Cristian Gatu: Tadici nu si-a indeplinit obiectivul, nu am motive sa ii prelungesc intelegerea

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 13:57 Sport - J.O. Beijing 2008

Cristian Gatu, reales in fruntea FRH
Foto: AGERPRES
Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, precizeaza ca evolutia fetelor lui Tadici a fost mult sub asteptari in turneul olimpic de la Beijing, lucru care face ca indepartarea tehnicianului primei reprezentative sa fie doar o chestiune de ore.
 
"Sunt atat de suparat si nu inteleg ce se intampla. Pot doar sa spun ca Tadici nu si-a indeplinit obiectivul, iar eu nu am motive sa i se prelungeasca intelegerea. Eu si acum, dupa trei infrangeri consecutive, spun cu riscul sa rada lumea de mine, ca Romania la inceputul acestui turneu avea dreptul si valoare pentru aur", a declarat Cristian Gatu, citat de NewsIn.

Amariei si compania au avut ca obiectiv clasarea pe locurile 1-3 la JO de la Beijing, partida cu Suedia pentru locurile 7-8 fiind rezultatul a trei infrangeri consecutive (cu Norvegia in grupe, cu Ungaria in sferturi si cu Franta in turneul pentru locurile 5-8).

Meciul Romania - Suedia, pentru pozitiile 7-8, se va desfasura, sambata, de la ora 3:00 (ora Romaniei).
























1301 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    nu am motive sa i se prelungeasca intelegerea (Joi, 21 august 2008, 14:07)

    lsm [anonim]

    Domnule Gatu, cu tot respectul, eu cred ca aveti toate motivele sa-l rugati pe Tadici sa ramana la nationala. De ce? Am sa va rog sa ne spuneti de cati ani nu a mai avut Romania asemenea rezultate? Ma refer aici ca Europene, Mondiale si participarea, onorabila, la Olimpiada? Da, si mie imi pare rau ca fetele nu au reusit mai mult, dar ganditi prea “romaneste” si pe termen scurt. Nu au reusit acum, hai sa scapam de el. Intrebarea este: aveti alternativa? Poate cineva face mai mult? Sincer, eu nu cred, asa ca poate ar fi bine sa va mai ganditi putin... Bravo domnului Tadici si fetelor noastre!
    • +2 (2 voturi)    
      Contract-obiective-bani (Joi, 21 august 2008, 14:49)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui lsm

      Din pacate tu esti cel care gandeste romaneste! Cind o sa se inteleaga si la noi ca in momentul in care ai semnat un contract in care ai niste obiective de indeplinit trebuie sa-l respecti? Tadici a luat niste bani (nu discut daca sint putini sau multi) , a semnat ca este de acord (deci pt el a fost OK) dar nu a a dus rezultatele prevazute in contract . Daca tu semnezi un contract ca livrezi 10 T de mere din livada ta in 10 zile si la sfarsit ai livrat doar 6 ca culegatorii au fost obositi crezi ca va semna beneficiarul un nou contract cu tine? Nimeni nu-i contesta valoare lui sau fetelor dar asta e situatia!
      • 0 (0 voturi)    
        Ce obiective (Joi, 21 august 2008, 17:53)

        moromete [anonim] i-a raspuns lui TNT

        Iti atrag atentia sa citesti un pic ce obiective a avut Domnul Tadici pentru fiecare competitie in parte la care a participat. O sa gasesti ca in 90% dintre competitii acesta si-a depasit obiectivele trasate de federatie. Ce vorbesti tu prostii de un contract in care sa livreze 10 t de mere.....? Nici macar nu esti documentat referitoar la obiectivul pe care lotul national l-a avut la olimpiada, doar iti dai cu parerea asa cfa orice gogu de pe la noi. ROMANILOR, am o rugaminte. Inainte de a va da cu parerea va rog studiati cinci minute problema asupra careia va exprimati, nu vorbiti doar asa sa va aflati in treaba. Gasesc de multe ori comentarii pertinente si este cea mai mare placere sa citesc comentarii fundamentate pe niste baze corecte, dar in acelasi timp sunt o gramada de "redusi" intelectual care isi dau si ei cu parerea. Toti utilizam internetul, o cautare de 5 minute inainte de a ne exprima opinia, poate face diferenta dintre un comentariu pertinent si unul de taran.
        • 0 (0 voturi)    
          Contract-obiective (Joi, 21 august 2008, 21:37)

