lucru !
    Antrenorul nu are nici o vina , credeti-ma !
    Fara un regim extrem de dur nu obtine nimeni nimic !
    Pentru toate aceste neimpliniri si suferinte, exista un singur vinovat ( in situatia in care il cautati ! )
    Mass Media !
    Ea ne face sa credem ca suntem zei, cand de fapt suntem niste oamneni obisnuiti , deosebiti unii de altii prin ambitii, puteri fizice si sufletesti, disponibilitate pentru a obtine adevaratul succes!
    Numai bine si inca o data felicitari !