          TNT [anonim] i-a raspuns lui moromete

          Uite ce zice Gatu "Pot doar sa spun ca Tadici nu si-a indeplinit obiectivul" . Daca tu ai redactat cumva contractul lui cu FRH si stii mai bine imi cer scuze . Ia fa tu acum o cautare de 5 min pe internet si vezi cine e Gatu asta ca sa nu fii si tu taran asa cum sint altii...
    • +1 (1 vot)    
      sa nu o luam chiar asa (Joi, 21 august 2008, 14:54)

      Daniel Savu [anonim] i-a raspuns lui lsm

      Exista alternative, poate nu la noi in tara, dar peste hotare exista cu siguranta
      • -1 (1 vot)    
        si cat crezi ... (Joi, 21 august 2008, 15:07)

        lsm [anonim] i-a raspuns lui Daniel Savu

        ca rezista un antrenor strain ide calitate in Romanica dlui Gatu?
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuia sa il dati afara pe Tadici ... (Joi, 21 august 2008, 14:13)

    Bogdan [anonim]

    ... inainte de Olimpiada. Toata lumea stie ca are o gura bogata, nu are nici un fel de talent in a motiva o echipa, este capabil doar sa faca strict instruirea tactica.
  • +2 (4 voturi)    
    Avem nevoie de un antrenor strain! (Joi, 21 august 2008, 14:13)

    Decebal [anonim]

    ...care sa recladeasca moralul jucatoarelor, care sa fie respectat(a) de jucatoare nu numai ca profesionist, dar si ca om, care sa reuseasca sa le faca pe jucatoare sa se lupte pana la capat ca sa il/o impresioneze bine. Antrenorii din Romania pur si simplu sunt depasiti ca mentalitate...

    ...daca am fi fost antrenat de antrenorii Norvegiei, Frantei sau chiar al Ungariei, am fi prins o medalie, asta e clar!
  • 0 (2 voturi)    
    FRH (Joi, 21 august 2008, 14:17)

    eph [anonim]

    Ce mi se pare stupefiant este tonul de patron absolut al handbalului romanesc pe care il afiseaza domnul Gatu. De parca esecul de la Beijing (si multe altele, mai ales la baieti) nu i datoreaza in buna masura si lui si conducerii autocrate pe care a instaurat-o la federatie. Din pacate, simpla schimbare a lui Tadici (absolut necesara si justificata) nu va rezolva problemele de fond care fac ca (inca) o generatie stralucita sa nu poata castiga niciun turneu major (CM, CE, JO). Fara disparitia lui Gatu de federatie vom avea aelasi tip de probleme si in anii urmatori, vom plange alte sanse irosite iar stimabilul presedinte FRH va da sentinte de pe piedestalul sau si va schimba alti antrenori, declarand cat este de dezamagit.
  • +3 (3 voturi)    
    Sah? (Joi, 21 august 2008, 14:17)

    Crapu' [anonim]

    Am o propunere haioasa.
    Sa facem rocada, Piturca- Tadici, poate asa vom avea si noi rezultate la ambele nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Joi, 21 august 2008, 14:18)

    bbec [anonim]

    la avantajul de 4 -5 goluri pentru Ro, dl tadici sfatuia echipa sa nu se grabeasca, .... in acel moment fetele puteau forta deprinderea...incetinirea jocului a permis frantuzoicelor sa revina...
    pacat.... avem o echipa minunata , dar domnul tadici este cam grasut... e timpul sa plece!
  • +3 (3 voturi)    
    echipa extraordinara, antrenor ....jalnic! (Joi, 21 august 2008, 14:27)

    bbec [anonim]

    pacat de echipa!

    e momentul despartirii de antrenor dupa JO!
  • 0 (0 voturi)    
    antrenori romani (Joi, 21 august 2008, 15:11)

    Poate sochez... [anonim]

    Tovarasul presedinte se lamenteaza, ca acum cativa ani cand isi anuntase demisia (suna cunoscut?!) si a renuntat la rugamintile fierbinti ale boborului... Tovarasul presedinte l-a adus pe Aihan Omer la nationala masculina doar la presiunea publicului, cand devenise evident ca antrenorul scoate rezultate din piatra seaca. Sper sa nu fie vorba in vant, propun un antrenor roman cu experienta internationala: Robert Licu. Nu cred ca are rost sa-i prezint eu CV-ul, in prezent este implicat ca antrenor federal la nivel de tineret-juniori. Este la curent cu metode de antrenament modern, stie sa insufle curaj si incredere, respecta personalitatea jucatorilor, isi asuma riscuri. Ma tem ca nu are loc, insa, cel putin deocamdata, de balaurii din FRH.....
  • +1 (1 vot)    
    Ce aveti cu Gatu? (Joi, 21 august 2008, 15:27)

    Dorel [anonim]

    Pentru cei tineri care sunt exclusiv inchinati la "zeii" fotbalului pentru cultura voastra generala:
    Gatu a fost numit Pele al handbalului. E unic. Din pacate, nici-un alt sportiv roman nu a fost la acea inaltime. Impingem in fata pe Nadia (jos palaria pentru performanta, dar ... ciocu mic si joc de glezne sau ne aducem aminte de Moscova '80?) si de Nastase Ilie (iarasi toata stima dar ... nu a fost suficient - Bucuresti '72 spune multe nu?). Gatu a fost campion mondial cu nationala, a fost capitanul care a ridicat trofeul!!
    Prin urmare nu sunteti indreptatiti sa il criticati. Poate nu e bun ca antrenor sau manager dar e un simbol si simbolurile trebuie pastrate nu distruse. S-au distrus destule in ultimii 25 de ani. Ajunge. Hai sa mai si respectam munca cinstita.
    • 0 (2 voturi)    
      Nimic, doar ca trebuie sa-si dea demisia (Joi, 21 august 2008, 16:03)

      eph [anonim] i-a raspuns lui Dorel

      Gatu a fost un foarte mare handbalist si merita respectul si recunostinta noastra pentru tot ce a facut ca jucator. Din pacate, activitatea lui ca presedinte de federatie este sub-mediocra si este direct responsabil de toate esecurile handbalului romanesc in ultimii 18 ani. Nu avem voie sa spunem adevarul doar pentru ca a fost un mare sportiv? Aceasta mentalitate catastrofala, tipica societatii romanesti, este cea care ne tin pe loc si nu ne lasa sa ne implinim potentialul real. Noi avem idoi intangibili, "simboluri care trebuie protejate", nu profesionisti pusi intr-o functie pentru a-si face treaba. Jalnic!
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine Gatule (Joi, 21 august 2008, 15:42)

    Johnny [anonim]

    Dar tu, Gatule, ti-ai indeplinit obiectivele?
    Sa dispari si tu su Tadici de gat de la Nationala si din Federatie.
    Oare la tine nu se gandeste nimeni, ca poate esti si tu vinovat?
  • -3 (3 voturi)    
    Ce ironie (Joi, 21 august 2008, 16:11)

    Razvan [anonim]

    Cum sa il indepartezi pe Tadici? Prietene, Tadic are cele mai mari performante din istoria handbalului feminin. Apropo, tu ce performante ai?
    • 0 (0 voturi)    
      mai citeste (Vineri, 22 august 2008, 0:03)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Romania a fost de 2 ori campioana mondiala acum vreo 40 si ceva de ani, deci au fost altii mai buni decat Tadici.
  • +1 (1 vot)    
    Propunere (Joi, 21 august 2008, 16:12)

    Adrian [anonim]

    Propunere de selectioner: antrenorul nationalei feminine de handval: Olivier Krumbolz